Ďábel od vedle (TV seriál)

The Devil Next Door

Dokumentární

USA, 2019, 3 h 52 min (Minutáž: 44–52 min)

Daniel Sivan

John Demjanjuk (a.z.)

Jesse Overman

Zaujímavý dokument, pripomínajúci Making a murderer, hoci prípad nie je natoľko vrstevnatý ako u MaM, no obsahovo a odkazovo značne silný a sugestívny. Polemizuje s otázkou potenciálneho justičného omylu na pozadí udalostí vyhladzovacieho tábora počas 2. sv. vojny, pričom proces zobrazuje bez bližšieho hodnotenia a ponecháva na diváka, aby si spravil vlastný názor. Myšlienky a úvahy, ktoré vzbudzuje by však určite stály za dlhšiu diskusiu, a to nielen vo vzťahu k súdnemu systému a jeho fungovaniu, ale aj k otázke trestu smrti či samotnej hodnote spravodlivosti.(7.12.2019)

Jednoduché, faktické, úderné. A hlavně s mnoha úhly pohledu a možnostmi vnímat jednu nebo druhou stranu. Takové dokumenty tu byly. I na Netflixu. Jsou vyrovnané, lehce si hrají s fakty, ale kdo není úplně blbý, tak pochopí. Tématem se dostaneme do neprobádaných vod procesů s nacisty a do jednoho konkrétního případu, který si tímto určitě zapamatujete. A hned jste tak nějak šoupnutý do procesu samotného. A ono to v něm funguje. Nijak extra se nezabýváte kravinami a nepodstatnostmi, ale můžete detailně sledovat vrstvy celého případu a co z něho vzejde. Asi se nedá mluvit nějak obecně o pro a proti. Seriál nabídl historická v podstatě fakta a každý s nimi může pracovat po svém. Ale dle mě to udělal perfektně.(25.11.2019)

Měl jsem připravenou svoji neuvěřitelně chytrou teorii (a určitě bych za ni dostal scénáristickýho Oscara, kdyby se jí jednou někdo rozhodl použít!!), ale ani tentokrát to nevyšlo. Všechny tyhle šokující dokumenty od Netflixu jsou totiž úplně záměrně z "to nevymyslíš" ranku, a já si pomalu začínám zvykat, že hádat snad kolikrát ani nemá smysl. A teď už mě omluvte, jdu konečně zmaratonovat Making a Murderer.(10.4.2020)

"Hearing of history" - super zajímavý a dramatický soudní proces s člověkem obviněným z těch nejtvrdších zločinů. Obsahuje výborný komentář přímých účastněných (postavičku obhájce Šeftela jsem miloval), donutí vás hádat, rozmýšlet a skvělý je zlověstný otazník na závěr nad USA a úkrytem nacistických sráčů. Sjel jsem teď komplet jak malinu, v rámci temných true crime mini-sérií cením ještě o kus nad TED BUNDY TAPES.(5.11.2019)

Rozhodně se nejedná o nejlepší dokument Netflixu, jak to tady podle hodnocení a chvály vypadá, ale je to "fajn" pokoukání na kauzu z roku 1987, o které nejspíš nikdo v Československé republice pod komunistickým režimem nevěděl. Americký občan John Demjanjuk je obviněn z toho, že za 2. světové války byl přezdíván Ivan Hrozný a nelidsky mučil tisíce lidí, na které měl dohlížet u plynové komory v koncentračním táboře Treblinka. Je vydán do Izraele, kde je souzen tváří v tvář přeživším svědkům, ale existují i silné pochybnosti, že jde jen o záměnu identity. Dokument jen shrnuje to, co se dělo až do Johnovi smrti a nijak se dál nesnaží pídit po tom, kde tedy byla pravda, což je u Netflixovských dokumentů celkem škoda.(29.7.2020)

• - Polský premiér Mateusz Morawiecki upozornil společnost Netflix na chybné vyznačení polských hranic v dokumentu. Ve snímku byly totiž vyznačeny současné hranice Polska a tím mohly v divákovi budit dojem, že koncentrační tábory byly vybudovány tehdejší polskou vládou. Netflix na toto upozornění zareagoval a ředitel Reed Hastings 14. 11. 2019 prohlásil, že v příštích dnech budou texty, do některých map představených v seriálu, doplněny, aby bylo jasnější, že koncentrační tábory v Polsku postavil a provozoval německý nacistický režim, jehož vojáci vpadli do země a okupovali ji v letech 1939 až 1945. (kukkik)

• - Němečtí historici představili v lednu 2020 dosud neznámé fotografie z nacistického vyhlazovacího tábora Sobibor. Na dvou z 361 zveřejněných snímků je podle odborníků také někdejší dozorce John Demjanjuk. (klukluka)