Reklama

Reklama

Válka o těžkou vodu

(TV film)
  • Francie Le IIIème Reich n'aura pas la bombe (více)
Dokumentární / Historický
Francie, 2018, 52 min

Režie:

Nicolas Jallot

Obsahy(1)

Na počátku druhé světové války se vědci, politici i tajné služby zapojili do bitvy o vzácnou těžkou vodu, která patřila mezi základní prvky při výrobě první jaderné bomby v historii... Rok 1939, dusot vojenských bot rezonuje celou Evropou. Nacistické Německo splétá svou pavučinu, dochází k anexi Rakouska a napadení Polska. Velká Británie a Francie mu vyhlašují válku. Fyzik Albert Einstein, žijící v azylu ve Spojených státech, se obává o osud vědeckého pokroku v Evropě. Po upozornění jedním z bývalých studentů se rozhodl varovat prezidenta Franklina Roosevelta, Francouzi a Němci zanedlouho odhalí tajemství atomového jádra a budou tak moci vyrobit novou zbraň nepředstavitelné síly. Němec Werner Heisenberg, držitel Nobelovy ceny za fyziku z roku 1932, patřil mezi nejtalentovanější vědce, v jaderném výzkumu dosáhl velkého pokroku. Ve Francii výzkumy vedli manželé Irene Curie a Frédéric Joliot-Curie, rovněž laureáti Nobelovy ceny za chemii z roku 1935. Od října 1939 prováděli výzkumy pod patronací nově vytvořené instituce, Národního výzkumného centra (CNRS). Šílený závod s časem zmobilizoval vědce, politiky i tajné služby. Němečtí, stejně jako francouzští vědci potřebovali pro svou práci těžkou vodu, velmi vzácnou látku vyráběnou v Norsku, v jediné továrně na světě. Šlo o nejneuvěřitelnější a nejutajenější bitvu druhé světové války, o které se mluví jako o „Bitvě o těžkou vodu“. Kdo bude mít těžkou vodu, získá kontrolu nad atomem. Ale nacistické Německo bombu nezíská, norští odbojáři, francouzští vědci a američtí výzkumníci tomu zabránili. Dokument odhaluje neznámou epizodu druhé světové války, a to za použití zatím nepublikovaných svědectví, překvapujících archivů a záběrů z fiktivního filmu z roku 1948. Ten je velmi originální, protože všichni protagonisté zde hrají svou vlastní roli. (Česká televize)

(více)

Recenze (2)

Marze 

všechny recenze uživatele

Jeden ze dvou nejpodrobnějších dokumentů o vývoji atomové bomby v Německu. Tento nebyl zaměřen na bláznivá rozhodnutí Hitlera, ale spíše na technické záležitosti. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Atómové preteky, kto získa ťažkú vodu, dokáže rozbiť atóm. Pre fanúšikov danej témy bude dokument možno zaujímavý, ale pre bežného diváka pôjde o pomerne zdĺhavú nudu, nakoľko je tu málo obrazového materiálu, v podstate sa stále len počúvame výpovede nejakých vedkýň a vedcov, ktoré sa striedajú v priblížení témy. Trochu únavné. Slabé tri hviezdy. https://dokumenty.tv/valka-o-tezkou-vodu-dokument/ ()

Reklama

Galerie (16)

Reklama

Reklama