Reklama

Reklama

Vzestup Pompejí

(TV film)
  • Česko Poslední hodiny Pompejí (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Historický / Drama
Francie, 2020, 90 min (Alternativní 45 min, Televizní verze: 2x52 min)

Režie:

Pierre Stine

Obsahy(1)

Kdo byli, jak žili a jak zemřeli obyvatelé Pompejí? Rekonstrukce posledních hodin obyvatel města pod Vesuvem podle nových vykopávek týmu projektu Velké Pompeje v mezinárodním koprodukčním dokudramatu... Jaro 2018. Před několika měsíci započaly práce spojené se zabezpečením zkoumané zóny, je to kus Pompejí, který nebyl nikdy prozkoumán, s ulicemi, domy, nejrůznějšími předměty. Pod vrstvami zeminy jsou pravděpodobně i oběti, lidé, kterým se během erupce Vesuvu nepodařilo utéct. Archeologové zde objevují dva původní domy. První pojmenovali „Dům se zahradou“, s charakteristickými sloupy. Druhý pak dostal jméno „Jupiterův dům“. Obě stavby stojí nedaleko od sebe, v uličce vedoucí podél rozlehlé zahrady „Domu stříbrné svatby“, jednoho z největších a nejbohatších domů v Pompejích, který byl restaurovaný již při vykopávkách v roce 1892. Ovšem jejich zdaleka nejdůležitějším objevem je nápis uhlem, který zpochybnil datum výbuchu sopky. „X“, „V“, potom „I“, tečka a „K“, jako „calendas“ – kalendy, „NOV“ s další tečkou jako „novembre“ (listopad). A pak tu ještě čteme „in olearia“. Takže by to bylo „16 dní před listopadovou kalendou, v olejárně…“ Zdá se, že si někdo na zeď poznamenal, jakou částku toho dne vydal, aby na ni později nezapomněl. V římském kalendáři to odpovídá 17. říjnu... V Pompejích zahynuly tisíce lidí. Všechny zabily jednotlivé fáze výbuchu, jedná se tudíž o jediné místo na světě, kde je možné pozorovat přímo následky vulkanického výbuchu na střed města. Na základě nových archeologických objevů, včetně nalezených kosterních pozůstatků, si můžeme představit pulsující město na jihu Itálie, kde ani na chvilku nezavládl klid a které kypělo životem: všude se pracovalo, opravovalo se vodovodní potrubí, renovovaly se domy, znovu dláždily ulice. Vědci z nálezů vyvozují, že se lapilliový déšť spustil kolem 13. hodiny a trval bez přestávky téměř 18 hodin. Ulice Pompejí se zaplňovaly pemzou rychlostí 15 centimetrů za hodinu. Někteří obyvatelé duchaplně opustili město, jiní se rozhodli zabarikádovat ve svých domech. Pod vahou kamenů se střechy některých domů zřítily. Brzy ráno, když vrstva sopečného materiálu dosahovala k prvnímu patru domů, hluk utichl. (Česká televize)

(více)

Recenze (7)

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Čekala jsem trochu víc, než jen vykopání dvou baráků, ve kterých se toho zas tak moc nenašlo. Prezentace hlavního archeologa byla dost samožerská. Spíš bych uvítala víc o historii města. Dobré byly dohrávané vsuvky posledních okamžiků obyvatel zničeného města. ()

Mistr119 

všechny recenze uživatele

Krásné propojení hraných ukázek, jak mohly vypadat poslední hodiny římských obyvatel, s archeologickými vykopávkami. :) Zajímavé, jak v "přímém přenosu" upravili datum výbuchu a taky jsme se dozvěděli něco ze života Římanů obecně a jak byli už tehdá vyspělí - volební systém, moderní hydrosystém,... :) ()

Reklama

Marze

všechny recenze uživatele

Archeologické objevování nového domu v Pompejích bohatého občana, který právě podstupovat rekonstrukci. Překvapivé je posunutí výbuchu sopky ze srpna na říjen. Pompeje jsem navštívil dvakrát stejně jako Neapol. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Nič nudnejšie o Pompejách som v živote nevidel a eše ten názov. Majestátny a pritom nejde o nič len o vykopávky konkrétnych domov. Nič komplexné. Veľmi slabé plus to prevedenie a kochanie sa nad každou kostičkou či črepinou... Celé zlé. ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Netušil jsem, že třetina Pompejí je dodnes zasypaná a poslední vykopávky byly před sedmdesáti lety a až tento francouzský dokument sleduje nejnovější odhalování zeminy v trojúhelníku pod kterým se skrývá jedna celá ulice. Standardní dokument, který je doplněn hranými pasážemi, jejichž příběh je naroubován podle postupně odhalených budov, koster a dalších artefaktů. Hodně zajímavá forma, ikdyž dvě hodiny je trochu moc a některé teze a myšlenky se opakují, takže to není úplně strhující podívaná alá dokumenty Netflixu, ale obsahově přesto zajímavé. Absolutně nejlepší je posledních deset minut, které rekonstruuje  den katastrofy. ()

Galerie (18)

Reklama

Reklama