Režisér Alfonso Cuarón vzpomíná na svoje dětství, na detaily z té doby a vysvětluje kreativní rozhodnutí, která formovala jeho Oscarem oceněný film Roma. (Netflix)

ZeroCZ1233

Roma je filmem minulé dekády a jedním z nejlepších filmů tohoto tisíciletí, na tom se shodneme snad všichni a proto jsem velmi rád, že tento stařičký a současně už poměrně nepopulární typ dokumentu jako film o filmu vznikl zrovna u tohoto klenotu, jelikož je to více než hodnotné. Vidět Alfonsa jak s jiskrou zapáleného tvůrce vypráví o svém majestátním opusu je čirá potěcha, člověk se utvrzuje ve svých názorech o jeho genialitě, nebo zjišťuje nové maličké tvůrčí detaily, jichž si na první pohled nevšiml, ale ony tam jsou a vybrušují klenot k dokonalosti. Dokumentaristé zachytili vše podstatné a nechali Alfonsa popisovat veškerou škálu prvků od menších záběrů (fenomenální úvod s vodou tekoucí do kanálu) až po složité široké one take kompozice (scéna střelby pro zábavu z lesa). Na mistrovi je také nádherné vidět jeho zanícení k tomuto projektu, jak niterně osobité to pro něho je, jak sám se snaží na place přes těžkost zaměření udržovat tu nejmilejší atmosféru mezi štábem a herci a mnoho dalších interasantních momentů. Alfonso Cuarón je prostě borec, jenž natočil výjimečný počin a tento dokument se bez sebemenšího náznaku řiťolezectví snaží tento fakt jen ještě více potvrdit. Možná to nadhodnocuji, ale kurňa, tohle si to prostě zaslouží. ()

zigíš

Nejen zajímavé aspekty natáčení -takového typu filmu jakým Roma je- všechna ta obsese detaily a dobovostí, komplikovaná logistika, ale i emoce na mě fungovaly takřka stejně, jako když jsem tenkrát seděl v kině. Takže ano, dojímal jsem se, podruhé. ()

DJ_bart

Decentní dokumentární portrét, který důkladně vypovídá o vzniku jednoho z nejzásadnějších piedestalů moderní kinematografie. Alfonso Cuarón je prostě někde jinde.... ()