Cesta do Romy

Režisér Alfonso Cuarón vzpomíná na svoje dětství, na detaily z té doby a vysvětluje kreativní rozhodnutí, která formovala jeho Oscarem oceněný film Roma. (Netflix)

bart_

Decentní dokumentární portrét, který důkladně vypovídá o vzniku jednoho z nejimpozantnějších piedestalů světové kinematografie, které je nejen v rámci intuitivního audiovizuálního zážitku jako intenzivní konzumace ayahuascy - jde totiž o ten typ snímku, jehož primární devizou jsou intuitivní vjemy a pocity diváka, což vyvolává naturalistický dojem, že publikum samotné je doslova součástí filmu samotného, a přivádí jej tak do neuvěřitelné transcendence.... 'Cesta do Romy' je každopádně intimní sondou do bezmezné kreativní geniality Alfonse Cuaróna, který je dle mého názoru společně s Gasparem Noém nejvýznamnějším filmovým vizionářem současnosti, jelikož se taky snaží progresivně posouvat hranice filmu - poněvadž právě Alfonsovu inovátorskému perfekcionismu, jeho důmyslnému uvažování z hlediska časoprostoru scénografie, a kultivovanému smyslu pro až obsesivní komplexnost detailu a kompoziční estetiku mizanscény neznající mezí, by mohl závidět jakýkoliv jiný filmař - přitom snímek doslova neměl scénář, a jeho absenci tak Cuarón využil ve formě improvizace a behaviorální přirozenosti aktérů, což je prostě neuvěřitelný. Jedinou vadou dokumentu je tak jeho krátká stopáž - přeci jen takové dvě hodiny stopáže by vyhovovaly líp.... A vy si mezitím běžte vpumpovat do žil tu nejintenzivnější a nejdokonalejší dávku kinematografický pornografie nejmíň za poslední dvě dekády, ne-li všech dob - o to víc mě dodnes neskutečně sere, že 'ROMA' právě nezískala prvenství z hlediska výhry Oskara za Nejlepší snímek jakožto výhradně cizojazyčný, čímž nechci zpochybňovat kvality snímku 'Parazit', který jen úspěšně dokonal to, co ROMA započala, tedy zboření všech tabu a podceňování cizojazyčných filmů - každopádně stěžejní je si tyto mistrovské personifikace autorských vizí láskyplně hýčkat! Doufám, že Alfonso Cuarón ještě natočí nějaký podobný skvost - alespoň závěr tomu tak napovídá! Před dokumentem jsem se nechal Romou okouzlit počtvrté, a opět jsem téhle impozantní audiovizuální odysee neodolal! ROMA u mě neustále zraje jak lahodný vínko, a celkový zážitek a touha prožít vše opět znovu s každým shlédnutím rapidně roste. Aneb jak já rád neustále podotýkám: jednoduchost skýtá genialitu! ♥️💘💝💖💗💓💞💕💔 .... A pakliže někdo vlastní a každý měsíc posílá svý peňáze tomuhle konglomerátu streamovacích služeb, a přesto se dosavadně nenechal oslnit jeho nejzářivějším drahokamem, jímž právě ROMA je, tak ať se jde okamžitě rouhat - anebo si přečtěte mou esej k ní, a potom taky neodoláte. ()

zigíš

Nejen zajímavé aspekty natáčení -takového typu filmu jakým Roma je- všechna ta obsese detaily a dobovostí, komplikovaná logistika, ale i emoce na mě fungovaly takřka stejně, jako když jsem tenkrát seděl v kině. Takže ano, dojímal jsem se, podruhé. ()

ZeroCZ1233

Roma je filmem minulé dekády a jedním z nejlepších filmů tohoto tisíciletí, na tom se shodneme snad všichni a proto jsem velmi rád, že tento stařičký a současně už poměrně nepopulární typ dokumentu jako film o filmu vznikl zrovna u tohoto klenotu, jelikož je to více než hodnotné. Vidět Alfonsa jak s jiskrou zapáleného tvůrce vypráví o svém majestátním opusu je čirá potěcha, člověk se utvrzuje ve svých názorech o jeho genialitě, nebo zjišťuje nové maličké tvůrčí detaily, jichž si na první pohled nevšiml, ale ony tam jsou a vybrušují klenot k dokonalosti. Dokumentaristé zachytili vše podstatné a nechali Alfonsa popisovat veškerou škálu prvků od menších záběrů (fenomenální úvod s vodou tekoucí do kanálu) až po složité široké one take kompozice (scéna střelby pro zábavu z lesa). Na mistrovi je také nádherné vidět jeho zanícení k tomuto projektu, jak niterně osobité to pro něho je, jak sám se snaží na place přes těžkost zaměření udržovat tu nejmilejší atmosféru mezi štábem a herci a mnoho dalších interasantních momentů. Alfonso Cuarón je prostě borec, jenž natočil výjimečný počin a tento dokument se bez sebemenšího náznaku řiťolezectví snaží tento fakt jen ještě více potvrdit. Možná to nadhodnocuji, ale kurňa, tohle si to prostě zaslouží. ()

Jama_recenze

Velmi dobrý dokument, kde mluví jen Cuarón, který objasňuje vznik jeho nejosobnějšího projektu. Hned jsem si chtěl znovu pustit Romu, to je vynikající film. ()

ŠpetaMarek

Cesta do hlubin Cuaronovi duse plné strhujícího vyprávění o jeho cestě od vzpomínek k perfekcionalismu a já doufám, že to co, řekl na konci nebude realita a ještě ho v hollywoodu uvidíme. ()

DanielT

Dokument mi i zpětně hodně prohloubil zážitek z filmu. Spousta zajímavých informací o postavách, detailech, nebo třeba o absenci scénáře. Pro fanoušky Romy a Cuaróna prakticky nutnost. ()