Reklama

Reklama

Hranice odvahy

  • Norsko Flukten over grensen (více)
Trailer 3

Píše se podzim roku 1942 a přestože okupované Norsko strádá vlivem materiálního nedostatku a válečných restrikcí, desetiletá Gerda a její bratr Otto se těší na (jakkoli skromné) Vánoce. Pak si však pro jejich rodiče přijde policie a opuštěné děti navíc zjišťují, že se ve sklepě jejich domu ukrývají dvě židovské děti, sourozenci Daniel a Sarah. Mají je opustit a odejít do bezpečí k tetě? Anebo naplnit záměr svých rodičů a provést je hlubokými lesy za švédskou hranici, na neutrální území, kde by děti byly v bezpečí? Rázná Gerda má jasno hned a váhavému Ottovi nezbývá než se přidat. Čeká je cesta, na níž kromě nástrah zimní přírody musejí překonat i vzájemné rozpory a nedůvěru a rozeznat, kdo z dospělých jim chce pomoci a kdo je zradí. (AČFK)

(více)

Videa (3)

Trailer 3

Recenze (13)

Rozjimatel 

všechny recenze uživatele

1,5 Je to naivné ako rozprávka. Tá baba z chalupy pod lesom je aj zrejme narážkou na Janka a Marienku. Nič proti rozprávkam, milujem ich, ale toto je amatérsky nakrútené, s ochotníckymi hereckými výkonmi detských hercov. V tomto ohľade mi to pripomenulo Narniu, ale ten problém je tu ešte vypuklejší. Najskôr som dal jednu hviezdičku, ale potom som si uvedomil, že je to aj pre detské publikum, tak som hodnotenie zmiernil. ()

Pokryvac 

všechny recenze uživatele

Ako nakrútiť napínavý rodinný film na úrovni tak, aby mal rovnako silnú výpovednú hodnotu pre dospelého aj detského diváka? Nóri dávajú odpoveď. Film Hranice odvahy je dojemný i poučný, no nikdy neupadá do sentimentality. Nenásilným spôsobom ponúka pohľad do nie tak dávnej histórie a podáva ťažké témy tak, aby ich dokázali vstrebať i mladší diváci. Tí najmladší budú mať zrejme po projekcii filmu množstvo otázok, čo je v poriadku a azda k nim dostanú aj odpoveď. Každopádne by rodinný film nemal považovať detského diváka za hlupáka a režisér Helgeland tak rozhodne nečiní. Dobre zahrané aj zrežírované detské dobrodružstvo z neľahkých časov druhej svetovej vojny. ()

Reklama

hygienik 

všechny recenze uživatele

WWII nemám rád ako tému a je úplne jedno, či ide o rodinný, vojnový alebo iný žáner. V poslednom čase ma nové nórske rodinné filmy bavia menej, než by mali vzhľadom na ich nepopierateľnú kvalitu. Majú špecifickú dramatickú atmosféru, ktorá je ale zároveň dostatočne naivná pre detské publikum. Na porovnanie, príklad staršieho a novšieho nórskeho rodinného filmu. ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Těsně předtím než se Norové vrhli na náš "národní poklad" a natočili remake Tří oříšků pro Popelku, zaútočili na další žánr, v němž jsme kdysi vedle pohádek kralovali, na dětský film. A docela jim to vyšlo, z tématu holokaustu snímek nenápadně přesunuje pozornost k sourozenecké soudržnosti, kdy cesta ke švédské hranici je zároveň cestou správně zorientované Gerdy k jejímu zpočátku pomýleně ideologicky (rozuměj: nacisticky) indoktrinovanému bratříkovi Ottovi (a naopak). ()

Pierre 

všechny recenze uživatele

Pěkný snímek z období 2.světové války z pozice  skupiny dětí putující do svobodné zóny. Mimo pohledu na krutost doby a jejich těžký a odvažné příbeh , tento film, ale režisérka dokázala právě spojit i s jistou dětskou poetikou,  severskou atmosférou pěknými záběry a dohromady to tvoří silné, poučné, přímočaré dobrodružství. Dětští představitelé moc fajn a sympatičtí. Zajímavý prvek byl i ten, že jeden kluk chvíli nacistické ideologii i věřil, takže to nebylo tak černobilé. Líbilo se mi to, moc ani nevím, co bych vytknul. Určitě by si film zasloužil distribuci. ()

Galerie (23)

Související novinky

Jaký bude 1.díl Zlín Film Festivalu? Online!

Jaký bude 1.díl Zlín Film Festivalu? Online!

20.05.2021

61. ročník nejstaršího a největšího festivalu filmů pro děti a mládež zažije letos ve svém tradičním termínu velkou premiéru. Od 28. května do 1. června přinese na webu www.zlinfest.cz v online formě…

Zlín Film Festival představuje soutěžní filmy

Zlín Film Festival představuje soutěžní filmy

25.08.2020

I když se konání jubilejního 60. ročníku Zlín Film Festivalu přesunulo z důvodu situace způsobené koronavirem až na září, jeho dramaturgové mají už dlouho jasno o podobě mezinárodních soutěží, které…

Reklama

Reklama