Reklama

Reklama

Hranice odvahy

  • Norsko Flukten over grensen (více)
Trailer 3

Obsahy(1)

Píše se podzim roku 1942 a přestože okupované Norsko strádá vlivem materiálního nedostatku a válečných restrikcí, desetiletá Gerda a její bratr Otto se těší na (jakkoli skromné) Vánoce. Pak si však pro jejich rodiče přijde policie a opuštěné děti navíc zjišťují, že se ve sklepě jejich domu ukrývají dvě židovské děti, sourozenci Daniel a Sarah. Mají je opustit a odejít do bezpečí k tetě? Anebo naplnit záměr svých rodičů a provést je hlubokými lesy za švédskou hranici, na neutrální území, kde by děti byly v bezpečí? Rázná Gerda má jasno hned a váhavému Ottovi nezbývá než se přidat. Čeká je cesta, na níž kromě nástrah zimní přírody musejí překonat i vzájemné rozpory a nedůvěru a rozeznat, kdo z dospělých jim chce pomoci a kdo je zradí. (AČFK)

(více)

Videa (3)

Trailer 3

Recenze (20)

kinderman 

všechny recenze uživatele

Těsně předtím než se Norové vrhli na náš "národní poklad" a natočili remake Tří oříšků pro Popelku, zaútočili na další žánr, v němž jsme kdysi vedle pohádek kralovali, na dětský film. A docela jim to vyšlo, z tématu holokaustu snímek nenápadně přesunuje pozornost k sourozenecké soudržnosti, kdy cesta ke švédské hranici je zároveň cestou správně zorientované Gerdy k jejímu zpočátku pomýleně ideologicky (rozuměj: nacisticky) indoktrinovanému bratříkovi Ottovi (a naopak). ()

Kozlowski8 

všechny recenze uživatele

Příběh dvou malých sourozenců, kteří v roce 1942 - po tom, co byli jejich rodiče (norští odbojáři) zatčeni - pomáhají dvěma židovským dětem, které rodiče ukrývali ve sklepě jejich domu, s útěkem do neutrálního Švédska... Ačkoliv snímek nese v sobě příchuť a prvky rodinného filmu, rozhodně to neznamená, že by byl přehnaně sentimentální nebo naivní. Naopak - je natočen velice citlivě, poutavě a působí věrohodně a přirozeně, stejně jako herecké výkony všech čtyř dětí. Hezký film a palec nahoru. 75 %. ()

Reklama

otík 

všechny recenze uživatele

Verze, jak dětem přiblížit válku a zároveň je nechat bokem od krveprolití a krutostem války. Na jednu stranu je to rozhodně poučné a pro děti základní školy přijatelné, na druhé straně je to "sluncem zalitý" film, kde nikdo nepřijde o život, i když v reálu by to nepřežila většina hrdinů. Nikdo samozřejmě neřeší ani to, že po návratu domů by všichni ti, kteří malých židům pomohli, přišli o život.  Jako rodič rozhodně kvituji, že někdo dokázal natočit snímek, který malým dětem přibližuje nenásilnou formou válku a zároveň ve světle historické zkušenosti s 2. světovou válkou a aktuální válkou na Ukrajině mi ukápla i slza při uvědomění si, co všechno se děje nevinným dětem a lidem za války.  Viděno v kině v UH jako školní představení pro základní školy. ()

Pokryvac 

všechny recenze uživatele

Ako nakrútiť napínavý rodinný film na úrovni tak, aby mal rovnako silnú výpovednú hodnotu pre dospelého aj detského diváka? Nóri dávajú odpoveď. Film Hranice odvahy je dojemný i poučný, no nikdy neupadá do sentimentality. Nenásilným spôsobom ponúka pohľad do nie tak dávnej histórie a podáva ťažké témy tak, aby ich dokázali vstrebať i mladší diváci. Tí najmladší budú mať zrejme po projekcii filmu množstvo otázok, čo je v poriadku a azda k nim dostanú aj odpoveď. Každopádne by rodinný film nemal považovať detského diváka za hlupáka a režisér Helgeland tak rozhodne nečiní. Dobre zahrané aj zrežírované detské dobrodružstvo z neľahkých časov druhej svetovej vojny. ()

hygienik 

všechny recenze uživatele

WWII nemám rád ako tému a je úplne jedno, či ide o rodinný, vojnový alebo iný žáner. V poslednom čase ma nové nórske rodinné filmy bavia menej, než by mali vzhľadom na ich nepopierateľnú kvalitu. Majú špecifickú dramatickú atmosféru, ktorá je ale zároveň dostatočne naivná pre detské publikum. Na porovnanie, príklad staršieho a novšieho nórskeho rodinného filmu. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (1)

Související novinky

Jaký bude 1.díl Zlín Film Festivalu? Online!

Jaký bude 1.díl Zlín Film Festivalu? Online!

20.05.2021

61. ročník nejstaršího a největšího festivalu filmů pro děti a mládež zažije letos ve svém tradičním termínu velkou premiéru. Od 28. května do 1. června přinese na webu www.zlinfest.cz v online formě… (více)

Zlín Film Festival představuje soutěžní filmy

Zlín Film Festival představuje soutěžní filmy

25.08.2020

I když se konání jubilejního 60. ročníku Zlín Film Festivalu přesunulo z důvodu situace způsobené koronavirem až na září, jeho dramaturgové mají už dlouho jasno o podobě mezinárodních soutěží, které… (více)

Reklama

Reklama