Reklama

Reklama

Hranice odvahy

  • Norsko Flukten over grensen (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Píše se podzim roku 1942 a přestože okupované Norsko strádá vlivem materiálního nedostatku a válečných restrikcí, desetiletá Gerda a její bratr Otto se těší na (jakkoli skromné) Vánoce. Pak si však pro jejich rodiče přijde policie a opuštěné děti navíc zjišťují, že se ve sklepě jejich domu ukrývají dvě židovské děti, sourozenci Daniel a Sarah. Mají je opustit a odejít do bezpečí k tetě? Anebo naplnit záměr svých rodičů a provést je hlubokými lesy za švédskou hranici, na neutrální území, kde by děti byly v bezpečí? Rázná Gerda má jasno hned a váhavému Ottovi nezbývá než se přidat. Čeká je cesta, na níž kromě nástrah zimní přírody musejí překonat i vzájemné rozpory a nedůvěru a rozeznat, kdo z dospělých jim chce pomoci a kdo je zradí. (AČFK)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (17)

Pierre 

všechny recenze uživatele

Pěkný snímek z období 2.světové války z pozice  skupiny dětí putující do svobodné zóny. Mimo pohledu na krutost doby a jejich těžký a odvažné příbeh , tento film, ale režisérka dokázala právě spojit i s jistou dětskou poetikou,  severskou atmosférou pěknými záběry a dohromady to tvoří silné, poučné, přímočaré dobrodružství. Dětští představitelé moc fajn a sympatičtí. Zajímavý prvek byl i ten, že jeden kluk chvíli nacistické ideologii i věřil, takže to nebylo tak černobilé. Líbilo se mi to, moc ani nevím, co bych vytknul. Určitě by si film zasloužil distribuci. ()

st4nford 

všechny recenze uživatele

Hned na úvod bych chtěl napsat, že při sledování tohoto filmu mi nic nechybělo. Zručně natočený dojemný, ale přímočarý příběh o sympatických postavách - dětech na útěku, který si takových 75% určitě zaslouží a rád se na něj podívám kdykoliv znovu. Na vyšší počet by však tvůrci museli naložit se scénářem více invenčně a přidat něco vypravěčsky unikátního. ()

Reklama

kinderman 

všechny recenze uživatele

Těsně předtím než se Norové vrhli na náš "národní poklad" a natočili remake Tří oříšků pro Popelku, zaútočili na další žánr, v němž jsme kdysi vedle pohádek kralovali, na dětský film. A docela jim to vyšlo, z tématu holokaustu snímek nenápadně přesunuje pozornost k sourozenecké soudržnosti, kdy cesta ke švédské hranici je zároveň cestou správně zorientované Gerdy k jejímu zpočátku pomýleně ideologicky (rozuměj: nacisticky) indoktrinovanému bratříkovi Ottovi (a naopak). ()

Kozlowski8 

všechny recenze uživatele

Příběh dvou malých sourozenců, kteří v roce 1942 - po tom, co byli jejich rodiče (norští odbojáři) zatčeni - pomáhají dvěma židovským dětem, které rodiče ukrývali ve sklepě jejich domu, s útěkem do neutrálního Švédska... Ačkoliv snímek nese v sobě příchuť a prvky rodinného filmu, rozhodně to neznamená, že by byl přehnaně sentimentální nebo naivní. Naopak - je natočen velice citlivě, poutavě a působí věrohodně a přirozeně, stejně jako herecké výkony všech čtyř dětí. Hezký film a palec nahoru. 75 %. ()

blondboss 

všechny recenze uživatele

Pochmúrne reálny detský film aj pre dospelých. Skvelo vystavaný dejovo, vizuálne, ale aj dialógmi, ktoré boli jednak prispôsobené menším divákom, ale zároveň v nich bolo cítiť tieseň a naliehavosť onej doby. Samozrejme, že niektoré pasáže boli ozaj naivné a zbytočne nerealistické, ale k takémuto typu filmu to zrejme patrí. Pridávam štvrtú hviezdu hlavne za ten odkaz mladým ľuďom, ktorí je aj v súčasnej dobe tak aktuálny. A samozrejme aj za nádherné zábery nórskej prírody ako bonus. 70 % ()

Galerie (23)

Zajímavosti (1)

Související novinky

Jaký bude 1.díl Zlín Film Festivalu? Online!

Jaký bude 1.díl Zlín Film Festivalu? Online!

20.05.2021

61. ročník nejstaršího a největšího festivalu filmů pro děti a mládež zažije letos ve svém tradičním termínu velkou premiéru. Od 28. května do 1. června přinese na webu www.zlinfest.cz v online formě… (více)

Zlín Film Festival představuje soutěžní filmy

Zlín Film Festival představuje soutěžní filmy

25.08.2020

I když se konání jubilejního 60. ročníku Zlín Film Festivalu přesunulo z důvodu situace způsobené koronavirem až na září, jeho dramaturgové mají už dlouho jasno o podobě mezinárodních soutěží, které… (více)

Reklama

Reklama