Případy neviny

• USA The Innocence Files

Epizody(9)

Organizace Innocence Project odhaluje přehmaty a podvody u spousty justičních omylů a poukazuje na nespravedlnost a křivdy na obětech i obžalovaných. (Netflix)

Recenze uživatele Arsenal83 k tomuto seriálu (10)

Případy neviny (2020)

Na tie vysoké červené čísla to nemá. S výnimkou poslednej epizódy nám netflix doslova vnucuje systémový rasizmus a podobné bláboly, ktoré majú za následok zatváranie nevinných černochov. Netvrdím, že naozaj títo ukázaní neboli nevinní. Ale vo všetkých prípadoch dokument pristupuje tak, že to je len vrchol ľadovca, že to tak je vlastne u väčšiny, ak nie u všetkých. A toto mi na tom vadí. A tiež stopáž, ktorá bola u niektorých častí neskutočne predĺžená. ()

Důkaz: Nesporně a nade vší pochybnost (2020) (E01)

Prípad Levon Brooksa, ktorý si odsedel 16 rokov v base za znásilnenie a vraždu trojročného dievčaťa, ktorú nakoniec nespáchal. Až výsledky DNA v roku 2008 očistili jeho meno a našli skutočného páchateľa, ktorý sa k činu priznal. ()

Důkaz: Pravda mě obhájí (2020) (E02)

Stále sa pohybujeme len okolo toho, ako analýza DNA dokázala pomôcť v krimológii, všetko sa to točí okolo nespravodlivo odsúdeného Levona Brooksa, teda pokračovanie minulej časti, a pridáva aj aj prípad Kennedyho Brewera. Začínam sa obávať, že to všetko podľa netflixovských noriem bude sústredené na nespravodlivo odsúdených černochov. Snáď sa budem mýliť. ()

Důkaz: Nutné korekce (2020) (E03)

Netflix si našiel nejakého obmedzeného Dr Westa, ktorý ochotne pre kamerami hovorí pomerne rasisticky a obhajuje Konfederáciu a tak dokument odstáva už úplne a jasne protirasistický podtext. Keď to tak pôjde ďalej, je dosť možné, že sa na konci dozvieme, že vlastne všetci černosi chudáci sedia nevinne. Ale samozrejme je na druhej strane dobré, že sa niekto venuje justičným omylom. Som zvedavý na pokračovanie. ()

Svědek: Vražda Donalda Sarpyho (2020) (E04)

Francisco "Franky" Carrillo sedel 21 rokov v base, aby prišli na to, že je nevinný. V štvrtej časti sa netlfix konečne venuje niečomu novému a nielen černochom z Mississipi. Týmto dielom sa začína druhá triáda z deviatich častí, ktorá sa zaoberá falošnými svedectvami, ktoré dostali ľudí do lochu. ()

Svědek: Procesy s Frankym Carrillem (2020) (E05)

Dozvedáme sa, ako škandalózne sa vyšetruje a získavajú svedectvá, len aby bol prípad vyriešený. Ako kľúčové svedectvá boli prijaté výpovede svedkov, ktoré sa úplne rozbiehali a niekedy až vylučovali. Frank mal však len malú nádej na oslobodenie, pretože jediný, kto mu mohol pomôcť, bol jeho otec. Ten však už zomrel. Dobrý právnik však dokáže pomôcť a pomocnú ruku pridáva aj syn zavraždeného, ktorý má zmysel pre spravodlivosť. ()

Svědek: Původ vzpomínek (2020) (E06)

Nikdy by mi ani na um neprišlo, že ak niekoľko žien stopercentne identifikuje jedného muža ako násilníka, môže byť naopak on obeťou. A predsa sa stalo. Netflix sa však opäť vracia k rasizmu a celý seriál to podkopáva. Aj tu vraj všetko bolo chybou segregačnej politiky, že média klamlivo robili súdy ako "čierni muži lovia biele ženy" a pod. Opäť je to podané zjednodušením reality, všetci černosi sú obete a bieli boli paranoidní a videli v nich kriminálnikov. Namiesto venovania sa tomuto jednému prípadu justičnému omylu prišlo k zovšeobecneniu reality. ()

Stíhání: Nesprávné místo v nesprávnou dobu (2020) (E07)

Chester Hollman III dostal od mesta Philadelphia vyrovnanie vo výške 9,8 milióna dolárov potom, čo strávil desaťročia vo väzení za nespravodlivé odsúdenie za vraždu. Posúvame sa do finálnej tretiny seriálu, ktorá sa sústredí na zneužitie úradnej moci zo strany prokuratúry. Nespravodlivo odsúdený bol opäť černoch. Čo už, netflix. Začína to byť nuda. ()

Stíhání: Skryté alibi (2020) (E08)

V roku 2005 bol Alfred Dewayne Brown odsúdený za vraždu za zabitie houstonského policajta Charlesa Clarka. Samozrejme nespravodlivo a samozrejme, že je černoch. Pretože podľa tohto seriálu žiadny príslušník inej rasy nikdy nespravodlivo odsúdený nebol. Príbeh je sám o sebe zaujímavý a treba odsúdiť justičné a iné manipulácie spojené s prípadom. Ale prečo takto jednostranne? ()

Stíhání: Muž za milion dolarů (2020) (E09)

Ken Wyniemko bol obvinený z lúpeže a znásilnenia 28-ročnej ženy. A rovnako ako predchádzajúcich epizódach aj tá posledná vykresľuje scenár, že po kriminálnom čine tejto povahy chcela polícia čo najskôr chytiť páchateľa, a preto si všetko vymyslela. Až na jednu výnimku. Prvýkrát v celom seriáli nie je oslobodeným človekom černoch. ()