Nechte je všechny mluvit

• USA Let Them All Talk (více)

Snímek Nechte je všechny mluvit od režiséra Stevena Soderbergha vypráví příběh slavné spisovatelky (Meryl Streepová), která se vydá na cestu se svými dlouholetými přítelkyněmi (Candice Bergenová a Dianne Wiestová), aby se pobavila a vyléčila staré rány. Připojí se k nim i její synovec (Lucas Hedges), který se o dámy stará a přitom se zamiluje do mladé literární agentky (Gemma Chanová). (HBO Europe)

PoprockCZ

Zajímavý film. Jede v poměrně pomalém tempu (stejně jako loď samotná) a je postaven zejména na statických delších záběrech konverzací, které jsou však chytře komponované a hlavně střih je vždy tam, kde se dokončí myšlenka. Výsledek tak nepůsobí nudně, protože doslova jakmile postava domluví, hned vidíme nový obraz - žádné doznívačky. Co se týče příběhu, je to o 3 starších ženách, kteří se setkávají po dlouhých letech a snaží se napravit staré křivdy - nebo to aspoň tvrdí. Co se mi na filmu naopak moc nelíbilo je vizuál: promist sem, promist tam a tak často nevidíme nic jiného než velká mlhavá kola kolem světel a postavy ve zvláštním mlhavém přepalu, jakmile se postaví do přímého světla. Také časté přepaly v oknech působí poměrně rušivě. ()

McGuffin

Podtitulek Nechte je všechny mluvit, Let Them All Talk a.k.a. The Fall of 2019, je výmluvnější, než jinak trefný název, je to příběh o selhání, nezdaru, pádu. Některé z na transatlantický koráb posazených literaturou zasažených dvě hodiny ve vašem zorném poli plytce mluvících postav neuspěly před naloděním, jiné ztratí na palubě a další po přistání. Ztratil i příběh skutečné autorky Deborah Eisenbergové, zato se dařilo a stále daří jejímu fiktivnímu autorovi plytkých detektivek. V tom zmaru se ale vznáší skutečná loď, na které se fiktivní plaví, jejich skutečných autorů, zhotovitelů a tisícihlavé lehce načrtnuté spíš neviditelné posádky. A loď pluje, může být? https://www.macguffin.cz/ ()

HombreT

Števe nech radšej zostane pri svojich Parťákoch. Táto chujovina pre zošuverené ženské ma úplne obišla. Pozreté čisto len kvôli kolegom a nezaujalo že vôoobec. ()

alienable

Nemám ráda doslovnost a vždycky si užiju prostor pro fantazii, přesto mám pocit, že tady na začátku nevíme nic a dozvídáme se drobný střípky hooodně (až moc) pomalu. Ale ok, pokud se naladim na víc lyrickou vlnu - zkrátka mě moc nebavilo povrchní patlání se v nevyslovenejch starejch křivdách. Jediný, co se mě dotklo, je myšlenka, že při snaze "napsat" náš životní sequel tak, aby byl lepší než předchozí dechberoucí díl, zákonitě pohoříme. Můžeme se o to snažit, ale leccos nás to bude stát, někdy až fatálně. I když to neni nejdynamičtější snímek, pár dní ve mně zůstal. A až vyrostu, chci vypadat jako Meryl. ()

peproch

Možná o moc lepší film, než kolik dokážu porozumět, pochopit a docenit. Vnímáme jen povrch, improvizované rozhovory, jakoby stejně nevíme, oč jde, o čem to všechno je. Hrdinové jakoby nespěchají, plaví se do Anglie, čtou obskurní (dost možná fabulace) román Realm of owl od skryté autorky, možná si Alice Hughes vzala identitu dávné, neznámé osoby, rozehrávají nezajímavé dialogy.... O čem to je??? Není to vlastně detektivka o smrti slavné spisovatelky, kde vlastně chybí detektiv? A vyšetřování a místo toho se jde ke hrobu neznámé? Autor není jen spisovatel. Autor je tvůrce i sebe sama. ()