Zardoz

• Velká Británie Zardoz

Dej filmu sa odohráva v roku 2293. Po hospodárskej kríze koncom dvadsiateho storočia, kedy sa zrútila svetová ekonomika, si hŕstka mocných vybudovala svoj vlastný svet Vortex. Oddelila ho od okolitého sveta nepreniknuteľným silovým poľom, obrnila sa proti súcitu a rozhodla sa za každú cenu prežiť. Táto elitná skupina si vytýčila za cieľ vytvoriť novú, dokonalú rasu, ideálne vyváženú spoločnosť. Správu komunity zverili počítaču a dobrovoľne sa zbavili možnosti ovplyvňovať jeho činnosť. Prísne kontrolovali svoju populáciu, ovládli genetiku a dosiahli nesmrteľnosť. Ale každá dokonalosť niečo stojí. Behom storočí ich spoločnosť zdegeneruje, večný život sa stáva príťažou, zabíja v nich všetky ambície, prichádza stagnácia, apatia, doba bezohľadnosti a nudy. Boormanova (réžia, námet, scenár, produkcia) spoločnosť pripomína totalitný režim aj zvrhlé a kruté pomery medzi vládnucou vrstvou v starovekom Ríme.

Obyvateľstvo mimo hranice Vortexu (hovorí sa im Brutalovia) je zotročené a jeho počet je krvavo regulovaný kastou zabijakov , vraždiacich v mene boha Zardoza, ktorého im pohotovo komunita vymyslela a dodala. Ale vrtochom jedného člena Vortexu sa niektorý zabijaci pozdvihnú nad primitívnu úroveň a jeden z nich, Zed (Sean Connery), prenikne do uzavretej oblasti - a všetko sa zmení. (sliver)

lennyd

Celý život má brutál Zed (Sean Connery) pocit, jako by byl sledován či ovlivňován někým z venčí. Pak se mu ale podaří skrze kamennou hlavu dostat do Spirálu, kde poznává novou společnost, řízenou podivným Tubernákulem. Ač tito lidé jsou duchovně na výši, a dávno neznají nemoci ani smrt, mají se co od Zeda naučit ... Uhm, ač film nemá ani dvě hodiny, s přestávkami jsem se na něj díval asi čtrnáct dní. Film má totiž jednu úžasnou vlastnost - dokázal mne kdykoliv zhruba po deseti minutách uspat. Sic se Sean Connery (asi jako jediný herec) snaží seč může, moc toho v takto zmateném scénáři nedokáže (navíc co chcete dokázat když celý film musíte pobíhat oděn pouze v červených slipech, že ano). Vcelku mne ale zaujala poslední čtvrthodinka filmu .. ()

corpsy

Snímok plný bláznivých, ale zaujímavých nápadov. Rovnako bláznivé, ale zaujímavé sa mi zdá obsadenie Seana Conneryho do takejto úlohy a v takomto filme. Najväčší problém je ale v prílišnej nude a ťažkopádnosti, ktoré mnohých divákov odradia. Teda hlavne tých, ktorý v sci-fi kinematografii obľubujú akčnejšie námety. ()

Oralfabet

Nevím. Nevím, jak to hodnotit, nevím, jak to okomentovat, nevím o čem to bylo, ani kolik jsem z toho vlastně viděl. Nevím, jestli je Zardoz Bůh, člověk nebo ta hlava, co tam na začátku lítala (možná nejen na začátku, nevím). Nevím, co na tomhle projektu Seana Conneryho přitahovalo natolik, že se zřekl honoráře jen, aby film mohl být natočen (pokud jsou teda informace v zajímavostech legit, nevím). No... Zardoz. ()

xxmartinxx

Zardoz je jeden z těch filmů, o kterých každý ví, ale málokdo mu je ochotný věnovat skoro dvě hodiny času. Dává to smysl, protože je nevyhnutelné se v té postapokalyptické drogové halucinaci ztratit. Zároveň to ale není pitomý film a jeho svéráznost nezapře schopné tvůrce, kteří ozkoušeli tuhle slepou větev kinematografie. Neuspěli, neselhali, rozhodně dosáhli, co říct jiného, jedinečného estetického zážitku. ()

nash.

Razantní úvod a závěr a mezitím poněkud zdlouhavá, nepřehledná, ujetá psychedelická post-apokalyptická vize nabitá vynikajícími nápady, filozofickými úvahami a bizarností. Mnohem raději bych si ji však přečetl ve formě románu, který by mi umožnil nejen zastavit se u některých myšlenek a motivů, ale především by eliminoval smrtící zdlouhavost, podivnou topornost a tragicky zastaralý vizuál. Jak může člověk vnímat poselství filmu, když mu před očima běhá v laciných kulisách copatý a poněkud bezradný Sean Connery, oděný pouze do červených kozaček a červených plavek přidržovaných červenými kšandami. ()

• Connery i režisér Boorman se vzdali svých honorářů, aby film mohl vůbec vzniknout. Souhlasili pouze s podílem na zisku filmu. (mahler)
  • V jednom interview o filmu Zardoz (1974) režisér Boorman prohlásil: "Byla to 70. léta a já jsem hodně ujížděl na drogách. Upřímně řečeno, ani já si nejsem úplně jistý o čem některé části filmu jsou". (Stejšn)
  • John Boorman před uvedením filmu uspořádal dvě tiskové konference pro novináře a kritiky, na kterých rozdával letáky s vysvětlivkami o filmu a minislovníkem zardozské řeči. (mahler)