Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Horor
  • Animovaný

Recenze (2 421)

Andílek (2018)

Historicky totálně nepřesné, uondané, studené jak psí čumák a stejně tak nudné. Zdařile ušitý retro kabát to nezachrání.

Kapka lásky (2018)

Hned úvodní film letošního festivalu japonských filmů byl trefa. Okouzlující příběh studentky, která nesnáší saké stejně jako miluje víno, ale místo vysněné stáže ve francouzském vinařství je donucena vyrazit na stáž do ekonomicky chátrajícího sakevaru. Uskromněné vyprávění, které není jen o chutích, ale hlavně o tom, jak saké ovlivňuje život a život zase saké. Byť to není tak neskonale dokonalé jako Šiawase no kaori (2008), který mi to tak trochu připomnělo, je to výborné. Víc než samotná výroba saké nebo dvě romantické roviny mě zaujal příběh starého majitele a jeho ženy, odkrývaný pomalu a postupně ve vzpomínkách a překvapivých nálezech. Příběh o tom, že vše není takové, jaké se jeví na první pohled, a že soudit na základě domněnky může napáchat škody, které nikdy nebude možno napravit.

plakát

Nedělej Zagorku! (2021) (TV film)

Kultivovaná dáma i zábavná rošťanda v jednom, výborná zpěvačka a současně textařka s nádhernými texty. Taková je tu Zagorka a příjemný medailon seskládaný z obvyklých žánrových ingrediencí nenásilně, ukazuje, proč se stala hvězdou stejné svítivosti jako Karel Gott, ovšem s tím rozdílem, že ve svém životě nemá žádnou kapitolu, za kterou by se musela stydět, a proč je, na rozdíl třeba od takové Vondráčkové, opravdovou a nezapomenutelnou hudební ikonou.

Krabi (1976)

Temná, depresivní sci-fi o sebedestruktivní lidské blbosti a současně pro dítě geniálně jednoduché vysvětlení pojmu evoluce. I po letech zůstává ten závěrečný vykřičník stejně výrazný a bohužel také aktuální.

Prací automat (2019)

No jo no, takhle to ve světě funguje, a bohužel s tím nikdo nic neudělá, protože prachy. Pod tou rádoby hořcehumornou slupkou je to sice těžce depresivní, ale jinak to moc nefunguje. Příliš rozhárané, aby zaujalo, příliš školometské, aby bavilo, a příliš roztěkané a zahleděné do sebe, aby dokázalo vyvolat to správné mrazení. Ani Streepová si s tím tentokrát nedokázala příliš poradit a rozpadla se v nesourodou hromádkou dobře rozehraných etud. A ten křečovitý apel v závěru byl už spíš komický trapný než úderný.  Zpětně mám pocit, že by se mi mnohem víc líbilo sledovat příběh Davida Schwimmer a Roberta Patricka, než tento Sodenbergův eintopf.

Zrození šampióna (2009)

„Co je to za osobu, že jí to nemohu zhola odepřít?“ Ne, není to žádná lesní panna, ale Sandra Bullock jako empatická drsňačka, které stačí jediný pohled, aby si prosadila své altruistické nápady. Je výborná a film si v podstatě krade pro sebe. I když budou filmoví inťoši brblat, že tu vlastně není žádná kolize, hloubka, katarze ani žádný jiný povinný prvek těch správných sociálních dramat, my ostatní si užijeme milý a nesmírně pozitivní příběh, který to, s kotlem naládovaným klasickými klišé, hrne k happyendu bez větších dějových zvratů nebo zádrhelů. Po dni plném stresu a pravidelné denní porci negativních zpráv, valících se ze všech stran, není lepšího relaxu.

Plán hry (2007)

Dwayne Johnson. Disney (odškrtnuto), rodinná komedie (odškrtnuto), pitvoření a culení (odškrtnuto), role sobce objevujícího rodinné hodnoty coby nedobrovolná chůva nečekaně se zjevivšího dítěte (odškrtnuto), kompletní sada klišé (odškrtnuto). Hotovo, postupuje do dalšího kola bez ztráty desítky. ---- Občas milé, občas trapné, občas nudné, občas zábavné a samozřejmě zcela předvídatelné, byť nechybí malý nečekaný zvrat. A samozřejmě ultramegahappyend, bez toho to nejde. Nenáročná koukatelná jednohubka, která nenadchne ani neurazí. Fotbalisti na baletu pobavili.

Akta X (1993) (seriál)

Mulder a Scullyová jsou bezpochyby ikonická dvojka. Stejně jako Bodie a Doyle nebo Čuk a Gek. Dokud řešili záhadné případy plné strašidelných domů, příšer, nadpřirozena, emzáků, záhadných úkazů a událostí, byla to naprosto ultimátní pecka. Jasných a nesestřelitelných PĚT hvězd. Jakmile se to však začalo utápět v traumatech jednotlivých postav a zabředat do globálně galaktického ultramegaspiknutí tajných a ještě tajnějších organizací s emzáky, šlo to všechno do kopru, nad kterým to na DVOU hvězdách ještě chvíli držel silou vůle sympaťák Mulder. Na série bez něj už jsem koukat nevydržel (možná někdy v budoucnu, pokud mě někdo přesvědčí, že mám překonat zklamání).  Takže sečteno, vyděleno, a tak trochu z piety a se vzpomínkou na nadšení z prvních sérií, to nakonec bude za ČTYŘI hvězdy. Ovšem s výhradami.

Vánoční výsadek (2020)

Nejsem Američan, takže armádně-agitační rovina je mi ukradená a nebýt santovských čepic, ani bych si nevšiml, že jde o vánoční film. Naštěstí i v uniformách, pod palmami a v odlescích azurové modři oceánu to byla příjemná a milá pohodovka, které nechyběla pořádná porce pozitivních emocí, občasný vtípek a ani téměř podprahová romantika. Skoro se nechce věřit, že je to inspirováno skutečným příběhem.

Ztráty a nálezy (2018)

Nádherná miniatura, která i beze slov dokáže zaujmout, dojmout, pohladit a říci víc, než plný pytel upovídaných ušlechtilých frází.