poster

Tma/Světlo/Tma

 • Česko

  Tma, světlo, tma

 • Velká Británie

  Darkness-Light-Darkness

Animovaný / Krátkometrážní

Československo, 1989, 6 min

Režie:

Jan Švankmajer

Scénář:

Jan Švankmajer
(další profese)
 • glaedrr
  *****

  Na počátku byla tma, pak se začalo něco dít a ve světle stísněného pokoje se začal postupně tvořit z hlíny (připomínala mi tu, z které vyšly chobotničky z druhého patra) člověk. Ruce, nohy, oči, mozek, jazyk... všechno to spořádaně pochoduje do pokoje, samozřejmě vyjma penisu, který je nutno nejprve pořádně zchladit. Nakonec z toho překvapivě vznikne člověk. U většiny kratasů se dočkáte výrazné poenty. Tady se stane přesně to, naco vás snímek 7minut připravuje a přesto vás Švankmajer dostane. Z bezvýznamné hmoty se kterou jsem neměl nejmenší soucit se stane lidská bytost, dýchající člověk. Ten obraz mi vyrazil dech, připomínal mi mou vlastní smrtelnost, začal jsem k té hroudě něco cítit. Už mi nebylo jedno, kde se kousek hlíny připlácne, nebo ubere.Chtěl jsem, aby to v té chvíli skončilo a najednou světlo opět zhaslo...Vtipná, morbidní genialita na třetí!!(8.9.2010)

 • ORIN
  *****

  Budiž světlo! ... cvak, cvak, cvak ... Šéfe, někdo ukrad žárovku. Má to koule, v tomto případě doslova :-). Tma/Světlo/Tma patří k mým nejoblíbenějším dílkům českého režisérského velikána. Ze Švankmajerovy mozkovny opět srší nepřeberné množství nápadů dokonale převedených na filmové plátno.(9.10.2007)

 • Morien
  *****

  Výraz, jakej ten pacholek nasadí, když ho jeho vlastní tělesnost namáčkne na strop - ach. Takový věci by se měly tesat do mramoru a rozlepovat následně na každý nároží, aby se na ně mohl každý podívat. Vážně. Já si myslím, že pokud se to umí, tak taková hrouda plastelíny toho může o člověku vypovědět tisíckrát víc než učený traktáty vousatých pánů rozjímajících nad nesmrtelností chrousta.(19.12.2009)

 • Anderas
  *****

  Dokonalá fimová řeč a Švankmajer, to je magický pár, který kdysi z ženského lůna společně vzešel a do prachu země se spolu opět navrátí. K čemu slova, když lze mluvit bez nich? Člověk je bytost nedokonalá, za dar existence, svobody a intelektu dokáže vždy jen ničit. Svůj nezměrný potenciál omezuje na tu jedinou schopnost, která ho baví a to hubit, devastovat, zabíjet a přitom se na celé kolo smát. Věru špatný osud takového člověka čeká. Jak smutně dokáže se takový tvor odvděčit za svůj život a nakolik si ho vlastně váží? Ještě nikdy dosud nebylo stvoření člověka podáno tak přenádherně jako v této kraťoulinké výmluvnosti od mistra umělce.(6.3.2006)

 • Cikinko
  *****

  Masaker :D Perfektná myšlienka , zvukové efekty a záver. 3 najzákladnejšie / najnebezpečnejšie časti ľudského tela : mozog (rozmýšľať, tvoriť / všetko zlo čo sa tvorí v našej hlave), jazyk( dorozumieť sa s ľudmi, komunikácia / nadávať , šíriť klebety a podobne) a penis( toto snáď nepotrebuje koment xD ) . Všetci si v tomto kúsku nájdeme niečo, čo nás zaujme.Surrealizmus power :)(1.3.2011)