Jen mraky hýbou hvězdami (festivalový název)

• norský

Torun Lian

John M. Jacobsen

Masky:

Siw Järbyn

Film o láske medzi dvoma mladými uchami zasadený do nádhernej pohľadnice z Norska. Mne len napadá, či ja som tak mudroval, kedˇ som mal jedenásť... No, v každom prípade ma celá Maria pekne srala s jej prístupom, postojom či čímkoľvek to nazvete . Zato šuhajko bol suprový: " Neopustíš niekoho, komu sa dívaš do očí pod vodou. " No a foter, ten bol najlepší. Ten sa len usmieval, ako by sa nechumelilo, hoci nemal to zrovna najružovejšie, chlapík. Veľmi veľkým pozitívom okrem obrazu, bol ten klavír v celom filme. Bol fakt bombastický! Záver: Veľmi dobre zvládli i citlivú tému vysporiadania sa so stratou syna a spôsob, akým to všetko vsadili do príbehu. Bomba!(2.11.2010)

Víceméně autobiografický film autorky nás vtáhne do komplikovaného světa dospělých a neméně komplikovaného světa dětí. Melancholie dokáže zabíjet a i když to je na první pohled neuvěřitelné, ani ti nejbližší s tím často nic nezmůžou. Ocenila jsem především přirozené tempo vyprávění, přirozené chování postav a přirozeně zrzavé vlasy hlavní představitelky.(12.9.2014)

Skandinávské filmy o problémech dospívání a prvních láskách jsou prostě nejlepší a Bare Skyer Beveger Stjernene (nejlepší norský film roku 1998 a řada dalších ocenění z mezinárodních festivalů) se řadí mezi nejlepší z nejlepších. Jedenáctiletá Thea Sofie Rusten předvedla neskutečně vyzrálý a bohatý výkon, který v její věkové kategorii nemá příliš obdoby a po právu poté na mezinárodních filmových festivalech posbírala pár cen za nejlepší herečku v hlavní roli. Zajímavostí jistě je, že Torun Lian film natočila nedlouho poté, co přišla o svého syna, takže pro ni muselo natáčení být silně osobní záležitostí.(16.3.2011)

príjemne severské romantické i dramatické. Dokonca ani detské dialogy na vážne témy zmyslu života mi nevadia. Slušná hudba, dobre detské výkony. Príbeh dievčaťa čo stratilo brata a takmer aj mamu, ktorá sa utápala žiaľom za zomretým synom nevšímajúc si ostatných. Stretnutie Marie s chlapcom bol výborným vyplnením deja v strede filmu. Odporúčam ako film rodinného charakteru najmä diváčkam so zmyslom pre "rodinné cítenie". :)(9.3.2015)

Možná by moje hodnocení měl ovlivnit i fakt, že sama Torun Lian zažila osobně tragédii, která jí přiměla svou knihu nakonec zfilmovat. Ale já se přiznám, že jsem byla z tohoto snímku mírně melancholická.....kdo viděl, tak ví, proč používám právě tento výraz. Po vizuální stránce to byla nádhera, barevné ladění celého filmu bylo opravdu velmi působivé a hudba byla moc příjemným podkresem. Rozpaky jsem cítila vzhledem k hlavní postavě Marii, která byla svou vizáží určitě dobrou volbou, nicméně na mě působila příliš uvědoměle a chvílemi vyumělkovaně. To už ten klučina Jakub byl v mých očích sympatičtější, nemohu si pomoct. Nevím, jak já jsem rozumovala v jedenácti letech, ale tady se nesly občas dialogy až přliš neadekvátní k jejich věku, téměř na úrovni dospělých. Například Mariina otázka : ""Takže smysl života spočívá v hledání smyslu života?" Nevím, mě tahle otázka v jedenácti určitě nenapadla, ale to je jen můj subjektivní dojem. Jako rodinný film bude určitě fungovat velmi dobře, ale já zůstávám oproti ostatním přece jen trochu při zemi.(29.9.2014)