poster

Jen mraky hýbou hvězdami (festivalový název)

 • norský

  Bare skyer beveger stjernene

 • anglický

  Only Clouds Move the Stars

Drama / Rodinný

Norsko, 1998, 98 min

Režie:

Torun Lian

Scénář:

Torun Lian

Producenti:

John M. Jacobsen

Masky:

Siw Järbyn
(další profese)
 • sochoking
  ****

  Film o láske medzi dvoma mladými uchami zasadený do nádhernej pohľadnice z Norska. Mne len napadá, či ja som tak mudroval, kedˇ som mal jedenásť... No, v každom prípade ma celá Maria pekne srala s jej prístupom, postojom či čímkoľvek to nazvete . Zato šuhajko bol suprový: " Neopustíš niekoho, komu sa dívaš do očí pod vodou. " No a foter, ten bol najlepší. Ten sa len usmieval, ako by sa nechumelilo, hoci nemal to zrovna najružovejšie, chlapík. Veľmi veľkým pozitívom okrem obrazu, bol ten klavír v celom filme. Bol fakt bombastický! Záver: Veľmi dobre zvládli i citlivú tému vysporiadania sa so stratou syna a spôsob, akým to všetko vsadili do príbehu. Bomba!(2.11.2010)

 • Haniczka
  ****

  Víceméně autobiografický film autorky nás vtáhne do komplikovaného světa dospělých a neméně komplikovaného světa dětí. Melancholie dokáže zabíjet a i když to je na první pohled neuvěřitelné, ani ti nejbližší s tím často nic nezmůžou. Ocenila jsem především přirozené tempo vyprávění, přirozené chování postav a přirozeně zrzavé vlasy hlavní představitelky.(12.9.2014)

 • Flarnytryl
  *****

  Skandinávské filmy o problémech dospívání a prvních láskách jsou prostě nejlepší a Bare Skyer Beveger Stjernene (nejlepší norský film roku 1998 a řada dalších ocenění z mezinárodních festivalů) se řadí mezi nejlepší z nejlepších. Jedenáctiletá Thea Sofie Rusten předvedla neskutečně vyzrálý a bohatý výkon, který v její věkové kategorii nemá příliš obdoby a po právu poté na mezinárodních filmových festivalech posbírala pár cen za nejlepší herečku v hlavní roli. Zajímavostí jistě je, že Torun Lian film natočila nedlouho poté, co přišla o svého syna, takže pro ni muselo natáčení být silně osobní záležitostí.(16.3.2011)

 • laik_60
  ****

  príjemne severské romantické i dramatické. Dokonca ani detské dialogy na vážne témy zmyslu života mi nevadia. Slušná hudba, dobre detské výkony. Príbeh dievčaťa čo stratilo brata a takmer aj mamu, ktorá sa utápala žiaľom za zomretým synom nevšímajúc si ostatných. Stretnutie Marie s chlapcom bol výborným vyplnením deja v strede filmu. Odporúčam ako film rodinného charakteru najmä diváčkam so zmyslom pre "rodinné cítenie". :)(9.3.2015)

 • emma53
  ***

  Možná by moje hodnocení měl ovlivnit i fakt, že sama Torun Lian zažila osobně tragédii, která jí přiměla svou knihu nakonec zfilmovat. Ale já se přiznám, že jsem byla z tohoto snímku mírně melancholická.....kdo viděl, tak ví, proč používám právě tento výraz. Po vizuální stránce to byla nádhera, barevné ladění celého filmu bylo opravdu velmi působivé a hudba byla moc příjemným podkresem. Rozpaky jsem cítila vzhledem k hlavní postavě Marii, která byla svou vizáží určitě dobrou volbou, nicméně na mě působila příliš uvědoměle a chvílemi vyumělkovaně. To už ten klučina Jakub byl v mých očích sympatičtější, nemohu si pomoct. Nevím, jak já jsem rozumovala v jedenácti letech, ale tady se nesly občas dialogy až přliš neadekvátní k jejich věku, téměř na úrovni dospělých. Například Mariina otázka : ""Takže smysl života spočívá v hledání smyslu života?" Nevím, mě tahle otázka v jedenácti určitě nenapadla, ale to je jen můj subjektivní dojem. Jako rodinný film bude určitě fungovat velmi dobře, ale já zůstávám oproti ostatním přece jen trochu při zemi.(29.9.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace