Salto je kráľ

(festivalový název)

Dokumentární

Slovensko, 2020, 64 min

Pavol Barabáš

Ďalší nový skvelý dokument o tisícmetrových vodopádoch sveta a ich zdolávaní. Pavol Barabáš znova skvele zdokumentoval toto dobrodružstvo. Ale hlavné pozitívum tohto filmu je samotná príroda, v ktorej sa ocitáme, ktorú vďaka kamere Pavla Barabáša môžeme vnímať celým telom. Panoramatické výhľady na vodopády a prírodu okolo sú nezabudnuteľné a dych berúce.(20.9.2020)

Salto Ángel (Anjelsky vodopád) vysoký skoro 1 KM je majestátne krásny, priam mystický. Lenže jeho zlaňovanie tvorí asi len 60% stopáže. Zvyšok sú Barabášove zábery a historky z iných vodopádov sveta. Hoci film trvá iba hodinu, obrazového materiálu akoby bolo aj tak málo a paradoxne ku koncu sa to zdalo zdĺhavé. Barabášove dokumenty mám rád. Ale Salto, hoci je naozaj kráľ, je skôr zaujímavý heroizmom protagonistov a jednotlivými zábermi, ako príbehom samotným.(16.8.2020)

Nielen Salto, ale i Becko je kráľ. Odkedy sa totiž tento týpek a adrenalínová legenda zjaví na scéne, dokument sa prebudí a začne byť zaujímavý. Čo je samozrejme zámer v duchu názvu, pretože zábery z lezenia na stolovú horu Venezuely a následné spúšťanie sa popri impresívnom vodopáde Salto Angel, v druhej polke filmu, miestami vyrážajú dych. Do toho Becko, stúpajúci pomedzi nebezpečné skaly nahor v kroksoch a - podržte sa - za pomoci bariel. Jeho nespútaná energia, zjav a trefné komentáre dodávajú celku potrebnú šťavu a humor, ktoré v úvodnej časti skoro vyschli. Podobne, ako africký vodopád Tugela, ukázaný v záberoch z prvej polovice dokumentu aj bez kúsočka vody. 70%(5.9.2020)