Agi Murad il diavolo bianco

• Velká Británie The White Warrior
všechny plakáty

gumli

Sfilmovaní román, alebo skôr novela, veľmi známe dielo ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstoja. Hadži Murat je známy aj u nás, vyšiel niekoľkokrát v slovenskom aj českom jazyku. Hadži Murat ako náčelník Čečencov v boji proti vojsku cára Mikuláša l. Murata hraje známy svalovec "Steve Reeves", najviac známy z filmu Romulus a Remus. Reeves hral takmer výlučne len takéto historické postavy. Steve Reeves možno nie je veľký herec, lenže je to sympaťák, má charizmu, a svojou postavou je ako stvorený na takéto úlohy. Mne tu pripadal ako čečensky Robin Hood. Jedná sa o skutočnú historickú osobu, nie o vymyslenú. Mal viac prezývok, najznámejšia prezývka bola " Biely diabol", pretože chodil oblečený stále v bielom. Skutočný príbeh sa odohrával v 19. storočí, ale príbeh ktorý napísal Lev Nikolajevič Tolstoj je vymyslená verzia, podľa ktorej bol nakrútení aj tento film. Tolstoj túto verziu kládol do rokov 1896-1904, ale v skutočnosti sa to odohrávalo asi o niečo skôr. Vo filme nie až tak veľa vojenských akcii, ale je to skôr o politických intrigách. Ale určité napätie tu je. ()

majo25

Skôr ako dobrodružný snímok ide o historickú drámu z 19 storočia. Príbeh sa odohráva počas vojny medzi Ruskom a kaukazskými kmeňmi, ktoré sú schované v horách. Aj keď je scenár vcelku dobrý, príbeh je iba jednoduchý, bez nejakých akčných súbojov či akcií. A aj keď nejaké súboje sa tu predsalen nájdu, pôsobia dosť lacno a amatérsky. Škoda, pretože Reeves je tak nevyužitý. Paradoxne, ale nie je jedinou výraznou osobnosťou filmu. A od pôvabnej Scilly Gabelovej sa len ťažko odtŕhajú oči. Hodnotenie: 55% ()