An Unknown Compelling Force

Dokumentární
USA, 2020, 90 min

Liam Le Guillou

Čo stálo za tragédiou Ďatlovovej expedície, ktorá sa odohrala v roku 1959 na Hore mŕtvych? Bola pravdivá jedna z mnohých konšpiračných teórií, alebo najnovší výskum konečne odhalil reálnu verziu vtedajších udalostí? (Arsenal83)

Trailer

Arsenal83

Napriek zatiaľ rozpačitých hodnoteniam, ja dokument podporím. Je výborným doplnkom k veľmi dobrému seriálu Pěreval Ďatlova a pozerá sa na túto záhadu z viacerých stránok. Kým seriál smeruje od mysteriózna k vedeckému objasneniu, tento dokument si zachováva mysterióznu tvár po celý čas, ktorú podporuje svedectvami a faktami. Páčili sa mi archívne zábery, fotografie a aj výpovede vyšetrovateľov. Malo to dobrú atmosféru a zanecháva nejednoznačný až konšpiračný záver. ()

*CARNIFEX*

Najpodrobnejšie spracovanie incidentu z “Hory mŕtvych”, ktoré odhaľuje fakty z vyšetrovania či samotného miesta činu, pričom v závere ponuka to “najpravdepodobnejšie” vysvetlenie: “KTO” a “PREČO” stojí za úmrtiami deviatich študentov. No a presne zato tá piata .. ()

xxmurphyxx

Možno trošku, fakt len trošku nadhodnotím ale tento dokument si to zaslúži. Je pravda, že vyslovene nič nové neprináša a pracuje so známymi faktami ale zachádza do takej hĺbky ako nikto do teraz a aj keď nezodpovie tu zásadnú otázku, myslím že sklamaný nebude nik. Veľmi si cením aj zvolený, veľmi citlivý prístup a celkovú obrazovo zvukovú formu ktorej dominuje parádna 3D vizualizácia starých čiernobielych fotiek obohatených o efekt snehu a pekný hudobný podklad v doprovode s dobre zvolenými narátormi tohto smutného príbehu. Zbytočne sa tu nefantazíruje a dokument sa snaží racionálne vysvetliť tie najmožnejšie verzie bez toho aby zbytočne zachádzal do konšpirácií či lacnej snahy o vyvolanie wow efektu. Takže za mňa osobne veľká spokojnosť. ()

oveckaoa

Líbí se mě ta teorie, že to byly domorodci dává to i smysl proč se našly některé těla jinde než druhé a proč měly takové a takové zranění.  Naopak verze s lavinou je blbost proč by vylézaly ven bez oblečení navíc tak zkušená výprava navíc jak to, že té jedné chyběl jazyk Ta verze s Yetim a Ufem mě přijde taky hodně  reálná.  80 procent ()

JASON_X

Nedávno jsem zkouknul zajímavý a dobře natočený ruský seriál Перевал Дятлова (2020) o hromadném úhynu Ďatlovovy mládežnické výpravy na Urale v roce 1959, takže jsem hned mlsně skočil po tomhle dokumentu, když jsem ho objevil. No dojmy z něho mám rozporuplné. Na jednu stranu obsahuje spoustu mně dosud neznámých faktů z vyšetřování, prezentují se v něm působivě vytuněné dobové fotografie i třeba fotografie mrtvých těl ze soudního spisu, zavede nás až na místo činu do hlubin ruského vnitrozemí... Na stranu druhou ale lehce narcistní Amík, který to vše točí, příliš důvěry nevzbuzuje, důvěru nevzbuzují ani někteří jeho svědkové a "experti", kteří diskutují a zvažují všechny možné teorie tehdejší události kromě té, která už byla oficiálně přijata (lavina). Leitmotiv dokumentu je zkrátka brojit za každou cenu proti stávající oficiální verzi incidentu a nastolovat přitom všemožné otázky, na které ovšem nakonec neodpoví. Nejvíc mi vadilo, že s onou oficiální verzí vůbec nepolemizoval,  nekonfrontoval fakta a ani svoje postřehy, vývody a závěry. Představoval bych si to třeba jako "na těle X.Y. byly nalezeny pohmožděniny a mělo rozbitou lebku, na této poslední rozostřené fotografii jsou vidět jakási světla, oficiální verze to vysvětluje tak, že... ale my si myslíme, že...", nebo tak nějak. Nicméně je to určitě zajímavý příspěvek do sbírky materiálů o zániku Ďatlovovy výpravy. ()