Leden 1959, v ledovém pohoří Ural v Sovětském svazu se skupina devíti studentů vydala na lyžařskou túru. Přestože jsou to všichni zkušení turisté, nikdy se jim nepodaří dosáhnout cíle. Když se jejich těla objeví po měsíci od incidentu, nechá to místní vyšetřovatele zmatené. Jejich stan byl rozříznut zevnitř, polonahá těla nalezena až stovky metrů daleko. Do oblasti incidentu přijíždí Oleg, major KGB a veterán druhé světové války, který je k případu přidělen jako vyšetřovatel. S pomocí Kaťji, místní soudní lékařky, je odhodlán najít pravdu. Čím více však případ šetří, tím více je mu to jasné; důvod, proč studenti zemřeli, se nikdo nikdy nedozví. Nikdo nikdy nepozná pravdu. Nikdo, až na něj. (PozorGranat)

Solverino

Zatím první díl a velká pecka! Rusové umí když chtějí. Už se těším na další díly. Děkuji za titulky k prvnímu dílu. Super! ()

meda2016

E1: Obraz vymazlený v ruském stylu, kamera až zbytečně nápaditá - připomíná Sin City a australský psychohoror i herní grafiku. Zakomponované scény z 2. světové propojují blouznivě minulost a současnost. Jak je zvykem, Rusové utajovaním a mašinérií silových složek zašmodrchávají skutečnost do klubka informačního vakua až bezsmyslnosti. ... Sledovat jejich hru je poučné a tíživě beznadějné. ... Zatím co tajné akce jiné mocnosti vedou úsporně k logickým cenným výsledkům, impérium upevňuje pouze zabetonovanou pyramidu. ... Filmařsky - vytáhli se. ()

J*A*S*M

Formálně moc pěkné zpracování nešťastného konce Ďatlovovy horské výpravy, která se kvůli svým tajuplným okolnostem stala předmětem článků v záhadologických časopisech a mj. také námětem poměrně debilního hororu od Rennyho Harlina The Dyatlov Pass Incident. Na nadpřirozený mystický horor lákají i (skvělé!) první díly tohoto seriálu, bohužel (alespoň pro mě teda) jsou dost zavádějící a divákovi slibují něco, od čeho se v druhé půlce série v podstatě úplně uhne. Pěreval Ďatlova končí velmi realisticky, což je pro mě subjektivně - s mými žánrovými preferekcemi - zklamání. A postupem času mě navíc štvaly četné válečné flashbacky a romantická linka mezi vyšetřovatelem KGB a tou soudní lékařkou. V průběhu sledování jsem přešel od nadšení k pouhé nevýrazné spokojenosti.  7/10 ()

dannyyy

Devět jich šlo, devět jich zemřelo, přesto jeden přežil! V roce 2019 nám HBO naservírovalo impozantní příběh dle skutečné události Chernobyl a ruští tvůrci o rok později vrací úder s Pereval Dyatlova, taktéž dle skutečných událostí. Na konci prvního dílu jsem si říkal, jak to asi bude pokračovat, když to má až osm dílů. Zvládli to. Ani jeden díl nenudil. Líbila se mi forma střídajících se časových intervalů a v černobílém podání to bylo dokonalé. V posledním díle se tvůrci snažili, co nejvěrohodněji popsat, jak k oné události došlo, kde bylo i vysvětleno, proč byli hlavami směrem ke stanu. Tvůrci poslední díl neodbyli a díky tomu můžeme sledovat poslední chvíle života "devítky", které jsou tak nepříjemné, že i když je venku počasí na krátký rukáv, tak mně byla ze sledování mrazivá zima. Klobouk dolů! 95% ()