Pěreval Ďatlova

(seriál)
  • Rusko Перевал Дятлова (více)

Epizody(8)

Leden 1959, v ledovém pohoří Ural v Sovětském svazu se skupina devíti studentů vydala na lyžařskou túru. Přestože jsou to všichni zkušení turisté, nikdy se jim nepodaří dosáhnout cíle. Když se jejich těla objeví po měsíci od incidentu, nechá to místní vyšetřovatele zmatené. Jejich stan byl rozříznut zevnitř, polonahá těla nalezena až stovky metrů daleko. Do oblasti incidentu přijíždí Oleg, major KGB a veterán druhé světové války, který je k případu přidělen jako vyšetřovatel. S pomocí Kaťji, místní soudní lékařky, je odhodlán najít pravdu. Čím více však případ šetří, tím více je mu to jasné; důvod, proč studenti zemřeli, se nikdo nikdy nedozví. Nikdo nikdy nepozná pravdu. Nikdo, až na něj. (PozorGranat)

Necrotongue

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Rusové se do toho v tomto seriálu naplno opřeli, a způsobili mi tak velice milé překvapení. Podařilo se jim výborně zachytit atmosféru končících padesátých let (až na příliš empatické důstojníky KGB), při níž se pustili do uvažování nad tím, co mohlo způsobit tragédii turistické výpravy. K finálnímu výsledku rozhodně nesměřovali přímou cestou; občas zakličkovali jako kofeinem nabuzený rozverný zajíc, a příběh tak byl zajímavější, než bych čekal. Seriál bych mohl jen těžko doporučit milovníkům happy endů, ale já jsem si ho velice užil. ()

Karlas

Opravdu napínavá a místy až mysteriózní podívaná podle skutečné události, při které často tuhne krev v žilách. Konec Ďatlovovy výpravy má spoustu hypotéz, jež jsou zde nastíněny jako slepé uličky vyšetřování. Děj se opírá o výstupy posledních bádání a nabízí nám dokonalý seriálový zážitek. Závěr je děsivou realitou s poučením, jak souhra nešťastných náhod a extrémních podmínek dokáže připravit jeden z nejzáhadnějších příběhů 20. století. ()

Helo

Že Rusové formu zvládaj na jedničku je známo už dlouho (kdo viděl třeba jejich Stalingrad, nějaký ty kosmonautský věci, Vikinga, atd. tak ví), ovšem s obsahem už to bejvá horší, protože málokdy dokážou napsat něco, co nějakým způsobem neskřípe. A tady se to povedlo. Pravda, někomu možná nesedne realistickej závěr, kterej dost kontrastuje s mysteriozním dějem před tím, a může to působit tak jako vlastně bez pointy... což dozajista je bez pointy a pro mě o to silnější ten beznadějnej realistickej závěr vlastně byl. ()

AllShallFall

Mám z toho takové smíšené pocity. Smrt skupiny se popisuje jako záhadná. Mystériem to bylo doslova natřískané. Ale skončilo to tak, jak vlastně nejhůř mohlo a zároveň asi nejvíce logicky. Ale i přesto visí nad tím mnoho otazníků. Ty si divák musí polozit sám, až dojde do konce. Byly zde použity materiály, které si žádají větší vysvětlení. Já nevěřím jen tak jednomu lacinému odbytí. Za smrtí skupiny bude neco víc. V to věřím. ()

Marius

Jeden z najlepších seriálov, čo som videl. Takto nejak by vyzerala hommage ruskej kinematografii 50 rokov keby sa David Fincher zavrel na 5 rokov do súkromného kina a púšťal si staré ruské filmy. Perfektne vystavané v dvoch formálne odlišných dejových líniách. Podlínia s vojnou má ukázať na to, že Rusi si proste budú vždy až do sebazničenia navzájom pomáhať, a že spolu s chybnými rozhodnutiami presne táto ich črta stála za skazou Ďatlovovej výpravy. 10/10 ()

• Alexander Sergejevič Kolevatov (Jevgenij Antropov) čte během výpravy přelomový utopický vědeckofantastický román Ivana Antonoviče Jefremova s názvem „Mlhovina v Andromedě“. (peaceman)
  • Na konci epizody hraje píseň „There Are Only A Moment“ od Olega Anofrieva. (Duoscop)
  • Jurij Judin (Maxim Kostromykin), který ze zdravotních důvodů ze skupiny odešel pět dnů před jejím tragickým koncem, nevěřil, že by smrt jeho přátel byla způsobena přírodními podmínkami, jak tvrdí oficiální vyšetřovací verze. Podle Judina se členové skupiny stali obětí testu nové superničivé zbraně. Nedaleko od místa tragédie se skutečně nacházela vojenská testovací základna. (NoTengo)