Párty pro 41

• Mexiko El baile de los 41 (více)
Drama / Životopisný / Historický
Mexiko, 2020, 93 min

Homosexuální kongresman si vezme dceru mexického prezidenta. Pak se ale v tajném klubu zaplete s jedním mladíkem a skandál je na světě. (Netflix)

Frameline

Impresionisticky natočený pravdivý příběh vysoce postaveného politika, jemuž manželství s dcerou mexického prezidenta mělo přinést zástěrku pro utajení dvojího života. Výtvarně vytříbený a pomalu vyprávěný osud ze začátku 20. století ukazuje dva světy - hýřivý, vtipný, uvolněný a skrývaný ve světle svící za plentou všednosti, a pak ten oficiální, na oko spořádaný, ale finančně zajištěný, který diktuje pravidla. Hlavní postava sem tam postrádá vnitřní motivaci k rozhodnutí a chování, scénář by zasluhoval detailnější propracování. Každopádně se jedná o vyšší nadprůměr a přináší do LGBT kinematografie odlišný styl sdělení relativně častého tématu maskování gay identity.  ()

petrsv

Celkem dobře natočený film. Je to podle skutečných událostí, takže děj je třeba tak brát, ač samozřejmě nevím, jak moc přesně to odpovídá realitě. Ale zásadní problém jsem neshledal. Hodilo by se doplnit na konci pár vět o tom, jak to s Ignaciem bylo dál, protože film zabírá jen velmi krátké období jeho života. Dnes mají někteří pocit, že na ně gay vyskočí z konzervy, "jak se to rozmáhá". Přínos filmu proto vidím především v tom, jak ukazuje, že gayové byli součástí společnosti vždy. Jen se o nich prostě netočily filmy. ()

easaque

+3* Gay film z Mexika jsem si rozhodně nemohl nechat ujít a i když mým hodnocením neoslní, tak ho nemůžu moc kritizovat, protože tehdejší doba byla taková. Spíš moc nevidím v jeho přínosu pro diváka, protože jsem sice asi všechny postavy pochopil, ale soucítit jsem dokázat jen s dcerou prezidenta, což je od podobného stylu filmu asi špatně. Jinak jde o výpravně krásný film, kamera i herci odvedli dobrou práci, ale pocitově na mě působil poněkud stroze, sterilně, ale možná tak to má být. Nedokážu ho doporučit, ale snad se Netflixu vyplatilo, že přispívá i na takové filmy. Nakonec se mi film v hlavě rozležel a myslel jsem na něj  ještě den poté a tak mínusko změním aspoň na plusko. Jinak ta Párty v názvu se mi vůbec nelíbí a lépe by zněl Ples nebo Bál. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

jiri.twist

Na tomto výrazném filmu, tak jiném, z gay historie, si cením témě všeho, ale nejvíc hereckých výkonů všech tří hlavních představitelů. Především E.Zurita (27) v roli Evaristy byl naprosto přesvědčivý a sekundoval mu i "manželský pár" Ignacio-Amada (A.Herrera 37 - M.Cadena). Nedivím se, že na IMDb nemá film úplně top hodnocení, neboť snímek je to vypovídající a nic neskrývající, a to mnozí heteráci nemuseli zcela pobrat. V duchu děkuji a smekám tvůrcům za to, že si vybrali toto téma a dokázali je zpracovat tak přitažlivým způsobem. ()

fixaman

Silné téma, ale hodně špatně uchopené. Hodinu a půl sledujeme v hlavní roli chlapa, který se ke své ženě chová jako totální zmrd. Taky omrkneme bandu naprosto promiskuitních gayů, kteří mrdají všechno, co má díru. A během posledních 15 minut nám má na těchhle postavách začít záležet? To asi ne, sorry. Vrcholem je pak to klišé, že každý gay se rád obléká do ženských šatů. Tady je prostě všechno špatně. ()