Legendární obří stavby Francie: Gigantická lurdská svatyně

(TV film)
  • Francie Lourdes, le sanctuaire de la démesure (více)

Jak vznikaly tři unikátní stavby lurdských svatyní? Historie velkých stavebních počinů, iniciovaných podivuhodným zjevením, které zažila mladá vesničanka Bernadette Soubirousová... Lurdy patří, vedle Říma a Jeruzaléma, k nejoblíbenějším křesťanským poutním místům. Na ploše dvaapadesáti hektarů se tu nachází tři výjimečné svatostánky: novogotická Bazilika Neposkvrněného početí na hoře Massabielle, do stejné skály o něco níže zapuštěna Růžencová bazilika pro čtyři tisíce poutníků v byzantském slohu, jejíž předdvoří, inspirované římskou Bazilikou svatého Petra v Římě, pojme čtyřicet tisíc poutníků a pod povrchem skrytá nezvykle moderní Bazilika svatého Pia X., jejíž krypta je díky své délce 190 metrů a šířce 80 metrů největší stavbou svého druhu na světě. (Česká televize)

jedna_vrana

Pohľad do histórie dedinky Lurdy na francúzskom úpätí Pyrenejí, o ktorej v polovici 19-teho storočia málokto tušil. Potom sa Bernadete zjavila Panna – Nepoškvrnené Počatie. Ako sa architektom podarilo vysporiadať s myšlienkou a posolstvom chrámov, s úskaliami brál a vody? Naozaj vznikla megastavba. Najväčším zážitkom bol nápad a stavebné riešenie Baziliky sv. Pia X. Zmestí sa do nej viac ako dvadsaťtisíc ľudí. ()

Marze

V Lurdech jsem tyden na krestanskem festivalu mladeze a hezky jsem si zavzpominal a dozvedel informace o vystavbe tohoto mista. Pamatuji si, ze tam byla velka prevaha starsich zen. ()

gazogazo

Fajn kombinace přehledu historie svatého místa a staveb, které ho hyzdí. Hezké záběry černoprdelnických svatostánků a komercializace genia loci. A taky hodně betonu. ()

tron

Čiastočne som sklamaný, čiastočne to naplnilo moje očakávania. Zbožňujem podobné gigantické stavby, preto som sa na tento dokument tešil. Aké však bolo moje precitnutie (a sklamanie), keď som prvú polovicu sledoval skôr flashbacky o objavení Panny Márie, než veci o samotnej budove! Nuž, nie príjemné. Našťastie, v druhej polovici to (konečne) začalo byť o tom, o čom to malo byť od samého začiatku. Stavba je to vskutku fascinujúca, jedna z najväčších svätýň sveta, plno detailov o stavbe, ale i geniálnych panoramatických záberov. To je moje. ()