Epizody(10)

6. října roku 1973 vypukla jomkipurská válka, když arabské země vedené Egyptem a Sýrií zahájily překvapivý útok a téměř porazily Izrael. Příběh je vyprávěn z pohledu tří postav, které se ocitly uprostřed této válečné smršti. (HBO Europe)

Viler

fajn seriál, je až úsměvné číst ty některé antisemitské komentáře hraničící až s hysterií :-D ()

Chaospunx

Perfektní záležitost! Skvělí a sympatičtí herci, uvěřitelné podání. Válka ve své nejbrutálnější podobě. Žádná hlavní postava není imunní. I ty hysterické výlevy některých postav jsou v takovéto situaci uvěřitelné. Seriál ani nevykresluje Izraelce jako naprosto pozitivní a Syřany jako pekelníky. Rozhovor mladého zpravodajce se Syrským mladým vojákem je velmi silný zážitek. Seriál i vykresluje sociální problémy, které v té doě v Izraeli panovaly. Problémy mezi Aškenazy a ostatními, rasovou válku mezi Izraelci. Na kecy zdejších mudroprdů bych se neohlížel. S prdelí v křesle a před klábosnicí se to kecá. Jedinou výtku bych měl k neuzavřenému konci, protože další osud hrdinů seriálu by mě opravdu zajímal. Další série bohužel asi není... ()

davidh76

Vyborny serial. Prvni dva dily to nakopnou. Pak do 5. dilu polevi. Ale od 6. dilu to je totalne napinave az do konce. Skoda, ze nebyly osudy nekterych postav jasneji ukonceny. Jen se muzeme domnivat. Serialu by slusela druha (zaverecna) serie. Palec nahoru. PS: politicke pozadi neznam a prijde mi vtipbe, ze nekteri hodnotitele od serialu ocekavali politickou a dejovou vernost. Je to proste hodne dobry valecny serial. 5 hvezdicek nedavam je z toho duvodu, ze dily 3-5 nebyly tak super jako zbytek. Takze 4,5. ()

dunbar

Podarená séria o vojne, o ktorej viem len málo. Autenticitu beriem s rezervou, ale privoňať k drsnosti vojny seriál rozhodne umožní. Niektoré postavy lezú strašne na nervy (Caspi, Avinoam a aj postava hebrejského Depardiera - Meni Ben-Dror). Až k neuvereniu je, ako niektoré postavy ignorujú vojenské rozkazy a zákazy, uprostred vybičovanej vojnovej situácie kľudne falšujú rozkazy cez vysielačku, kradnú vojenské vozidlá atď... Seriál si zaslúži určite aspoň tri hviezdy, štvrtú dávam za možnosť nazrieť do filmársky málo spracovaného konfliktu. ()

Drkolnov

Tak z našlápnuté věci udělat ruský propagační matroš, to chce kus umění. Neverohodné, tankové souboje, kravina. Taktické pasáže? To mysleli jako opravdu? Blábol, překračující hranice představivosti. Jsem šťasten za tlačítko Forward. ()

Freiherr

Za mě osobně asi jeden z nejlepších seriálů s válečnou tématikou od dob Bratrstva neohrožených. V konkurenci The Pacific nebo Liberator: Operace Avalanche jednoznačně stojí o stupínek výše. Na rozdíl od těchto dvou seriálů Údolí slz dokázalo proměnit anonymní skupinu vojáků ve skutečně zapamatovatelné postavy. Krom výše uvedené zapamatovatelnosti postav musím vyzdvihnout snahu ukázat skutečnost, že izraelská společnost není zdaleka homogenní a rasistické předsudky panují i uvnitř izraelské společnosti vůči židům pocházejícím z arabských zemí. Údolí slz však dle mého názoru vyniká především opravdu skvěle zvládnutými bojovými scénami včetně velkých tankových bitev, které jsem v takovém měřítku dlouho neviděl, a na které se mi velice dobře dívalo. ()

PO-tvor

To tak jednou starej Moše viděl americké "Bratrství neohrožených" a řekl si, že to přece v zemi zaslíbené zvládnou minimálně stejně dobře. Od izraelské armády si půjčil tři tanky, jeden transportér, sehnal i dva džípy a pár plechových beden, aby bylo na ty džípy nakládat. Rovněž sehnal i přepravku se zeleninou - proviant pro vojáky. Pak ještě musel sehnat herce. Nejdřív je chtěl vyřezat z kartonu, ale točení by se moc prodloužilo, kdyby ty kartony musel štáb přesouvat z budovy do pouště, pak do vojenského stanu. Proto najal prkenné herce, kteří se dokáží přesouvat po vlastních nohách. Scénař pravděpodobně napsal na záchodě po ranním cigáru, kdy se to z člověka ryne nejlépe a hor se do pouště točit. Pro herce byl základ moc to nekomplikovat a nepřemejšlet, proto každý z nich zvládá jeden - maximálně dva výrazy, třeba: Dafna (tupý ustaraný výraz), Kaspi (šílené vyšilování), Avinoam - zbabělé vyšilování, Meni (výraz prkna s prázdným pohledem), Yoni (výraz prkna s prázdným pohledem - asi aby bylo vidět, čí je syn), Marco (výraz úplně zjevného padoucha, už jenom chybelo, aby si padoušsky mnul knírek v prstech) atd. Od herců se stejně nic moc neočekávalo, protože i jejich postavy byly napsané tak, aby je měl člověk chuť zardousit po první epizodě (zdravím především Avinoama).  Jsem přesvědčen, že režisér i "scenárista" byli syrští špioni, jejichž úkolem bylo poštvat diváka proti Izraelu. U mě se alespoň po dobu koukání na seriál povedlo. Fandil jsem Syřanům a doufal, že každého z protagonistů minimálně zasáhne tanková střela...ideálně ve chvíli, kdy dává nějaký svůj stupidní proslov (třeba pohádka o Rackovi a rybě do vysílačky). Pokud má někdo chuť na válečný seriál, ať se raději znovu koukne na Bratrství neohrožených, nebo ať čumí do bílé zdi, je to lépe strávený čas. Jednu hvězdičku dávám za snahu, tkerá se projevila právě v tom, že tvůrci sehnali 3 skutečné tanky. ()

trasprd

Oproti světovému mainstreamu je to trošku lyričtější, jak už tak blízkovýchodní filmová produkce bývá. Některé věci jsou dost přitažené za vlasy (umělec, potulující se po vojenském velitelství a telefonující odtud nalevo napravo aj.), ale všechny nedostatky plně vyvážily skvělé tankové bitvy. Oceňuju taky to, že mi seriál trošku přiblížil vojenský konflikt, o kterém jsem měl do té doby jenom mlhavé představy (i když bylo ještě potřeba dostudovat si to trošku na Wiki). ()

Jan78

Tankové bitvy jsou velmi povedené, ale dějová linka hodně přitažená za vlasy. Cílem je, aby i Evropské publikum které se příliš neorientuje v kontextu Izraelských problémů získalo dneska pocit jaké to tam bylo.. Výsledek je divácky srozumitelný a za ty tankové bitvy a pocit z bojiště rozhodně stojí. ()

Andy_Warhold

Prvních 72 hodin šokujícího útoku na Golanských výšinách. Není kam ustoupit, za zády je Izrael.... Based on a true story, aneb jak hrstka izraelských hrdinů kalila přesilovou sovětskou tankovou ocel.... ()

Petbrab

Na pozadí pro Izrael překvapivé války, která se ze začátku vyvíjela velice špatně, jsme mohli sledovat osobní příběhy v izraelském duchu. Plus i za výborné vojenské scény. ()