Reklama

Reklama

Úl

Trailer 2
Kosovo / Švýcarsko / Albánie / Severní Makedonie, 2021, 84 min (Alternativní 80 min)

Obsahy(1)

Jako mnoho jiných žen v Kosovu čeká Fahrije ještě sedm let po válce, zda se dozví cokoliv o osudu svého nezvěstného manžela. Od vdovy se neočekává, že by pracovala, ale v situaci, kdy je potřeba uživit zbytek rodiny, se na konzervativní veřejné mínění nemůže ohlížet. Zarputilá hlavní hrdinka začne s ostatními vdovami vyrábět ajvar a dodávat ho do supermarketu, ačkoliv už jen to, že se odvažuje řídit auto, je komunitou odsuzováno. Přes počáteční odpor svých vlastních rodin ženy ve společné práci nacházejí svobodu a svou vlastní hodnotu. To neznamená, že by díky tomu dokázaly zapomenout na své nezvěstné muže a syny. Snímek je inspirován skutečnou postavou Fahrije Hoti a v mezinárodní soutěži festivalu Sundance získal vedle hlavní ceny poroty i cenu za režii a cenu diváků. (Cinemax)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (7)

Renfield 

všechny recenze uživatele

Fahrija stále hledá a doufá, současně se však musí postupně smiřovat s nevyhnutelným a přitom zajistit rodinu, což očividně není zrovna společensky vhodné a ví to právě i nejbližší rodina. Výborně realistické, až dokumentární drama, to minimálně z pohledu poměrů v Kosovu, které není vyprávěno jednostranným pohledem, jak by se nabízelo. Nemyslím pohled válčících stran, ale poměrů ve vesnici celkově, jsou tu totiž i lepší lidé. Ten realismus sedí právě i k hlavní hrdince, Fahrija je životem zocelená, nenechá se rozhodit ani vlastní dcerou, která v nelehké situaci příliš nepomáhá. Takže i přes všechny ty situace tu prakticky chybí nějaké více dojímavé scény, slzy jsou použity přesně tam, kde být mají a není jich mnoho. 75% ()

F.W.Colqhoun 

všechny recenze uživatele

Úl je místo, kde jsou samci k užitku jen v nevysokém počtu, dočasně a kde produkci zajišťuje někdo jiný. Jsou zemětřesení, vichřice, havárie, rakovina, banánové slupky. A jsou teritoriální konflikty, náboženská nesnášenlivost a nenávist. Fahrije začíná tušit, že se její sedm let pohřešovaný manžel, za nímž se po srbské čistce zavřela voda, nevrátí a že je čas spolehnout výhradně na sebe. V končinách, kde je v rozporu s dobrými mravy, aby žena měla řidičský průkaz a prodávala paprikovou omáčku, to je ideální záminka pro realizaci příběhu o hledání příběhu, který by mohl okolnostem navzdory poskytnout dobrý konec. Když ten kulturní a politický (šlo by říci i - mužský) uzavře sám sebe, nastupuje balkánský ekonomický sen, který sice začíná klesáním trubce do hlubiny, ale končí firmou na ajvar. Hlavně že to dobře dopadlo. ()

Reklama

terunka003 

všechny recenze uživatele

Podle skutečnosti, životní, ženské, bojující, plné ajvaru. <\strong> Příběh Kosova je děsivý, nejistota pozůstalých a pohřešovaných, hledání stability. Film, který toho má na srdci spoustu, a je převážně o ženách pro ženy. Několik silnějších scén (rozbití okna auta, scéna v koupelně, pláč ve sprše, nalezené oblečení..) ..pokaždé, když si dám ajvar.. <\em> MFFKV2021 ()

Jenda 

všechny recenze uživatele

Fahrije žije v kosovské vesnici, kde se během jugoslávské války odehrál jeden z největších masakrů civilního obyvatelstva. Ještě sedm let po skončení války se většina manželů vesnických žen nevrátila domů. Typická postjugoslávská poválečná depka o cestě za přijetím reality, kde se toho moc nenamluví, ale zato se uvaří hodě ajvaru. Soucit s hlavní postavou navozuje již úvodní scéna, ve které se Farihje brodí pytli s těly obětí masakru nalezených v masových hrobech. Až na výjimky je film bez hudebního doprovodu a s dlouhýmy záběry na hlavní postavu vzpomínající na manžela, nebo přemýšlející, jak se dostat z limba vytvořeného nejistotou, zda její muž žije. Nejistotou živenou paličatým invalidním tchánem a pubertálními dětmi. Ve spolupráci s exteriéry rozbité vesnice a interiéry rozbitého domu (Srbové původní barák vypálili) to pomáhá k navození takové nemainstreamové depresivní syrovosti... Scénáristicky oceňuji hlavně vykreslení vesnického patriarchátu, který je zásadně proti tomu, aby v této společnosti žena cokoli dělala, natož podnikala... i kdyby měli jít všichni o žebrotě. A společnost proti emancipaci bojuje pomluvami.  [Rakkautta ja Anarkiaa 2021] ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Tento príbeh o kosovskej vdove Fahrije je rozhodne silný a inšpiratívny. Avšak jeho spracovanie ma až tak nezaujalo a prišlo mi to tak trochu ťažkopádne, miestami zbytočne lyrické a tým pádom nevýrazné. To, čo sa dialo v Kosove počas juhoslovanského režimu riadeného zo Srbska je humanitná katastrofa. O to je viac obdivuhodné, že existujú ženy ako Fahrije, ktoré sa pokúsili aspoň ako tak postaviť na nohy. Nevedieť, kam sa podeli vaši najbližší, to musí byť hrozné :( Dávam 3* predovšetkým za námet a príbeh, ale inak by sa mi to hodilo asi skôr na dokument. ()

Galerie (18)

Související novinky

Letošní Sundance festival zná vítěze

Letošní Sundance festival zná vítěze

03.02.2021

Včera večer proběhlo slavností předávání cen u příležitosti zakončení Filmového festivalu Sundance 2021. Jeden z nejprestižnějších světových festivalů ocenil významné tvůrce a jejich nové snímky v… (více)

Reklama

Reklama