Reklama

Reklama

Úl

(festivalový název)
Trailer 2
Drama
Kosovo / Švýcarsko / Albánie / Makedonie, 2021, 84 min

Obsahy(1)

Jako mnoho jiných žen v Kosovu čeká Fahrije, zda se dozví cokoliv o osudu svého nezvěstného manžela. Vdova by neměla pracovat, ale v tíživé situaci se musí mínění komunity postavit. Založí s ostatními vdovami úspěšnou výrobu ajvaru. Přes počáteční odpor rodin ženy v práci nacházejí svou vlastní hodnotu. (MFF Karlovy Vary)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (3)

terunka003 

všechny recenze uživatele

Podle skutečnosti, životní, ženské, bojující, plné ajvaru. <\strong> Příběh Kosova je děsivý, nejistota pozůstalých a pohřešovaných, hledání stability. Film, který toho má na srdci spoustu, a je převážně o ženách pro ženy. Několik silnějších scén (rozbití okna auta, scéna v koupelně, pláč ve sprše, nalezené oblečení..) ..pokaždé, když si dám ajvar.. <\em> MFFKV2021 ()

Jenda 

všechny recenze uživatele

Fahrije žije v kosovské vesnici, kde se během jugoslávské války odehrál jeden z největších masakrů civilního obyvatelstva. Ještě sedm let po skončení války se většina manželů vesnických žen nevrátila domů. Typická postjugoslávská poválečná depka o cestě za přijetím reality, kde se toho moc nenamluví, ale zato se uvaří hodě ajvaru. Soucit s hlavní postavou navozuje již úvodní scéna, ve které se Farihje brodí pytli s těly obětí masakru nalezených v masových hrobech. Až na výjimky je film bez hudebního doprovodu a s dlouhýmy záběry na hlavní postavu vzpomínající na manžela, nebo přemýšlející, jak se dostat z limba vytvořeného nejistotou, zda její muž žije. Nejistotou živenou paličatým invalidním tchánem a pubertálními dětmi. Ve spolupráci s exteriéry rozbité vesnice a interiéry rozbitého domu (Srbové původní barák vypálili) to pomáhá k navození takové nemainstreamové depresivní syrovosti... Scénáristicky oceňuji hlavně vykreslení vesnického patriarchátu, který je zásadně proti tomu, aby v této společnosti žena cokoli dělala, natož podnikala... i kdyby měli jít všichni o žebrotě. A společnost proti emancipaci bojuje pomluvami.  [Rakkautta ja Anarkiaa 2021] ()

Reklama

Galerie (10)

Související novinky

Letošní Sundance festival zná vítěze

Letošní Sundance festival zná vítěze

03.02.2021

Včera večer proběhlo slavností předávání cen u příležitosti zakončení Filmového festivalu Sundance 2021. Jeden z nejprestižnějších světových festivalů ocenil významné tvůrce a jejich nové snímky v…

Reklama

Reklama