Na místě činu: Zmizení v hotelu Cecil

• USA Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel
Dokumentární / Krimi / Mysteriózní
USA, 2021, 3 h 42 min (Minutáž: 54–58 min)

Epizody(4)

Pověst nechvalně známého hotelu Cecil se po zmizení Elisy Lam ještě zhoršila. (Netflix)

Rock4ever odpad!

Jestli chcete vidět, jak se dělá z prdu kulička přesně v tom americkém stylu, kdy vám něco, co bylo zjevné od první vteřiny, roztáhnou na čtyřhodinový dokument plný záhad a tajuplných rozhovorů, přijdete si na své. Chápu, jak tohle dokudrama zaujme polodebilní Američany a konspirační teoretiky, největší záhadou pro mě zůstává, jak může tahle upachtěná sračka mít takhle vysoké hodnocení na CSFD. Celé to mohlo mít 15 minut, takhle se 4 hodiny díváte na vyčerpávající snůšku bláznivin a zoufale čekáte, až konečně zodpoví otázky, které si normální člověk položí po pěti minutách, kdy je divákovi řečena klíčová informace ze života oběti. Vysvětlení, že to celé bylo vlastně o prozření a nutnosti nepropadat konspiracím, případně cestou jak upozornit na problémy lidí s duševní poruchou, je pouze snahou dodat téhle slátanině vyšší poselství (opět v pokrytecky patetickém americkém duchu, ze kterého se zejména v poslední půlhodině zvedá kufr). ()

Rorschach_SK

S prípadom Elisy som sa už stretol v minulosti, keď sa natrafil na článok o "záhadnom prípade" a pár ďalších pár článkov som tomu venoval. Takže v zásade ma vyústenie príbehu nijako neprekvapilo. Na jednej strane oceňujem, že sa tvorcovia snažili zachytiť každý aspekt a detail prípadu, na druhú stranu sa pridávam ku kritike, že stopáž je prepálená. Doslova som sa musel donúť do posledného 4 dielu. PS: viac než napätie zo "záhady hotelu Cecil" u mňa dokument len podporil obavy z takzvaných internetových detektívov. Je to paradoxne v krátkom čase druhý dokument z dielne Netflixu, ktorý som videl a ktorý sa vo veľkej miere okolo nich točí. Tým prvým je Od koťátek pracky pryč! Hon na internetového zabijáka. Zatiaľ čo v prvom sa síce vyskytla pozitívna stránka (vypátranie identity páchateľa), tak rovnako ako tu aj výrazne negatívna. Tam to dohnalo "falošne obvineného" k samovražde, tu to skončilo len pri pokuse. ()

FisakCZ

Kdyby to posledním dílem tak nepokazili, bylo by to fajn. Ale poslední díl to tak neskutečně zabil a pohřbil, že se podíváte jednou, u prvních epizod si řeknete, že to je dost dobré, ale u posledního zjistíte, že jste ztratili dost času zbytečně. ()

Hlebka

Sledovať to bola viac menej strata času. Prvé tri epizódy poskytujú dôveryhodnosť konšpiračným teóriám a otvoreným otázkam (napr. Prečo sa výťah nezatvoril?) A záverečná epizóda poskytuje racionálne odpovede na všetky tieto otázky. Nie najlepšia true crime séria Netflixu. ()

SavagerXx

Jeden z horších dokumentů na Netflixu, to co se vešlo maximálně do dvou dílů je tu roztaháno na 4 hodiny materiálu kde se často opakují informace a všechno by se to dalo shrnout policejním vyšetřováním a svědectvím lidí co obět potkali v hotelu. Na místo toho nám Netflix ukázal bandu debilních Youtuberů/Konspirátorů kteří si mysleli že mají právo na to vědět co se nachází ve zprávách od koronera nebo policie a ještě všechno zpochybňovat. Korunu tomu nasadil totálně úchylnej týpek kterej považoval obět za svojí kamarádku/sestru a spřízněnou duši po tom co si přečetl pár jejích příspěvků na Tumblru, totální magor kterej se prej víc jak 10x ubytoval v hotelu Cecil a natáčel tam svoje Vlogy a dokonce sehnal někoho aby za něj šáhnul na hrob oběti a natočil to aby prej došel uchyláček k uzavření týhle události. Toho by si měla policie prověřit, protože ten je evidentně totálně vyšinutý. Záhada se každopádně vyřešila a bez tý jůblberský vaty by to byl i celkem fajn dokument. ()