foto

Jennifer Connelly

  • nar. 12.12.1970 (49 let)
    Catskill Mountains, New York, USA

Biografie

Mládí a vzdělání:

Jennifer Lynn Connelly, jediné dítě Eileen a Gerarda Connellyových. Matka Eileen pracovala jako obchodnice se starožitnostmi a otec Gerard jako maloobchodník s oblečením. Po prarodičích z otcovy strany zdědila norské a irské a z matčiny strany ruské a polské kořeny. Celá rodina žila 4 roky ve Woodstocku ve státě New York, aby se následně přestěhovali do Brooklynu, kde malá Jennifer prožila většinu svého dětství s výhledem na Brooklynský most a Manhattan. Poblíž jejího nového domova byla také prestižní škola Svaté Anny (St. Anna's School), do které už od mládí docházela. Na její budoucí kariéru měl také vliv jeden z otcových přátel, který byl reklamním manažerem a už jako mladou ji navrhl modelingovým agenturám. Ten rodičům navrhl, aby z jejich výjimečně krásné dcery udělali dětskou modelku. Desetiletá Jennifer tak začala s matkou chodit na konkurzy a výsledek se prostřednictvím novin a časopisů s jejími fotkami rychle dostavil. V roce 1992 začíná Jennifer studovat drama a angličtinu na Univerzitě Yale, aby dva roky poté přestoupila na Stanford. Během 90. let prošla kurzy psaní a kreslení na The New School v New Yorku.

Osobní život:

Jennifer Connelly je veganka, což znamená, že dodržuje přísnou formu vegetariánství založenou na čistě rostlinné stravě. Své první dítě syna Kaie (*1997) má s fotografem Davidem Duganem. Od 2. ledna 2002 je vdaná za herce Paula Bettanyho, se kterým má syna Stellana (*2003). Jennifer stále doufá, že se vrátí na Stanford, aby dokončila poslední rok studia. Ráda maluje a cestuje. Zajímá se o matematiku, kvantovou fyziku, filozofii a software. Velmi ráda čte a užívá si čtení a psaní básní. Jejím nejoblíbenějším autorem je James Joyce. Jennifer se považuje za venkovního člověka, ráda se prochází a chodí na pěší a horskou turistiku. Nejraději má vyprahlé a hornaté krajiny jako Tibet nebo Andy.

Kariéra:

Italské začátky

V deseti letech odstartovala její kariéra v novinách a časopisech, díky čemuž dostala šanci v televizních reklamách. Prvním setkáním s televizní kamerou byla jedna epizoda strašidelných příběhů podle Roalda Dahla NEUVĚŘITELNÉ PŘÍBĚHY (TALES OF THE UNEXPECTED, 1982). Díky své popularitě získala první filmovou roli mladé Deborah Gelly v gangsterském eposu Sergia Leoneho z roku 1984 TENKRÁT V AMERICE (ONCE UPON A TIME IN AMERICA). Film byl z větší části natočen v roce 1982, když bylo Jennifer 11 let. Podle režiséra ji k roli mladé Debory dopomohl její nos, který je nápadně podobný tomu, jaký měla představitelka starší Debory Elizabeth McGovern. Po této malé, ale pro film důležité roli dostala šanci u dalšího slavného italského režiséra Dario Argenty ve filmu PHENOMENA (1985). Mladičká herečka si vyzkoušela roli dívky, která přichází studovat do nové školy ve Švýcarsku a pomocí telepatického ovládání hmyzu se snaží vypátrat totožnost neznámého vraha. Po hororu zvolila Jennifer odlehčení ve filmu o dospívání SEDM MINUT V NEBI (SEVEN MINUTES IN HEAVEN). Mladá a stále zářivější hvězda Jennifer Connelly letěla vzhůru filmovým světem. Dokázala to i v dalším fantasy filmu LABYRINT (LABYRINTH, 1986), kde ztvárnila postavu mladé dívky Sarah, která si přeje, aby postavy z její oblíbené knihy unesly jejího nevlastního malého bratříčka, o kterého se stará, avšak lítost a láska ji dovedou ke snaze najít bratra a přivést ho zpět. Přes komerční zklamání, které neodvrátil ani David Bowie v roli krále skřítků Jaretha, byl film přivítán s radostí především u fanoušků fantasy. Následovalo několik nešťastně zvolených filmů, které přibrzdily její kariéru (BALLET/ETOILE , 1988, PRIMA DĚVČATA/SOME GIRLS, 1988). Ani film ŽHAVÉ MÍSTO/THE HOT SPOT, 1990, rež. Dennis Hopper) nepředstavoval komerční úspěch, ale podle hodnocení kritiků to nebyl nijak špatný počin. Právě zde se dočkala Jennifer své první scény, ve které byla od pasu nahoru nahá, v té době jí bylo 20 let. Touto scénou chtěl Hopper zdůraznit dráždivost postavy a ještě netušil, že tato nahota bude v celkem 7 filmech k Jennifer Connelly neodmyslitelně patřit. V následujícím roce se Jennifer objevila na přední straně srpnového čísla časopisu pro muže Esquire kvůli článku „Women We Love“ (Ženy, které milujeme). Mnohem úspěšnější byla volba snímku HLEDÁM MÍSTO (CAREER OPPORTUNITIES, 1991), který se pro tehdejší teenagery stal kultovní klasikou. V roce 1992 si zahrála vedle Jasona Priestleyho, tehdejší hvězdy seriálu Beverly Hills 902 10, ve videoklipu „I Drove All Night“ od Roye Orbisona.

„Měla jen svou představu a tu nám předvedla. Nebyla v tom profesionalita zkušené tanečnice, ale naivita, kterou si mě získala. A mám za to, že i diváky.“ - Sergio Leone o tanečním výkonu Jennifer Connelly v roli mladé Debory.

Disneyho film ROCKETEER z roku 1991 představoval další šanci nastartovat v posledních letech nepříliš úchvatnou kariéru, avšak selhal. Film to nebyl rozhodně špatný, ale byl velmi naivní a jemně stylizovaný do období před druhou světovou válkou. Bez velkých hvězd nebyl ROCKETEER ten potřebný hit, ale i přesto se po komerční stránce zaplatil a dodnes je pro mnohé neprávem přehlíženým počinem. Fanoušci sci-fi, fantasy a hororu však její herecký výkon nenechali bez povšimnutí a získala tak svou první nominaci za nejlepší herečku ve vedlejší roli na cenu Saturn Award. Přesto si Jennifer vzala na téměř 5 let filmovou dovolenou, při níž se objevila pouze v dvou malých rolích. John Singleton nadějné herečce nabídl roli lesbické školačky ve filmu HOLÉ LEBKY (HIGHER LEARNING, 1995). Roku 1996 se pokusila pokračovat v kariéře po malých krocích v menších rolích a zkusila štěstí v nezávislém filmu FAR HARBOR, který byl poměrně dobře hodnocen. Následovaly snímky BOSS (MULHOLLAND FALSS, 1996), RANDE (INVENTING THE ABBOTTS, 1997) a kritiky opěvovaný sci-fi snímek SMRTIHLAV (DARK CITY, 1998), ve kterém dostala možnost hrát vedle Rufuse Sewella, Williama Hurta, Iana Richardsona a Kiefera Sutherlanda. SMRTIHLAV byl druhý film režiséra Alexe Proyase a znamenal posun vpřed v kariéře mladé herečky, které bylo tou dobou 28 let. Jennifer Connelly se svou rolí manželky zbavila zbytků image naivní dívky, kterou měla z mnoha předchozích převážně teenagerských snímků, a také se jí otevřely dveře k dalšímu filmu POLLOCK (2000), kde měla ztvárnit postavu Pollockovy milenky. Tentýž rok ještě stihla Jennifer méně známý snímek ČEKÁNÍ NA SMRT (WAKING THE DEAD, 2000).

Zlom v kariéře

Zlomový rok přišel po úspěchu ve filmu SMRTIHLAV, když ji obsadil talentovaný režisér Darren Aronofsky do svého nového filmu REQUIEM ZA SEN (REQUIEM FOR A DREAM, 2000). První velká příležitost představit se v jedné z hlavních rolí ve snímku o trojici mladých lidí, kteří se navzájem znají a všechny vedle kamarádství spojuje také heroin. Tímto filmem dokončila přerod z představitelky naivních žen, které bez zábran ukazují své poprsí a konečně se z ní stala seriózní herečka a začali jí tak chápat také diváci. Za svůj výkon v REQUIEM ZA SEN ještě nezískala žádnou velkou hereckou cenu, i když by si ji zasloužila a její výkon je některými považován za její zatím nejlepší v životě, ale vše se mělo změnit s jejím následujícím filmem ČISTÁ DUŠE (A BEAUTIFUL MIND, 2001). Snímek Rona Howarda o Johnu Forbesu Nashovi Jr., brilantním matematikovi, který prožil většinu života jako paranoidní schizofrenik, je od první do poslední minuty představením Russella Crowea a Jennifer Connelly, která se jako milující partnerka snaží srovnat s psychickým stavem svého muže a pomáhat mu v jeho složitém životě. Film měl nejen komerční úspěch, ale také se jednalo o jeden z nejlépe hodnocených filmů roku. Vše vyvrcholilo osmi nominacemi na Oscara, z čehož byly proměněny čtyři. Jennifer si odnesla jednoho Oscara za nejlepší herečku ve vedlejší roli a zbylé tři Oscary byly za film, režii a scénář. Vedle zlaté sošky získala do své sbírky ocenění za stejnou roli celkem 9 cen a byla nominovaná na dalších pět. Jejímu hereckému výkonu v ČISTÉ DUŠI byl také věnován článek v magazínu Times. Z malé dívky, která ve svých 10 letech okouzlila diváky ve snímku TENKRÁT V AMERICE se stala během dvaadvaceti let krásná žena, výborná herečka a majitelka Oscara.

„Když si to role žádá, udělám pro ni cokoliv“.

Období po Oscaru

Po Oscaru její kariéra nabrala nový směr. Získávala zajímavější role a její jméno se stalo synonymem kvalitního výkonu. V roce 2003 se představila ve dvou filmech. Jedním byl HULK režiséra Anga Leeho, který se snažil vytvořit psychologický obraz komiksového superhrdiny zasazený do našeho světa. Jennifer ztvárnila přítelkyni hlavní postavy doktora Bruce Bannera, který se v excitaci mění ve velké zelené monstrum. Druhým filmem byl DŮM Z PÍSKU A MLHY (HOUSE OF SAND AND FOG), kde se Jennifer objevila po boku Bena Kingsleyho. Tématem snímku je soupeření dvou zcela odlišných lidí, které rozděluje rasa, pohlaví, názory i kultura, v níž byli vychováni. Film vznikl podle novely Andre Dubuse III., který za ni získal National Book Award a připomíná nezávislé filmy, ve kterých Jennifer hrála v závěru devadesátých let. Snímek byl oceněn třemi nominacemi na Oscara, avšak ani jedna nebyla neproměněna. Následovala vzpomínka na její herecké začátky a role v hororu, tentokrát americkém remaku staršího japonského snímku TEMNÉ VODY (DARK WATER, 2005). Přes nevydařenou realizaci se Jennifer vrátila k ambicióznějším snímkům. V roce 2006 opět stihla natočit dva filmy. Větší roli sehrála ve filmu KRVAVÝ DIAMANT (BLOOD DIAMOND, 2006), kde se pod taktovkou Edwarda Zwicka snažila jako novinářka zdokumentovat stav, ve kterém žijí obyvatelé Siery Leone a jak funguje tamní válka za podpory diamantů jako oběživa za zbraně. Objevila se tu společně s Leonardem DiCapriem a Djimonem Hounsou a za podpory režiséra snímek dokráčel až k pěti nominacím na Oscara. O něco menší roli sehrála v snímku JAKO MALÉ DĚTI (LITTLE CHILDREN, 2006), kde se stala součástí milostného trojúhelníku s Kate Winslet a Patrickem Wilsonem. Přestože se Jennifer ve filmu neobjevuje tak často jako ostatní dva jmenování, její role má své kouzlo a zanechá v divákovi i přes krátký čas expozice jasný otisk. Film získal 3 nominace na Oscara a opět podtrhuje kvalitní výběr snímků, který snad s jedinou výjimkou za posledních 5 let (TEMNÉ VODY) dělá z Jennifer Connelly jednu z nejstabilnějších hereček současnosti. Snímek RESERVATION ROAD (2007) vypráví o smrti dítěte a pomstě otce, která může vést ke zničení jeho vlastní rodiny. Na konci roku 2008 se Jennifer Connelly objevila vedle Keanu Reevese v remaku staršího amerického filmu DEN, KDY SE ZASTAVILA ZEMĚ (THE DAY THE EARTH STOOD STILL). Původní film vyprávěl o mimozemšťanovi, který přicestuje na planetu Zemi, aby ji pomohl zachránit před zničením, které by ji mohlo potkat, pokud neukončí všechny války, kterými ohrožuje vesmírný mír. Následně propůjčila svůj hlas animovanému filmu 9, který vypráví o postapokalyptické noční můře, ve které je celé lidstvo v ohrožení. V lednu roku 2009 měl premiéru malý nezávislý snímek AŽ TAK MOC TĚ NEŽERE (HE´S JUST NOT THAT INTO YOU), ve kterém se Jennifer setkala se svým manželem Paulem Bettanym a s Drew Barrymore. Ve snímku CREATION (2009) si zahrála manželku a matku deseti dětí světoznámého a uznávaného přírodovědce Charlese Darwina, Emmu Darwinovou.


Zajímavosti: • Ve snímku RANDE (1997) hrála Jennifer Connelly sestru Liv Tyler. Ta ji v remaku snímku HULK (2003) s názvem NEUVĚŘITELNÝ HULK (2008) nahradila v roli psycholožky Betty Ross, která je přítelkyní hlavní postavy doktora Bruce Bannera • Jako teenager na Stanfordu sportovala a získala přezdívku „death grip“ (smrtelné sevření) • Se svým hereckým kolegou z filmu ROCKETEER (1991) Billem Campbellem měla Jennifer milostný vztah stejně jako ve filmu. Ten trval až do poloviny devadesátých let, i přes všeobecné sympatie k páru skončil vztah krátce po zásnubách • Na začátku 80. let si zahrála malou roli ve videoklipu skupiny Duran Duran – „Union of The Snake“ • Její míry podle „Celebrity Sleuth magazíne“ jsou 86-55-86 a její výška je 1,70 metru • Mluví plynule italsky a francouzsky • V roce 2002 byla Jennifer jmenovaná mezi padesát nejhezčích lidí světa podle časopisu People • V roce 2007 byla časopisem Empire vybrána jako číslo 54 mezi 100 nejvíce sexy hvězd filmové historie • Její syn Stellan dostal jméno po švédském herci Stellanu Skarsgårdovi, který je blízký přítel Bettanyho, manžela Jennifer Connelly • Ve filmu HEATHERS byla postava Veroniky napsaná přímo pro Jennifer, ta však roli nakonec odmítla • Ve filmech SMRTIHLAV (1998), REQUIEM ZA SEN (2000) a DŮM Z PÍSKU A MLHY (2003) najdete scénu, ve které Jennifer stojí osamoceně na konci mola v neobyčejném závěru. Každý z režisérů natočil tuto scénu z různých důvodů a všichni tvrdí, že jde o shodu náhod • Byla zkoušena pro titulní roli ve filmu OHNIVÉ OČI (FIRESTARTER, 1984). Roli na konec získala Drew Barrymore. • Je tváří módního domu Balenciaga, který v současnosti patří pod Dům Gucci. Balenciaga obléká také Nicole Kidman a Kylie Minogue. • Často vystupuje v reklamách na pivo Miller

Získané ceny (celkem 12):
2007 – Hollywood Film Award – Herečka roku ve vedlejší roli
2004 – KCFCC Award – Nejlepší herečka – DŮM Z PÍSKU A MLHY
2002 – Oscar – Nejlepší herečka ve vedlejší roli – ČISTÁ DUŠE
2002 – AFI Film Award – Nejlepší ženský herecký výkon – ČISTÁ DUŠE
2002 – BAFTA Film Award – Nejlepší herečka ve vedlejší roli – ČISTÁ DUŠE
2002 – Critics Choice Award – Nejlepší herečka ve vedlejší roli – ČISTÁ DUŠE
2002 – Golden Globe – Nejlepší herečka ve vedlejší (film) – ČISTÁ DUŠE
2002 – KCFCC Award – Nejlepší herečka ve vedlejší roli – ČISTÁ DUŠE
2002 – OFCS Award – Nejlepší herečka ve vedlejší roli – ČISTÁ DUŠE
2002 – PFCS Award – nejlepší herečka ve vedlejší roli – ČISTÁ DUŠE
2002 – Golden Satellite Award – Nejlepší herečka ve vedlejší roli ve filmu (drama) – ČISTÁ DUŠE
2001 – SEFCA Award – Nejlepší herečka ve vedlejší roli – ČISTÁ DUŠE

Nominace na ceny (celkem 14):
2004 – Saturn Award – Nejlepší herečka – HULK
2004 – Golden Satellite Award – Nejlepší herečka ve filmu (drama) – DŮM Z PÍSKU A MLHY
2004 – Critics Choice Award – Nejlepší herečka – DŮM Z PÍSKU A MLHY
2003 – Empire Award – Nejlepší herečka – ČISTÁ DUŠE
2002 – Sierra Award – Nejlepší herečka ve vedlejší roli – ČISTÁ DUŠE
2002 – Screen Actor Guild Awards – Výjimečný herecký výkon herečky v hlavní roli – ČISTÁ DUŠE
2002 – Screen Actor Guild Awards – Výjimečný výkon hereckého obsazení ve filmu (drama)
2002 – CFCA Award – Nejlepší herečka ve vedlejší roli – ČISTÁ DUŠE
2001 – Chlotrudis Award – Nejlepší herečka ve vedlejší roli – ČISTÁ DUŠE
2001 – PFCS Award – Nejlepší herečka ve vedlejší roli – REQUIEM ZA SEN
2001 – OFCS Award – Nejlepší herečka ve vedlejší roli – REQUIEM ZA SEN
2001 – Independent Spirit Award – Nejlepší herečka ve vedlejší roli – REQUIEM ZA SEN
2000 – Sierra Award – Nejlepší herečka ve vedlejší roli – REQUIEM ZA SEN
1992 – Saturn Award – Nejlepší herečka ve vedlejší roli – THE ROCKETEER

Filip "Djkoma" Kovárník

Herecká filmografie

Filmy

2020 Top Gun: Maverick
2019 Alita: Bojový Anděl
2017 Hrdinové ohně
Spider-Man: Homecoming
2016 Americká idyla
2014 Aloft
Noe
Zimní příběh
Úkryt
2012 Spisovatelé
2011 Dilema
Ďáblova ruka
2010 Virginia
2009 Až tak moc tě nežere
Síla lásky
Číslo 9
2008 Den, kdy se zastavila Země
Inkoustové srdce
2007 Reservation Road
2006 Jako malé děti
Krvavý diamant
2005 Temné vody
2003 Dům z písku a mlhy
Hulk
2001 Čistá duše
2000 Pollock
Requiem za sen
Čekání na smrt
1998 Smrtihlav
1997 Rande
1996 Boss
Far Harbor
1995 Holé lebky
1994 Of Love and Shadows
1993 Podstata spravedlnosti (TV film)
1991 Hledám místo
Rocketeer
1990 Žhavé místo
1989 Étoile
1988 Prima děvčata
1986 Labyrint
1985 Phenomena
Sedm minut v nebi
The Valley
1984 Tenkrát v Americe

TV seriály

2020 Ledová archa (TV seriál)
994 Cars Long (E10)
The Train Demanded Blood (E09)
Tak se točí dokola jeho svět (E08)
další epizody (10)
2000 The $treet (TV seriál)

Dokumentární

2003 Making of 'Hulk', The
2002 Best of Bowie (video kompilace)
Film o filmu: Čistá duše (TV film)
1999 Saturday Night Live 25 (TV film)
1991 Rocketeer: Excitement in the Air (TV film)
1986 Inside the Labyrinth (TV film)
1985 Il mondo dell'orrore di Dario Argento

Hudební videoklipy

1992 Roy Orbison - I Drove All Night (hudební videoklip)
1988 Joe Satriani - Always With Me, Always With You (hudební videoklip)
1985 Jennifer (hudební videoklip)
1983 Duran Duran - Union Of The Snake (hudební videoklip)

Host

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(3 895)