Reklama

Reklama

zpět na všechny novinky
95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

13.03.2023 Autor Goldbeater

V noci z 12. na 13. března proběhl v losangeleském Dolby Theatre slavnostní ceremoniál 95. ročníku předávání prestižních Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Opulentním večerem, během nějž byly oceněny výrazné filmové počiny uplynulého roku i jejich tvůrci, z pozice moderátora diváky provedl americký komik Jimmy Kimmel. Nejvýraznějším dílem celého ceremoniálu se stala akční fantasy komedie Všechno, všude, najednou režijního dua Daniels, jíž se z celkového počtu jedenácti nominací podařilo ve výhru proměnit rovnou sedm z nich.

 

Bláznivý snímek o rodinném dobrodružství napříč mnohovesmíry získal ceny pro nejlepší film roku 2022, nejlepší původní scénář i režii v podání tvůrčí dvojice Dan Kwan a Daniel Scheinert, nejlepší střih (Paul Rogers), nejlepší herečku v hlavní roli (Michelle Yeoh) a také ocenění pro oba nejlepší herce ve vedlejší roli v podání Jamie Lee Curtis a Ke Huy Quana, pro nějž tento film znamenal velký hollywoodský comeback. A když je slovo o návratu na výsluní, sošku pro nejlepšího herce v hlavní roli si za svůj výkon v dojemném dramatu Velryba vysloužil Brendan Fraser. Za jeho make-up byli oceněni i maskéři tohoto snímku.

 

Nejlepším mezinárodním filmem se stalo německé válečné drama Na západní frontě klid v produkci Netflixu, jež se částečně natáčelo také v Česku a s českými tvůrci. Tento snímek si taktéž vysloužil ocenění pro nejlepšího kameramana (James Friend), nejlepší hudbu (Volker Bertelmann) a nejlepší výpravu. Streamovací služba Netflix bodovala taky v kategorii pro nejlepší animovaný snímek, v níž členové Akademie jako vítěze zvolili Pinocchia Guillerma del Tora. Po jedné sošce získaly také divácké hity Top Gun: Maverick (nejlepší zvuk) a Avatar: The Way of Water (nejlepší vizuální efekty), komorní drama Women Talking (nejlepší adaptovaný scénář), marvelovka Black Panther: Wakanda nechť žije (nejlepší kostýmy) a indický akční hit RRR (nejlepší původní píseň).

 

Nejlepším dokumentem se stal film o vězněném ruském opozičním lídrovi, Navalny. Snímek Víly z Inisherinu, jenž měl stejně jako Na západní frontě klid původně druhý nejvyšší počet nominací, bohužel nakonec neproměnil ve výhru ani jednu z nich. Stejně tak neuspěly ani výrazné počiny jako Fabelmanovi, Elvis a Tár, jež všechny měly zářezy ve velkém počtu nominací, ale nakonec vyšly úplně naprázdno. Kompletní přehled všech vítězů i nominovaných si můžete prohlédnou v naší sekci Ocenění, nebo rovnou pod tímto odkazem.

Reklama

Související novinky

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Od roku 2022, kdy Steven Spielberg představil fandům svůj Zlatým Glóbem ověnčený osobní film Fabelmanovi, jsme moc netušili, k čemu se chce jeden z nejslavnějších režisérů všech dob příště… (více)

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky

11.03.2024

V noci z neděle na pondělí proběhl v hollywoodském Dolby Theatre v Los Angeles šestadevadesátý ročník slavnostního předávání Cen americké Akademie filmového umění a věd, na němž byla v celkem… (více)

Nový film dua Daniels má datum premiéry

Nový film dua Daniels má datum premiéry

01.03.2024

Poté, co zběsilý mix žánrů a témat od studia A24 pod názvem Všechno, všude, najednou doslova smetl loňský 95. ročník předávání Cen americké Akademie filmového umění a věd a kromě hlavního Oscara za… (více)

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Nedají si říct a nedají. Jamese Camerona můžeme označit za nejúspěšnějšího filmového režiséra všech dob, minimálně co se týče tržeb. V pětici nejvýdělečnějších snímků historie má totiž hned trojici… (více)

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

27.01.2024

Před deseti lety byl Matthew McConaughey na absolutním vrcholu. Hlavní role v nolanovce, která je jednou z nejlepších sci-fi poslední dekády. Za Klub poslední naděje vyfoukl DiCapriovi Oscara, navíc… (více)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

V úterý 23. ledna 2024 byl v Samuel Goldwyn Theater v Beverly Hills z úst herců Jacka Quaida a Zazie Beetz oznámen kompletní výčet nominací pro nadcházející 96. ročník předávání cen americké Akademie… (více)

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí

12.01.2024

Top Gun: Maverick, který před rokem a půl zboural kina, je nejúspěšnějším filmem megastar Toma Cruise a celosvětově si doletěl pro 1,5 miliardy dolarů. Bylo tedy jen otázkou času, než Paramount… (více)

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Když byl Tom Cruise ještě jednadvacetiletým mladíčkem, jeho průlomem byla role Joela Goodsena, jenž si ve filmu Riskantní podnik chtěl vyhodit z kopejtka. Ten vzešel ze slavného studia Warner… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Rok 2023 se uchýlil ke svému konci a přišel tedy čas, abychom vám stejně jako v předešlých letech opět představili výroční topky tří filmů a případně taky tří seriálů podle některých z… (více)

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Nebýt přesunu druhé Duny na jaro 2024, byl by uplynulý filmový rok výjimečný. I přesto ale byl skvělý, plný filmových překvapení. Tím největším byl “selfmade fenomén” sociálních sítí Barbenheimer,… (více)

Reklama

Reklama

Nejčtenější novinky

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

06.05.2024

Kinaři teď nemají zrovna nejlepší časy. Blíží se totiž letní sezóna, která tradičně bývá nařachaná těmi největšími blockbustery a do pokladniček kin často nasype cenné zlatky. Jenže se zdá, že ta… (více)

Nejnovější novinky

Nový film Stevena Spielberga má datum premiéry

Nový film Stevena Spielberga má datum premiéry

dnes

Pokud jste fanoušky tvorby legendárního sedmasedmdesátiletého amerického režiséra Stevena Spielberga (E.T. - Mimozemšťan, Dobyvatelé ztracené archy), měli byste si do diáře zapsat datum 15. května… (více)

Nový Jurský svět našel hlavní tvář

Nový Jurský svět našel hlavní tvář

včera

Přípravy dalšího filmu ze světa Jurských parků a světů je v plném proudu a v těchto dnech stále probíhá zběsilý casting zcela nových tváří do legendární dinousauří franšízy. A jak se zdá, už víme, na… (více)

Filmoví velikáni v Cannes budí rozpaky

Filmoví velikáni v Cannes budí rozpaky

21.05.2024

Vyjma hokejových komentátorů jsou v těchto dnech nejzaměstnanějšími pracovníky v celé Evropě nejspíš ti šťastlivci, kteří v Cannes drží stopky a měří, jak dlouho po skončení filmu trvají které ovace… (více)

Reklama

Reklama