Reklama

Reklama

zpět na všechny novinky
Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

15.01.2024 Autor Goldbeater

V pondělí 15. ledna 2024 dopoledne byly na tiskové konferenci České filmové a televizní akademie (ČFTA) odhaleny nominace v rámci 31. ročníku předávání cen Český lev. Na začátku tohoto ceremoniálu byly tradičně uděleny i dvě nestatutární ceny, a to ocenění pro nejlepší filmový plakát, které letos putovalo snímku Němá tajemství, a zároveň také Cena filmových fanoušků, o jejímž vítězi rozhodujete každoročně právě vy, naši drazí uživatelé. A z hlasování ČSFĎáků letos jako vítězný film nakonec vzešlo české sci-fi Bod obnovy v režii Roberta Hloze (na fotografii společně se zakladatelem ČSFD Martinem Pomothym). Celému tvůrčímu týmu tímto gratulujeme! V profilu tohoto snímku najdete mimo jiné i náš exkluzivní rozhovor s režisérem Robertem Hlozem a producentem Janem Kallistou.

 

A nyní k samotným nominacím na Českého lva. Akademici letos vybírali z celkem 86 filmových a televizních děl, jejichž společným jmenovatelem bylo premiérové uvedení v roce 2023. V celkovém počtu nominací vede s 15 zářezy film Bratři, který byl mimo jiné v minulém roce Českou filmovou a televizní akademií vyslán za Česko do boje o Oscara. Na druhém místě se s počtem 12 nominací umístilo drama Úsvit a o pomyslné třetí místo se s 8 zmínkami dělí výše zmíněný Bod obnovy s hororově laděnou komedií Přišla v noci. V kategorii pro nejlepší český film roku 2023 naleznete snímky BratřiNěmá tajemstvíPřišla v nociTancuj Matyldo a Úsvit.

 

Za nejlepší režii jsou nominování tvůrci Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar (Přišla v noci), Petr Slavík (Tancuj Matyldo), Matěj Chlupáček (Úsvit) a rovnou dvakrát také režisér Tomáš Mašín za své filmy BratřiNěmá tajemství. O cenu pro nejlepší scénář spolu budou soutěžit Marek Epstein (Bratři), Alice Nellis (Němá tajemství), Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar (Přišla v noci), Petr Slavík a Nataša Slavíková (Tancuj Matyldo) a v neposlední řadě Miro Šifra (Úsvit). Animáky nominovanými na Českého lva jsou Tonda, Slávka a kouzelné světlo, ElectraDeniska umřela. V kategorii pro nejlepší dokumentární film se umístila díla Moje nebe je horší než tvoje pekloBLIX NOT BOMBS, NávštěvníciVšechno dobře dopadneVelké nic.

 

Z televizních počinů akademiky nejvíce zaujaly seriály #annaismissingDobré ráno, Brno!Volha, z televizních snímků a minisérií také počiny Cesta do tmy, DocentMatematika zločinu. Celý přehled všech počinů a tvůrců nominovaných na Českého lva v rámci 31. ročníku těchto cen si můžete prohlédnout v naší sekci Ocenění. Slavnostní předávání Českých lvů se uskuteční 9. března 2024 v pražském Rudolfinu. Moderátorem večera bude Marek Eben a přímý přenos celého ceremoniálu nabídne ve svém vysílání tradičně Česká televize na kanále ČT1 od 20:10.

Reklama

Související novinky

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky

09.03.2024

Tradičně v pražském Rudolfinu se v sobotní večer 9.3. 2024 odehrál slavnostní ceremoniál, při kterém byli předáni Čeští lvi za ty nejpovedenější bijáky, jež jsme mohli v našich končinách na plátnech… (více)

Co si nenechat ujít na festivalu Pragueshorts?

Co si nenechat ujít na festivalu Pragueshorts?

27.02.2024 Reklama

Ve středu 28. 2. vypukne 18. ročník Mezinárodního festivalu krátkých filmů Pragueshorts Film Festival, organizovaného každoročně pod hlavičkou MFF Karlovy Vary. Na ty nejlepší krátké filmy z Česka i… (více)

CANAL+ dotočil minisérii Dcera národa

CANAL+ dotočil minisérii Dcera národa

11.02.2024 Reklama

Společnost CANAL+ dokončila natáčení své první minisérie originální tvorby v České republice. Moderně stylizovaná šestidílná minisérie Dcera národa, inspirovaná životem dcery Karla Havlíčka… (více)

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

03.02.2024

Večer v sobotu 3. února 2024 proběhl v Divadle Archa v Praze 14. ročník slavnostního předávání Cen české filmové kritiky, které každoročně uděluje Sdružení české filmové kritiky výrazným a chváleným… (více)

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb

31.01.2024 Reklama

Zima nám stále ještě nekončí, a tak pokud hledáte nápady, jak si zpříjemnit chladné večery strávené u televizních obrazovek v pohodlí a teple domova, máme pro vás opět pár zajímavých i netradičních… (více)

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (více)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

31.12.2023

Blíží se konec roku, a tak opět nastal čas na bilancování toho, které filmy a seriály z letošní produkce se umístily nejlépe v ČSFD žebříčku, jehož podoba není ovlivněna ničím jiným než celkovým… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Rok 2023 se uchýlil ke svému konci a přišel tedy čas, abychom vám stejně jako v předešlých letech opět představili výroční topky tří filmů a případně taky tří seriálů podle některých z… (více)

Hlasování ČSFĎáků v rámci 31. Českých lvů

Hlasování ČSFĎáků v rámci 31. Českých lvů

08.12.2023

Ceny Český lev České filmové a televizní akademie (ČFTA) budou v příštím roce již po jednatřicáté předány filmovým tvůrcům. Stane se tak v sobotu 9. března 2024 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina.… (více)

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

23.10.2023 Reklama

Proti nacismu ano, proti komunismu ne? Některé rodiny se postavily oběma totalitním režimům. Třeba Mašínovi. Tématem čtvrtého ročníku festivalu filmů o XX. století je protikomunistický odboj, a to v… (více)

Blíží se 27. dokumentární Ji.hlava!

Blíží se 27. dokumentární Ji.hlava!

18.10.2023 Reklama

Přípravy na dokumentární událost podzimu jsou v plném proudu! Program nabídne více než tři sta padesát filmů. Mimo jiné přinese objevnou retrospektivu bratří Mélièsových a Václava Táborského, obrazy… (více)

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

14.10.2023

V posledních deseti dnech probíhal ve slunném katalánském Sitgesu 56. ročník Mezinárodního festivalu fantastických filmů. Kulturní svátek zahrnující zástupce zejména žánru hororu, thrilleru, fantasy… (více)

Reklama

Reklama

Nejčtenější novinky

James Bond se vrací do Čech

James Bond se vrací do Čech

01.04.2024

Barbara Broccoli a Michael G. Wilson, kteří jsou zodpovědni za směřování bondovské značky, se v minulosti nechali slyšet, že netouží po příliš mladém herci, který by se chopil role agenta s povolením… (více)

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (více)

Nejnovější novinky

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (více)

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

Reklama

Reklama