foto

Preston Sturges

  • nar. 29.8.1898
    Chicago, Illinois, USA
  • zem. 6.8.1959 (60 let)
    New York City, New York, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

V panteonu nejvýraznějších komediografů klasického Hollywoodu (společně s Lubitschem a Wilderem) vyniká Preston Sturges jako ten nejméně známý a co do životopisu nejvíce extravagantní tvůrce.

Dětství prožil především cestováním po Evropě po stopách Isadory Duncanové, americké tanečnice a zároveň přítelkyně a idolu Sturgesovy výstřední matky, která svého syna oblékala do starořeckých tunik. Evropská zkušenost Sturgese „poznamenala“ jeho smyslem pro frašku, absurdní humor a komediální sofistikovanost; ve Státech, kde se později stal úspěšným divadelním autorem, přibyla další klíčová inspirace: americká groteska (slapstick).

V Hollywoodu se Sturges prosadil ve 30. letech jako scénárista komedií (např. Wylerovy THE GOOD FAIRY). Nicméně nespokojenost s tím, jak režiséři s jeho scénáři nakládali, ho přiměla k tomu, aby přesvědčil studio Paramount k vlastní režii svých látek. Jeho následná kariéra patří v Hollywoodu k těm nejpodivuhodnějším. Mezi roky 1940 a 1944 natočil sedm vysoce kvalitních a divácky úspěšných komedií (klasikami se staly zejm. SULLIVAN´S TRAVELS, THE LADY EVE a PALM BEACH STORY), stal se jedním z nejlépe placených režisérů Hollywoodu a získal jednoho Oscara a dvě nominace, vše za scénáře.

Aby následně doslova „vyhořel“: Mj. vinou špatných obchodních rozhodnutí (rozchod s Paramountem, partnerství s Howardem Hughesem atd.) Sturges od roku 1944 natočil pouhé čtyři filmy, které se ani kvalitou ani úspěchem nemohly měřit s jeho válečným obdobím, a po dobrovolném exilu v Paříží umřel ve věku nedožitých 61 let v jednom newyorském hotelu, prakticky na mizině.

Sturges si získal nesmrtelnost mj. spojením inteligentních, rychlopalných dialogů typických pro tzv. screwball komedie a fyzického humoru příznačného pro slapstick. Známý americký kritik Andrew Sarris prohlásil Sturgese za „jednoho z nejbrilantnějších a nejbizarnějších gejzírů kreativity v dějinách amerického filmu.''

betelgeuse

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace