foto

Henry Koster

  • nar. 1.5.1905
    Berlín, Německá říše
  • zem. 21.9.1988 (83 let)
    Camarillo, California, USA

Biografie

Režisér Henry Koster se narodil 1. května 1905 jako Herman Kosterlitz v Berlíně. S filmem se seznámil již jako malé dítě, když jeho strýc Richard v roce 1910 otevřel kino v Berlíně a jeho matka tam každý den hrála na piáno jako doprovod k filmům. Malý Henry tam musel být s ní a tak každý den sledoval několik hodin filmové plátno. Již během studií na berlínském gymnáziu pracoval jako spisovatel krátkých příběhů a karikaturista, protože jeho otec opustil rodinu když byl Henry ještě malý a tak musel vypomáhat rodinnému rozpočtu. Díky úspěchu jeho krátkých příběhů ho najala berlínská filmová společnost jako scénáristu a v dalších letech se stal autorem dlouhé řady scénářů, mj. také napsal námět a scénář k českému filmu Karla Lamače HŘÍCH z roku 1928.

S filmovou režií se blíže seznámil jako asistent režiséra Curtise Bernhardta. Svůj režijní debut si odbyl v roce 1932 filmem DOBRODRUŽSTVÍ KRÁSNÉ ŽENY (Das Abenteuer der Thea Roland) s Liv Dagoverovou. Následovala veselohra OŠKLIVÁ HOLKA (Das Häßliche Mädchen) s Dolly Hassovou. Po převzetí moci fašisty opustil v roce 1934 Německo a prvním působištěm se stalo Maďarsko, kde natočil dvě veselohry s Franciskou Gaálovou PETER a KLEINE MUTTI. V roce 1935 natočil v Rakousku opět s Gaálovou snímek KATHARINA, DIE LETZTE a v Itálii MARIE BASHKIRTSEFF. Z Itálie nejdříve přesídlil do Francie a později odcestoval do Spojených států.

V Hollywoodu se uvedl úspěšnou sérii filmů s dívčí hvězdou Deannou Durbinovou TŘI ROZKOŠNÁ DĚVČÁTKA (Three Smart Girls), STO MUŽŮ A JEDNA DÍVKA (One Hundred Men and a Girl), TŘI DĚVČÁTKA POKRAČUJÍ (Three Smart Girls Grow Up) a JEJÍ PRVNÍ LÁSKA (First Love). S Deannou Durbinovou natočil ještě začátkem 40. let veselohru VĚČNÁ EVA (Věčná Eva), kde jí sekundoval Charles Laughton. Po sérii muzikálových komedií přišel první velký úspěch, když v roce 1947 natočil komediální snímek BISKUPOVA ŽENA (The Bishop's Wife) s Carym Grantem a Lorettou Youngovou za který obdržel nominaci na Oscara za nejlepší režii.

Začátkem 50. let natočil podle úspěšné divadelní hry M. Chaseové snímek HARVEY s Jamesem Stewartem. V roce 1952 podle románu Daphne du Maurierové MOJE SESTŘENICE RACHEL (My Cousin Rachel) s Olivií de Havillandovou a Richardem Burtonem. Následující rok vytvořil opět s Burtonem první cinemaskopický film ROUCHO (The Robe). V roce 1954 natočil film o Napoleonovi podle románu Annemarie Selinko DESIRÉE s Marlonem Brando. V roce 1958 odjel do Itálie kde natočil film s Avou Gardnerovou a Anthonym Franciosou LA MAJA DESNUDA o lásce malíře Goyi k španělské vévodkyni.

Začátkem 60. let zpracoval do melodramatické podoby biblický příběh PŘÍBĚH RUTH (Story of Ruth). O rok později převedl úspěšný broadwayský muzikál PÍSEŇ KVěTOVANéHO BUBNU (The Flower Drum Song) na filmové plátno. Následovaly veselohry s Jamesem Stewartem PAN HOBBS NA DOVOLENÉ (Mr. Hobbs Takes a Vacation), VEM SI JI, JE MOJE (Take Her, She´s Mine) a DRAHÁ BRIGITTO (Dear Brigitte). V roce 1966 po natočení filmu s Debbie Reynolds THE SINGING NUN ukončil kariéru a na zaslouženém odpočinku se po zbytek života věnoval malování, které zůstalo jeho celoživotní zálibou.

Henry Koster byl dvakrát ženatý.Jeho první ženou byla v letech 1934 - 1941 Katherine Kiralyovou. Jeho druhou ženou se stala v roce 1942 herečka Peggy Moranovou. Brzy po svatbě Peggy otěhotněla a v roce 1943 si ještě zahrála ve westernu Josepha Kaneho KING OF THE COWBOYS a poté ukončila svoji hereckou kariéru a věnovala se rodině. Z manželství, které trvalo až do Kosterovi smrti vzešli dva syni, Nicolas a Petr. Henry Koster zemřel 21. září 1988 v Camarillu (Kalifornie) ve věku 83 let. Za svůj přínos filmovému průmyslu má svou hvězdu na Chodníku slávy (Hollywood Walk Of Fame).

Petr "contrastic" Kubíček

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1938 Laulu tulipunaisesta kukasta

Dokumentární

2005 Unerwünschtes Kino - a.z.

Scenáristická filmografie

Filmy

1935 A csúnya lány

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky