foto

Pavel Koutský

  • nar. 6.12.1957 (60 let)
    Praha, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Pavel Koutský se narodil v prosinci 1957 v Praze, kde také prožil své dětství. Byl výtvarně nadaný a vztah k animovanému filmu začal rozvíjet v pouhých 13 letech, kdy vstoupil do Českého klubu kinoamatérů a pokoušel se o první tvorbu. Z té doby pochází jeho první ploškový film JAK ŠEL HONZA DO SVĚTA (1970). Svůj koníček rozvíjel i během studia na gymnáziu. V amatérských podmínkách vyrobil ještě KONEC NEPRŮSTŘELNÉHO FILLA (1972) a POHÁDKOVOU ETUDU (1976). V roce 1977 nastoupil na VŠUP v Praze, obor filmová a televizní grafika zakončil úspěšně v roce 1983 absolventským kresleným filmem NAVŠTIVTE PRAHU.

Po vysokoškolských studiích nastoupil do Krátkého filmu Praha, kde se věnoval kreslenému animovanému filmu. Stal se čelním představitelem a propagátorem tzv. "totální animace", která se vyznačuje tím, že každý jednotlivý filmový záběr je nakreslen zvlášť. Díky tomu jsou Koutského filmy ve svém výrazu silně expresivní. Dalšími znaky jeho tvorby se stal smysl pro dynamickou zkratku a symboličnost. Režisér se v silné konkurenci, jaká u nás v 80. letech v oblasti animované tvorby existovala, prosadil velice záhy. V roce 1986 natočil slavný snímek CURRICULUM VITAE. Šlo o autorskou grotesku, v níž tvůrce divákovi odhaluje, kolik let školní dřiny stojí za jedním profesním životopisem. Koutský se podílel na celém procesu tvorby - šlo o vlastní námět, scénář, výtvarné pojetí i animaci. Film vzbudil zaslouženou pozornost u odborné kritiky a uspěl i na Berlinale, kde získal Zlatého medvěda. Koutskému se tak otevřela cesta na filmové festivaly, odkud režisér a animátor v jedné osobě většinou neodcházel s prázdnou.

Mezi jeho největší úspěchy se řadí snímek MÉDIA z roku 1999, za který obdržel Stříbrného medvěda na Berlinale a cenu Fipresci na festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy. Natočil řadu zajímavých autorských filmů, díky kterým je řazen spolu s Janem Švankmajerem a Jiřím Bartou k nejvýznamnějším animátorům u nás. Vedle krátkometrážních filmů se věnuje i výrobě televizních znělek (VŠECHNOPÁRTY, TELEVIZNÍ POPLATKY), reklam a především večerníčků. Natočil večerníčkové seriály DOKTOR ANIMO a DO POHÁDKY. K významnějším projektům posledních let se řadí FIMFÁRUM 2, kde se jako výtvarník podílel na povídce o Palečkovi. V současnosti pracuje na svém prvním celovečerním animovaném filmu HUSITI.

V roce 1993 začal učit animaci na katedře animované tvorby na pražské FAMU. Po smrti svého někdejšího vysokoškolského pedagoga Miloslava Jágra nastoupil v roce 1997 na UMPRUM na jeho místo. Vedle pedagogické činnosti na vysoké škole je jeho jméno často spojováno s festivalem animovaných filmů Anifest v Třeboni. Stal se dvorním výtvarníkem prvních ročníků a pro festival zhotovil jeho logo. Pokud jde o osobní život, je Pavel Koutský ženatý a má jedno dítě.

Milan "gudaulin" Černý

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

TV seriály

2017 Ohnivý kuře (TV seriál)
Pod dohledem (S03E48)

Dokumentární

2008 Anatomie gagu (studentský film)

TV pořady

2005 Večerníček má narozeniny (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace