foto

Lauryn Hill

  • nar. 25.5.1975 (45 let)
    South Orange, New Jersey, USA

Biografie

Její příběh začal 25. května roku '75 ve čtvrti zvané South Orange v New Jersey. Vztah k hudbě získala Lauryn velmi brzy, již od mala ji totiž rodiče ukládali do kolébky ke spánku za zvuku starých nahrávek rhythm and blues. Už ve třinácti letech se jí dostalo prvního veřejného uznání, jelikož zazářila na prknech Harlemského divadla Apollo, kde před plným hledištěm suverénně zapěla song "Who's Loving You?". Kromě svědomitého studia byla navíc součástí školního divadelního souboru, psala poezii, hrála basketbal, závodně běhala a v neposlední řadě působila v týmu roztleskávaček.

Během střední také premiérově nakoukla do světa filmu. Nejprve se v roce ´91 objevila v soap opeře AS THE WORLD TURNS a o dva roky později už si zahrála po boku Whoopi Goldberg v úspěšné komedii SISTER ACT 2: BACK IN THE HABIT. Ačkoliv byla pomalu jednou nohou v Hollywoodu a druhou na koncertních pódiích, respektovala přání rodičů a započala studium historie na Columbia University.

V té době se skupina již pod novým názvem The Fugees, který přijala po poradě se svým labelem, věnovala natáčení svého debutového alba, na nějž Lauryn přispívala ještě coby studentka prvního ročníku.Velmi oblíbenými se staly zejména předělávky hitů "Killing Me Softly" od Roberty Flack nebo "No Woman, No Cry" od Boba Marleyho.

Za svou, v současnosti již přes deset let trvající, kariéru pracovala Lauryn Hill s mnoha slavnými umělci a nejspíš po právu se může honosit titulem Queen Of Soul, jež přebrala po legendární zpěvačce jménem Aretha Franklin. Objevila se ještě v pár filmech - např: KING OF THE HILL, ONA A ON nebo také na koncertu LIVE 8 ve Velké Británii či v hudební komedii BLOCK PARTY.

Hana "Aknah" Kalivodová

Herecká filmografie

Skladatelská filmografie

Dokumentární

2020 Why Is We Americans?

Host

TV pořady

1996 Show Rosie O'Donnellové (TV pořad)
1994 All That (TV pořad)
1975 Saturday Night Live (TV pořad)
1964 Top of the Pops (TV pořad)