foto

Thelma Ritter

  • nar. 14.2.1905
    Brooklyn, New York City, New York, USA
  • zem. 4.2.1969 (63 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

Thelma Ritter se narodila v newyorském Brooklynu. Po školních představeních a nestálých ansámblech studovala herectví na Americké akademii dramatických umění. Vypadalo to na slibnou divadelní kariéru, přerušila ji ale kvůli péči o své dvě děti. Od roku 1927 až do své smrti byla provdaná za Josepha Morana a dcera Monica Moran se stala také herečkou. Začátek 40. let ji zastihl v rozhlase, nijak zvlášť však nezaujala. Jejím prvním filmem byla vánoční komedie ZÁZRAK V NEW YORKU (1947), kde se zapsala v menší roli frustrované matky, která nemůže sehnat hračku, kterou Santa Klaus slíbil jejímu synovi. Bylo jí dvaačtyřicet. Zaujala také ve svém druhém filmu, komediálním dramatu Josepha Mankiewicze DOPIS TŘEM MANŽELKÁM (1949).

Mankiewicz na Ritterovou nezapomněl a následujícího roku ji obsadil do úspěšného snímku VŠE O EVĚ (1950). Díky oskarové nominaci se hned zviditelnila a další nominace na sebe nenechaly čekat. Během následujících dvanácti let neměla o role nouzi. K těm nejlepším patří právě postava věrné služebné Bette Davisové z VŠE O EVĚ (1950), tchýně z komedie THE MATING SEASON (1951) nebo ošetřovatelka Jamese Stewarta ze slavného Hitchcockova thrilleru OKNO DO DVORA (1954). Památná je rovněž hospodyně Doris Dayové z filmu PILLOW TALK (1959) nebo role z Hustonovy akční romance MUSTANGOVÉ (1961) po boku Marilyn Monroe a Clarka Gablea. V roce 1958 spoluzískala broadwayskou cenu Tony pro “nejlepší muzikálovou herečku” za představení "New Girl in Town."

Drobná Ritterová s chraplavým hlasem dosáhla vřelého přijetí pro své legrační a drzé hlášky. Její typickou rolí byla jízlivá všetečná hospodyně, která má náhled na marnivost či ješitnost svého pana domácího a často mu (nebo jí) to také dává najevo. Současně byla ale také silnou ”bezpečnostní pojistkou”, která nesnášela hlupáky a nedůvěřovala podvodníkům. A ze svých popudlivých filmových postaviček těžila do konce života. V příležitostných nekomediálních rolích však dokázala předvést i prostou omrzelost životem, jak můžeme vidět ve filmu-noir PICKUP ON SOUTH STREET (1953), v dojemném a věrohodném výstupu s komunistickým špiónem (Richard Kiley), který ji přišel zabít: ví, že ho nemůže zastavit, ale je odhodlána mu dát najevo své opovržení.

Během své kariéry byla Thelma Ritterová na cenu Akademie (Oskara) nominována celkem šestkrát a spolu s Deborah Kerr stojí na špici hereček s nejvyšším počtem nominací na zlatou sošku bez jednoho jediného úspěchu (Kerrová měla šest nominací v hlavní herecké kategorii, Ritterová šest ve vedlejší). Za zmínku stojí, že v roce 1954 spolu s Bobem Hopem sama oskarovou show uváděla. V 50. letech se objevovala v řadě televizních seriálů: “General Electric Theater” (1953), “The United States Steel Hour” (1953) a “Příběhy Alfreda Hitchcocka” (1955). Krátce po svém účinkování v show Jerryho Lewise (1968) dostala srdeční infarkt a devět dnů před 64. narozeninami zemřela.

Zajímavost: Thelma Ritterová byla v letech 1950-53 na Oskara nominována čtyřikrát po sobě, podobně Jennifer Jonesová (1943-46), Marlon Brando (1951-54), Elizabeth Taylorová (1957-60) a Al Pacino (1972-75). Greer Garsonová byla v letech 1942-46 nominována dokonce pětkrát po sobě.

Marek "džanik" Janík