foto

Jane Greer

  • nar. 9.9.1924
    Washington, District of Columbia, USA
  • zem. 24.8.2001 (76 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

Jane Greerová se narodila 9. září 1924 v hlavním městě Spojených států Washingtonu jako Bettejane Greerová. Již od dětských let se účastnila soutěží krásy a konkursů mladých talentů - hlavně proto, že také její matka byla herečka, jež promyšleně řídila kariéru své dcery. Dospívající Bettejane přitahovala pozornost krásným kontraaltem (zpívala se skupinou Enrika Madriguery v hispánském klubu Del Rio) a nevšedním půvabem. Továrna na sny se jí otevřela v roce 1942, kdy legendární magnát Howard Hughes spatřil její fotku na obálce magazínu Life. Rozeznal v ní ihned velký potenciál, který se rozhodl využít a otevřel mladé dívce cestu k filmu. Ještě předtím Bettejane přesvědčil, aby si zkrátila jméno, a tak od premiéry filmu DICK TRACY v roce 1945 byla tato herečka známá už jako Jane Greerová. Nebyla první ženou, kterou si Hughes vyhlédl na obálkách barevných časopisů, nebylo ani tajemstvím, že hollywoodský vizionář činil z adeptek herectví své milenky. Patřily k nim mimo jiné Marilyn Monroe, Terry Mooreová či tanečnice Yvonne de Carlo.

V roce 1943 se Jane v rozhlase seznámila se svým prvním manželem, o třiadvacet let starším Rudym Valleem, hercem, ale především známým hudebníkem. Jejich manželství nevydrželo ani rok, neboť Jane stavěla svou profesionální kariéru před rodinný život. První výsledky spolupráce s Howardem Hughsem se dostavily v roce 1945, kdy se herečka představila divákům v krimifilmu Williama Berkeho DICK TRACY. V roce 1947 účinkovala po boku teprve vycházejících hvězd Roberta Mitchuma a Kirka Douglase ve filmu noir Jacquesa Tourneura PRYČ OD MINULOSTI. O hlavní mužskou roli měl prý původně zájem Humphrey Bogart, který ve scénáři postřehl podobnost se slavným MALTÉZSKÝM SOKOLEM. V roce 1947 se Jane provdala tentokrát za právníka a byznysmana Edwarda Laskera, jemuž porodila tři syny. Jeden z nich, Lawrence Lasker, byl později producentem dramatu ČAS PROBUZENÍ - 1990, druhý, Alex Lasker, je spoluautorem scénáře akčního filmu SLZY SLUNCE - 2003.

Ani hereččino druhé manželství však nevydrželo - bylo rozvedeno v roce 1963. Greerová mezitím účinkovala v různých projektech. Nejvýznamější z nich byl THE BIG STEAL (1949), v němž se opět setkala s Mitchumem pod režijním vedením Dona Siegela, budoucího tvůrce Drsného Harryho (1971) s Clintem Eastwoodem. O dva roky později ve filmu YOU´RE IN THE NAVY NOW hrála s Garym Cooperem, který vzápětí začal točit slavný western V PRAVÉ POLEDNE (High Noon - 1952), za nějž byl oceněn Oscarem. Při natáčení dobrodružného filmu Roye Boultinga RUN FOR THE SUN (1956) v mexické džungli, se herečka nakazila tropickou chorobou a málem byla nucena podstoupit operaci srdce.

V dalších letech se porůznu objevovala v televizních seriálech jako BONANZA, COLUMBO, nebo FALCON CREST. V roce 1984 hrála v remaku snímku PRYČ OD MINULOSTI, který pod názvem VŠEMU NAVZDORY natočil Taylor Hackford. V původní verzi ztvárnila Greerová postavu dcery, v novém zpracování pak postavu matky. V letech 1990-1991 hrála Vivian Nilesovou, matku Normy Jenningsové, v kultovním seriálu Davida Lynche MĚSTEČKO TWIN PEAKS. Jane Greerová zemřela o deset let později 24. srpna 2001 v Los Angeles.

Radek "ClintEastwood" Prokeš

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky