foto

Howard Keel

  • nar. 13.4.1919
    Gillespie, Illinois, USA
  • zem. 7.11.2004 (85 let)
    Palm Desert, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Narodil se jako Henry Clifford Keel v městě Gillespie ve státě Illinois. Neprožil příliš šťastné dětství, jeho otec Homer byl horník, utápějící svůj neutěšený život v alkoholu, matka Grace byla vážná a přísná žena v domácnosti. Otec umřel, když bylo Howardovi 11 let a rodina se poté přestěhovala do Kalifornie. Později se snažil vydělat si na živobytí jako automechanik, během 2. světové války se mu podařilo získat zaměstnání u společnosti Douglas Aircraft v Los Angeles. Jeho přirozený netrénovaný hlas byl brzy objeven jedním ze zaměstnanců společnosti a Howard začal vystupovat v nejrůznějších zábavních programech pro klienty společnosti. Po návštěvě jednoho z hollywoodských koncertů ho napadlo, že by mohl zpívat profesionálně. Začal se tak protloukat světem hudby od práce zpívajícícho číšníka přes účast na nejrůznějších hudebních festivalech až po kytarové recitály. V roce 1946 ho objevil Oscar Hammerstein a nabídl mu roli Billyho Bigelowa v broadwayském dramatu CAROUSEL. Howardovi se poté podařilo získat alternaci Alfreda Drakea jako Curlyho v dramatu OKLAHOMA! A na londýnských prknech zaznamenal obrovský úspěch.

V roce 1948 se dočkal svého nepěveckého filmového debutu v thrilleru THE SMALL VOICE. Společnost MGM, která v té době hledala rovnocenného soupeře pro hvězdu Warner Bros. Gordona McRae, mu nabídla spolupráci a Howard se vrátil do Spojených Států. Zde se stal hvězdou už díky své první roli Franka Butlera, když si zahrál společně s Betty Huttonovou jakožto Annie Oakleyovou ve westernovém muzikálu ANNIE GET YOUR GUN (1950). Během natáčení tohoto filmu si zlomil nohu, když na něj v jedné scéně spadl kůň – Howard si pak musel dát 6 týdnů pauzu, aby se z úrazu zotavil. Od té doby hrál v mnoha dalších muzikálech společnosti MGM jako SHOW BOAT (1951), CALAMITY JANE nebo LÍBEJ MĚ KATKO (oba 1953). Jeho nejoblíběnějším snímkem, ve kterém hrál je romantický rodinný muzikál SEVEN BRIDES FOR SEVEN BROTHERS z roku 1954. Poté o něm nějakou dobu nebylo slyšet.

Znovu o sobě dal vědět v 60. letech, kdy se začal objevovat v akčněji laděných snímcích jako bylo válečné drama ARMORED COMMAND nebo westerny WACO, RED TOMAHAWK a THE WAR WAGON. V posledním jmenovaném snímku si zahrál společně s Johnem Waynem. Během 70. let se pak zcela navrátil ke svým hudebním kořenům. Na konci 70. let se stal členem hereckého štábu seriálu DALLAS, když nahradil náhle zemřelého Jima Davise v roli Claytona Farlowa, druhého manžela Miss Ellie a nové hlavy rodiny Ewingů. V tomto seriálu účinkoval celých 10 let (1981 - 1991). Zemřel v roce 2004 na rakovinu tlustého střeva.

V březnu roku 1943 se oženil s herečkou Rosemary Cooperovou, ale jejich bezdětné manželství skončilo v říjnu roku 1948 rozvodem. Již v lednu roku 1949 pojal za svou druhou manželkou tanečnici Helen Andersonovou, se kterou měl v průběhu manželství 3 děti: dcery Kaiju a Kirstine a syna Gunnara. I toto manželství ale skončilo v prosinci roku 1970 rozvodem. Necelé dva týdny po rozvodu pojal za svou třetí ženu svoji o 25 let mladší letušku Judy, se kterou měl dceru Leslie, která je herečkou. Manželství ukončila Howardova smrt v listopadu roku 2004.

ČSFD.cz

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace