Reklama

Reklama

František Haller

František Haller

nar. 15.02.1899
Rataje nad Sázavou, Rakousko-Uhersko

zem. neznámo kde a kdy

Biografie

František Haller patří dnes bohužel mezi zapomenuté osobnosti divadla a filmu. A i údajů o jeho životě je velmi málo. Jeho otec se jmenoval František a matka Marie. Měl ještě tři bratry.

O jeho divadelní dráze nemáme skoro žádné informace, víme jen, že po celou dobu své kariéry byl baletní mistr. Tančil krátkou dobu v Národním divadle v Praze, ale jeho další působiště neznáme.

Do našeho filmu vstoupil velmi nenápadně a až na malé výjimky v něm také nenápadně působil jedno desetiletí (1931-41). Poprvé si zahrál ve filmu Třetí rota (1931), kde ztvárnil postavu rakouského důstojníka. V dalších cca 30 filmech se musel spokojit s němými epizodkami a velmi často, vzhledem ke své profesi, to byly epizodky tanečníků a tančících hostů v barech, kavárnách a dalších podobných podnicích.

Diváci v kinech mohli slyšet jeho hlas pouze párkrát a to např. ve filmech Svátek věřitelů (1939), kde ztvárnil ředitele baru anebo Anita v ráji (1934), kde si zahrál gigola v baru. Poslední film, kde si zahrál roli zlodějíčka, byl Těžký život dobrodruha (1941). Jinou roli již zřejmě nikdy nenatočil.

Z jeho osobního života je známo, že se v roce 1923 oženil s Marií Bulíkovou (1903-1969). Jeho poválečné osudy známé nejsou a i datum úmrtí není jisté. Údajně měl zemřít již v roce 1948 ve věku pouhých 49 let.

JA.RO.KO.

Ovládací panel

Reklama

Reklama