Reklama

Reklama

Ve jménu Říma

  • Itálie Nel segno di Roma (více)

Obsahy(1)

Po smrti palmyrského krále - vládce dosud věrné římské provincie - usedne na trůn Septima Augusta Zenobia (Anita Ekberg) a prohlásí Palmyru za nezávislou na Římu. Římský císař Aurelian (Gino Cervi) však nehodlá nezávislost Palmyry akceptovat. Císař a Senát tak do Palmyry posílají konzula Marca Valeria (Georges Marchal). Jeho vojsko je ale poraženo desetinásobnou přesilou a Valerius je zajat... (Pohrobek)

(více)

Recenze (13)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Skutečná historická událost posloužila jako pozadí barvitého italského filmu "meče a sandálu", tentokrát v trochu nadprůměrnějším provedení. Čeho si divák všímá asi nejvíce je sexbomba Anita Ekberg v roli legendární královny Zanobie. Anita dostala nezvykle mnoho prostoru, aby předvedla něco ze svého hereckého umění, to se jí sice až tak nepovedlo, ale kouká se na ní dobře. Výprava je slušná, režie ucházející a příběh není úplně nejjednodušší. Považte ale! Spolurežisérem je Michelangelo Antonioni a na scénáři se podílel Sergio Leone. Hodně by mě zajímalo, co mají Antonioni a Leone opravdu na svědomí. Rozhodně se ale za tento snímek nijak zvlášť stydět nemusí. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Pro ty, kterým Vávrovy historické filmy jeho mladého i zralého období připadají plakátové a tezovité, nabízí toto historické drama, nadané hned trsem skvělých jmen světové kinematografie, řadu zajímavých srovnání. Počínaje svody plavovlasé Ekbergové a konče jmény Antonioniho a Leoneho. Je pravda, že přechodové období římských dějin mezi koncem vlády dynastie Antoninovců (96-192 n. l.) a nástupem už nepotlačitelných prvků úpadku a rozpadu po vymření krátce vládnoucí dynastie Severovců (postupný nástup tzv. dominátu) je badatelsky poměrně temné a prostor pro fantazii, který se tak nabízí, je značný. Ale i tak zarazí až příliš prvoplánové ovlivnění ŘÍMA ne francouzskou školou souofobého historického filmu, jak bychom mohli důvodně čekat, ale očividně hollywoodskou produkcí. Zploštění, které z toho plyne, je nepřehlédnutelné. Přesto - nebo právě proto - se nejedná o film plytký a lehce pominutelný. Pečlivosti a odborného zázemí, jež naopak charakterizují Vávrovy velké historické filmové epopeje, však nedosahuje ani v přibližně srovnatelné míře. Na obalu DVD nosiče nemile překvapí záměna císařů Marca Antonia (161-180) a Aureliana (270-275). Je-li tedy spolukomentátorem položena otázka po míře možného přínosu obou velkých italských tvůrců, je odpověď na ni zřejmá: s poměrným úspěchem zabránili úplnému pádu filmu do propasti nevkusu a kýče. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser Michelangelo Antonioni opat potvrdil tymto filmom svoj rezisersky megatalent. Pribeh z Imperia Romana divaka hned zaujme, takze nuda nehrozi. Kostymy, vyprava, dejova linia, herecke vykony - to vsetko je tuna vysoko nadpriemerne. Herci znameniti. Toto je jeden z filmov, pre ktore stale mam rad taliansku kinematografiu. 85 % ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Upraveno v červnu 2018. Jméno Michelangelo Antonioni je vychytralým marketingovým tahem distributora, režisérem filmu byl Guido Brignone a Antonioni jen jeho pomocnou rukou. Ve jménu Říma je italský historický velkofilm, který se snaží přiblížit se neskromné velkoleposti amerických prací. Je to naivní, okouzlené romantismem, pestrobarevné ve výpravě a skutečným hrdinou je vždy Říman. Hlavní postavou filmu je palmyrská královna Zenobie (Anita Ekberg s hlasem Lydie Simoneschi), má především okrasnou funkci a její vládnutí přizpůsobují muži k osobním i nadnárodním zájmům. Hlavní mužskou postavou je římský konzul Marcus Valerius (Georges Marchal s hlasem Emilia Cigoliho), vyzdvihovaný hrdina italského romantismu. Svádění a špionáž slaví několikanásobné vítězství a odměnou je vnadná Švédka v náruči. Z dalších rolí: proradný palmyrský premiér Semantius (Folco Lulli s hlasem Giorgia Capecchiho), Semantiova milenka a půvabná tanečnice Erica (Chelo Alonso s hlasem Dhii Cristiani), věrný římský centurion a oddaný milenec Julianus (Jacques Sernas s hlasem Pina Locchiho), či jeho vyvolená a hlavní palmyrská kněžka královské krve Bathsheba (Lorella De Luca s hlasem Marie Pii Di Meo). Staromilská pohádka se barevně hemží, děj je nepodstatný, hlavní jsou romantická gesta, oslava italského génia a barvy. K odpočinku postačující. ()

gumli 

všechny recenze uživatele

Celkom slušný film,teda ak vezmeme v úvahu rok výroby.Tento film sa ale dosť ťažko zháňa.Vojnové stroje sú celkom realistické,najmä vrhače a katapulty.Záverečná bitka bola dosť zaujímavá.Anita Ekberg ako kráľovná vyzerala naozaj dobré,hlavne na koni v krátkej sukničke.V tej dobe bola hereckou ikonou,a právom.U niekoho takéto filmy vzbudzujú skôr úsmev,ale pre fanúšikov tohoto žánru je to klenot. ()

Galerie (21)

Reklama

Reklama