foto

Joe May

  • nar. 7.11.1880
    Vídeň, Dolní Rakousy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 29.4.1954 (73 let)
    Hollywood, Los Angeles, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Joseph Mandel nebo Julius Otto Mandl, ale také Fred Majo, byl rakouský filmový režisér a producent. Je řazen k pionýrům německého filmu. Po studiích v Berlíně si roku 1902 vzal vídeňskou zpěvačku Herminu Pflegerovou, která po sňatku vystupovala pod jménem Mia May. Mandel vyzkoušel několik zaměstnání. Byl dokonce jedním z prvních prodavačů aut v Evropě.

Roku 1909 se rozhodl pro uměleckou dráhu a nastoupil jako režisér operety v Hamburku. Zde se dostal k filmu a od roku 1912 začal režisérovat. Jeho první film se jmenoval IN DER TIEFE DES SCHACHTEN a byl to zároveň první film jeho manželky. Roku 1914 převzal od své ženy její umělecké jméno, založil vlastní produkční společnost Joe May-Film a v berlínských studiích Berlin Continental-Film začal s natáčením seriálu točícího se kolem postavy detektiva Stuarta Webbse. S jmenovaným seriálem dosáhl velkého úspěchu a vydělal první peníze. Do roku 1919 bylo natočeno osmnáct dílů. U některých z nich figuroval Joe May pouze jako producent, režisérem byl Harry Piel. Roku 1917 do společnosti přivedl Fritze Langa (scénárista a režisér) a jeho pozdější manželku Theu von Harbou (scénáristka).

Po první světové válce si May nechal ve Woltersdorfu u Berlína postavit vlastní ateliéry, kde natáčel tehdy oblíbené dobrodružné filmy. May znal samozřejmě americkou tvorbu, částečně z ní vycházel. Vytvořil si ale vlastní rukopis a na svou dobu nešetřil penězi. Filmy jeho produkce byly výpravné, kostýmní, se zvláštní, exotickou atmosférou, označované jako monumentální. Za zmínku stojí VERITAS VINCIT z roku 1918, kdy jeho manželka Mia May zde vytvořila trojroli. Hrála Helenu, Ellinoru a komtesu Helenu. Hlavní mužský představitel, herec Johannes Riemann si pro změnu zahrál trojroli Luciuse, rytíře Lutze von Ehrenfried a prince Ludwiga. O rok později se pustil do DIE HERRIN DER WELT. Konkurz na hlavní roli tohoto osmidílného, němého projektu vyhrál - operní pěvec Michael Bohnen. Šlo o nejdražší německou produkci té doby. Náklady dosáhly přes 8 miliónů marek. Roku 1921 následoval dvojdílný DAS INDISCHE GRABMAL. Zde již May dal americké tvorbě zcela excelentně na frak. Tato výpravná podíváná byla zčásti natáčená v Indii, zčásti v Německu. Ve filmu si zahrála více než stovka komparzistů, zvířata byla zapůjčena z cirkusu a přímo v Německu postaveny exteriéry. Maharádžův palác byl natolik věrohodný, že berlínská galerka jej v noci vykradla. Jeden ze zlodějů však neměl zkušenosti ze světa filmu. Později uvedl, že po vniknutí do domu mu bylo divné, že uvnitř prší a fouká vítr. Pokračoval dále a zřítil se z prvního patra. V domě chyběla zábradlí a schodiště, protože interiéry se točily jinde.

Tímto filmem skončila spolupráce tria May - Fritz - Harbou. Jedná se o tvůrce, kteří se nesmazatelně zapsali do historie německé kinematografie. 10. září 1924 spáchala ve věku 22 let sebevraždu Eva May, dcera Joe a Mii. Mia May, která pohřbila dceru a prodělala nervový otřes se k filmování nikdy nevrátila. May roku 1928 režíroval ASPHALT, film vyznačující se sociální kritikou a expresionismem. Stejného roku navštívil Hollywood, kde jej seznámili s nečekanou novinkou - zvukovým filmem. O čtyři roky později mu Hollywood poskytl zázemí, když uprchl před nacisty do Londýna. Zde mu bývalý kolega a producent UFY Erich Pommer nabídl práci pro americké studio Fox Cerporation. May přijal a tak vznikl MUSIC IN THE AIR, první film, natočený německými imigranty. Mayovy začátky v USA však nebyly nijak lehké. Střetával se z nedůvěrou americké produkce a dá se doslova řící, že Jack L. Warner (Jeden ze spoluzakladatelů Warner Bros. Entertainment) proti Mayovi vyloženě intrikoval. May v tuto dobu neuměl plynně anglicky a jako tlumočníka využíval služeb Wolfganga Reinhardta, nejstaršího syna Maxe Reinhardta. Roku 1938 mu Paul Kohner zprostředkoval práci pro Universal Studios, kde natočil THE INVISIBLE MAN RETURNS. Jednalo se o volné pokračování předlohy H.G.Wellse THE INVISIBLE MAN z roku 1933. Film byl natáčen technikou modrého pozadí a nominován na Oskara v kategorii nejlepší speciální efekty. Roku 1943 napsal s Fritzem Kortnerem scénář k antinacistickému THE STRANGE DEATH OF ADOLF HITLER. Po dvou týdnech byl však vystřídán Jamesem Hoganem. Posledním filmem jeho kariéry, který režiséroval, byl JOHNNY DOESN'T LIVE HERE ANYMORE z roku 1944.

Joe May, režisér 55 filmů odešel na filmový odpočinek. Krátce se pokoušel podnikat, když na South Robertson Square otevřel restauraci, ta ale zkrachovala. Poté se stáhl do soukromí úplně a 29. dubna 1954 zemřel v Hollywoodu.

skipi

Režijní filmografie

Filmy

1944 Johnny Doesn't Live Here Any More
1941 Hit the Road
1940 The House of the Seven Gables
The Invisible Man Returns
You're Not So Tough
1939 Society Smugglers
The House of Fear
1937 Confession
1934 Dactylo se marie
Music in the Air
Tys má nejkrásnější
1933 Píseň pro tebe
Tout pour l'amour
1932 Paris-Méditerranée
Svatební cesta ve třech
Voyage de noces
Zwei in einem Auto
1931 ...und das ist die Hauptsache!?
Její Veličenstvo Láska
Son altesse l'amour
1929 Asfalt
1928 Heimkehr
1926 Dagfin
1925 Der Farmer aus Texas
1923 Tragédie lásky
1921 Indický hrob: Tygr z Ešnapuru
Indický hrob: Yoghiho poslání
1920 Die Herrin der Welt 8. Teil - Die Rache der Maud Fergusson
Die Legende von der heiligen Simplicia
Die Schuld der Lavinia Morland
Frauen vom Gnadenstein
1919 Der Muff
Die Herrin der Welt 1. Teil - Die Freundin des gelben Mannes
Die Herrin der Welt 2. Teil - Die Geschichte der Maud Gregaards
Die Herrin der Welt 3. Teil - Der Rabbi von Kuan-Fu
Fräulein Zahnarzt
Veritas vincit
1918 Das Opfer
Die Bettelgräfin
Ihr großes Geheimnis
Sein bester Freund
Wogen des Schicksals
1917 Das Geheimnis der leeren Wasserflasche
Der schwarze Chauffeur
Die Hochzeit im Excentricclub
Die Liebe der Betty Raymond
Die Silhouette des Teufels
Ehre
Ein Lichtstrahl im Dunkel
Hilda Warrenová a smrt
Kaukasierin, Die
Klima von Vancourt, Das
Krähen fliegen um den Turm
Onyxknopf, Der
Vaters letzter Wille, Des
1916 Arme Eva Maria
Blatt Papier, Ein
Die Gespensteruhr
Die Sünde der Helga Arndt
Nebel und Sonne
Rätselhafte Inserat, Das
Wie ich Detektiv wurde
1915 Charley, der Wunderaffe
Der Geheimsekretär
Gesetz der Mine, Das
In der Nacht
Sein schwierigster Fall
1914 Geheimnisvolle Villa, Die
Pagode, Die
Stuart Webbs: Das Panzergewölbe
Stuart Webbs: Der Mann im Keller
Stuart Webbs: Der Spuk im Haus des Professors
Stuart Webbs: Die geheimnisvolle Villa
Unheilbringende Perle, Die
1913 Das verschleierte Bild von Groß-Kleindorf
Ein Ausgestoßener: 1. Teil - Der junge Chef
Entsagungen
Heimat und Fremde
1912 In der Tiefe des Schachtes
Vorgluten des Balkanbrandes
1911 Fahrt nach Hamburg, Die

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace