foto

Erna Červená

  • nar. 13.12.1900
    Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 12.9.1985 (84 let)
    Praha, Československo

Biografie

Erna Červená (uváděna též jako Arnoštka Červená) se narodila v roce 1900 v Praze. Neznáme ani přesné datum narození, den a měsíc. Začínala v zaměstnání jako úřednice bez výrazných uměleckých a hereckých ambicí a nadějí. Avšak stala se druhou manželkou slavného kabaretiéra, spoluzakladatele kabaretu Červená sedma, advokáta, skladatele, textaře, zpěváka, herce, spisovatele, konferenciéra a veřejného kulturního organizátora JUDr. Jiřího Červeného (1887 – 1962).

Červeného adoptivní dcera Soňa Červená (*1925) se stala zpěvačkou a herečkou. Erna Červená (neznáme ani její jméno před provdáním a nic více z jejího soukromí, původu a počátků) byla manželovi věrnou spolupracovnicí a pečovatelkou až do jeho smrti. Osobně se znala např. s E. A. Longenem, Eduardem Bassem a i Jaroslavem Haškem.

Po manželově smrti převzala jeho bohatou literární pozůstalost, ze které ještě sám Červený vytěžil své memoárové knihy „Červená sedma“ (1959) a „Paměti mansardy“ (1962), dále rukopis „Písňová tvorba v Červené sedmě“ a vzpomínky pro rozhlas, gramofonové desky a vzpomínkové pořady, v níž byla uložena většina písemností k Červené sedmě a k umělecké činnosti Jiřího Červeného.

Sama Červená tuto pozůstalost využívala při spolupráci na tvorbě a přípravě rozhlasových (cyklus „Studio Červená sedma“), televizních a divadelních (činoherní pásmo „Červená sedma“ režiséra a dramatika Jindřicha Jandy v Divadelním klubu Kladno z roku 1978) vzpomínkových pořadů o historii českých kabaretů a Červené sedmy.

Ernu Červenou v bytě na Kampě navštěvovala velká řada uměleckých osobností a díky faktu, že v tomto bytě natáčel Jiří Suchý tragikomedii NEVĚSTA (1970), se Erna Červená poprvé objevila na filmovém plátně jako paní Volfová. Poté byla využívána jako příležitostná filmová herečka a členka komparzního rejstříku Filmového studia Barrandov.

Během 70. let se ještě objevovala jako hlídačka v poštovním muzeu Kučerová (namluvila jí Marie Motlová) v kriminálce Petra Schulhoffa OSUD JMÉNEM KAMILA (1974) a vyděšená žena u závěrečného požáru v komedii s Luďkem Sobotou JEN HO NECHTE, AŤ SE BOJÍ (1977) Ladislava Rychmana.

Svojí filmově nejúspěšnější první polovinu 80. let započala bytnou v projektu Studia FAMU a studenta Antonína Kopřivy KDYŽ SE PROŘEZÁVAJÍ ZOUBKY (1980). O tři roky později vytvořila v letech 1983 až 1984 tři výrazné a jednu nejvýraznější filmovou kreaci, kterou se navždy zapsala do paměti filmových diváků.

Nejdříve byla sousedkou stárnoucího Fauna (Leoš Suchařípa) slečnou Antonií Houdkovou ve snímku FAUNOVO VELMI POZDNÍ ODPOLEDNE (1983) známé režisérky Věry Chytilové. Nejlépe však dokázal herecké schopnosti Erny Červené zúročit režisér Zdeněk Troška, když v jeho komedii SLUNCE, SENO, JAHODY (1983) sehrála senilní a na pojízdné posteli celý den ležící babičku rodiny Škopků.

Svým stařeckým „blábolením“, temperamentem a přitom křehkostí tělesné schránky se v této úloze vryla divákům do paměti. Poté jí využil režisér Vít Olmer pro postavu náhle zemřelé babičky (hlas jí propůjčila herečka Marie Rosůlková) titulní hrdinky Terezy (Ivona Krajčovičová) ve své hořké komedii CO JE VÁM, DOKTORE? (1984).

Posledním filmem, ve kterém si ještě stihla Erna Červená zahrát byl opět projekt režiséra Zdeňka Trošky. V jeho historickém dramatu POKLAD HRABĚTE CHAMARÉ (1984) se uvedla jako stará hraběnka, matka hlavní postavy invalidní hraběnky (hrála Blanka Bohdanová). Avšak film měl slavností premiéru (říjen 1985) až měsíc po její smrti.

Je zajímavé, jak herečka ve své filmové práci používala střídavě jméno Erna (KDYŽ SE PROŘEZÁVAJÍ ZOUBKY, SLUNCE, SENO, JAHODY, POKLAD HRABĚTE CHAMARÉ) a Arnoštka (NEVĚSTA, OSUD JMÉNEM KAMILA, JEN HO NECHTE, AŤ SE BOJÍ, CO JE VÁM, DOKTORE?) Červená. Využili jí též zahraniční filmaři. Konec jejího života však šťastný nebyl.

Po pádu si zlomila krček u kyčelního kloubu. Zotavila se, aby mohla znova hrát v dalších budoucích projektech Zdeňka Trošky. Ale upadla podruhé a z obavy, že jí opět čeká zlomenina, jí ranila mrtvice. Té Erna Červená podlehla 12. září 1985 v Praze ve věku pětaosmdesáti let. V dalších dvou dílech SLUNCE, SENO… jí nahradila herečka Valerie Kaplanová.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1976 Bylo jich šest (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky