Reklama

Reklama

Artemio Benki

Artemio Benki

nar. 21.04.1966
Paříž, Île de France, Francie

zem. 15.04.2020 (53 let)
Paříž, Île de France, Francie

Biografie

Artemio Benki se narodil v Paříži, kde už ve třinácti letech začal pracovat pro rádio jako novinář. V osmnácti letech nastoupil do redakce časopisu L’Autre Journal, kde spolupracoval například s Marguerite Duras nebo Herve Guibertem. V roce 1989 přijel poprvé do Prahy, aby pracoval na svém krátkém filmu o romských uprchlících. V roce 1992 se v Praze usadil a o dva roky později tu založil úspěšnou produkční společnost Sirena Film.

Jako režisér natočil několik krátkých filmů (My Land, Ostrov na střeše a další), podílel se na povídkových filmech Měsíční údolí (producent, autor námětu, spolurežisér) a Praha očima (režisér – povídka Riziko).

Jeho celovečerním debutem byl dokument Sólo (2019), který se stal jedním z nejúspěšnějších českých dokumentů roku. Film Sólo byl vybrán do prestižní sekce l'ACid festivalu v Cannes a získal řadu cen, mimo jiné za nejlepší český film v sekci Česká radost na MFDF Jihlava, nejlepší film na festivalech MakeDox Creative Documentary, Duhok International Film Festival a dalších.

Jako producent pracoval Artemio Benki na celé řadě zahraničních filmů natáčených v Česku, koprodukoval například snímky Královská aféra (2012, režie Nikolaj Arcel, ocenění: Stříbrný medvěd na Berlinale 2012), Marguerite (2015, režie X. Giannoli, ocenění: sedm nominací a čtyři francouzské ceny César, mimojiné pro Čecha Martina Kurela za výpravu, film byl také vybrán do soutěže na MFF v Benátkách), Personal Shopper (2016, režie Olivier Assayas, ocenění: Nejlepší režie na MFF v Cannes 2016), Tanečnice (režie Stéphanie Di Giusto, sekce Un Certain Regard, MFF v Cannes 2016), nebo Humorista (2019, režie Michail Idov).

V roce 2000 založil distribuční společnost Artcam (dnes Artcam Films), která přinášela do českých kin nezávislou a originální zahraniční i českou filmovou produkci. Artcam představil českým divákům v průběhu let mnoho filmů oceněných na mezinárodních festivalech, například celou sérii filmů oceněných Zlatou palmou na Festivalu v Cannes (4 měsíce, 3 týdny, 2 dny, Mezi zdmi, Strýček Búnmí, Bílá stuha, Láska).

Artcam Films

Herec

Filmy
1997

Knoflíkáři

Režisér

Filmy
1999

Praha očima...

1994

Měsíční údolí

Dokumentární
2019

Sólo

Krátkometrážní
2003

Intrusion

2001

Ostrov na střeše

Scenárista

Dokumentární
2019

Sólo

Producent

Dokumentární
2019

Sólo

Reklama

Reklama