foto

Jiří Schelinger

  • nar. 6.3.1951
    Bousov, Československo
  • zem. 13.4.1981 (30 let)
    Bratislava, Slovensko, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Jiří Schelinger, český rockový zpěvák a skladatel, jedna z předních postav českého rocku, se narodil 6. března 1951 ve vesničce Bousov, nedaleko Čáslavi, v Československu. Jeho otec byl učitelem hudby, matka květinářka. Později se rodina přestěhovala do Prahy - Nuslí. Ocitl se také ve vyšetřovací vazbě a aby se dostal co nejdříve ven, pokusil se o demonstrační sebevraždu. Díky tomu potom skončil v psychiatrické léčebně v Bohnicích a získal modrou knížku, což bylo pro jeho kariéru dost důležité.Po návratu nastoupil jako kulisák v divadle Jiřího Wolkra. V divadle vydržel asi měsíc. Vystřídal dohromady pět hudebních skupin, než se nadobro usadil roku 1973 ve skupině Františka Ringo Čecha. Kapela posílila o kytarového mága Stanislava Kubeše a bubeníka Jiřiho Mamuta Stárka. Brzo ji doplňuje baskytarista Jan Kavale. Společně odjíždějí na památný zájezd do Ruska kde koncertují s tehdy slavnou anglickou skupinou Smokie.

Jiří Schelinger se také objevuje ve filmu. Jeho prvním filmem se stává ROMANCE ZA KORUNU (1975), kde zpívá své hity jako Hudba radost dává nebo Vyskoč, vstávej, k nám se dej. Ve vedlejší roli se objevil ve filmu KUFR PLNÝ NADĚJÍ (1977) a TRHÁK (1980). Jeho píseň Ten můj stín, se v roce 1978 stala titulní písní filmu MUŽ S ORLEM A SLEPICÍ.

Mezi největší hity Jiřího Schelingera patří například: Holubí dům (1973), René, já a Rudolf (1973), Boty děravý (1973), Sim-sala-bim (1975), Matko má, nedovol (1975), Nemám hlas jako zvon (1975), Šípková Růženka (1976), Léto s tebou (1976), Zpověď (1976), Ptají se lidé (1976), Švihák lázeňský (1976), Tvůj první velký kluk jsem já (1977), Což takhle dát si špenát (1977), Hrrrr na ně (1977), Hop, a je tu lidoop (1978), Už mě nelíbej (1979), Neskutečná (1979), Klaudie (1979), Jahody mražený (1979), Jsem prý blázen jen (1979), Díky za všechno, mámo má (1982). Jiří Schelinger nazpíval i písně, které se buď to nedochovaly, anebo nebyly nikdy vydané. Mezi takové patří například: ztracená píseň Kufr natočená v Brně, Hej, štartér, Jsem svítání pro slabou kvalitu zvuku, píseň Budu to já nazpívanou společně s Jitkou Zelenkovou a Ladislavem Štaidlem a Sylvia - oficiálně dosud nevydaná nahrávka.

Bubeník Starek se objevuje v konkurečním Katapultě a unavený koncertovaním opouští skupinu F.R.Čecha. Ale ani jeho odchod nenarušil práci na novém projektu - Zemětřesení, který díky své tvrdosti měl velkou šanci stát se přelomovou deskou českého rocku vůbec. K realizaci však nedošlo, protože v dubnu 1981 odchází J. Schelinger na pozvání STV do Bratislavy. Dne 13. dubna 1981 večer z neobjasněných důvodů skáče z mostu do Dunaje. O měsíc později tělo vyplavila voda nedaleko Šamorína. Jeho tělo nikdy nebylo nikým identifikované. Jeho smrt nebyla nikdy zcela objasněna a je opředena řadou záhad. Spekuluje se, že se mohlo jednat o úkladnou vraždu zosnovanou Státní bezpečností, pokus zpěváka emigrovat, žít v ústraní či o sebevraždu. Současně se spekuluje, že tehdejší Státní bezpečnost se pokusila případ rychle uzavřít a za tělo Jiřího Schelingra bylo prohlášeno tělo cizího neznámého muže, který měl být z Dunaje taktéž vytažen. Totožnost těla nikdy nebyla určena žádným rodinným příslušníkem ani blízkým člověkem Jiřího.

Jestliže skupina přežila odchod F.R.Čecha, kterého nahradil bratr Jiřího, Milan Schelinger, nepřežila ztrátu svého sólisty. Zkusili ho nahradit Jiřím Hoppem, vydali jeden singl z připraveného projektu, ale odchází od nich Kavale a Kubeš. Skupina se rozpadá.

V roce 1993 se na společném projektu schází : Brichta, Doležal, Henych a Smetaček a se souhlasem Milana Schelingera a F.R.Čecha nahrávají Schelingerovo Zemětřesení. Jeho skvělé přijetí a nominace na Gramy dokazují, že Schelingerova hudba je díky svojí originalitě něčím co má nezastupitelné místo v historii české rockové hudby. K šedesátému výročí jeho narození (a třicátému výročí úmrtí) mu byla v březnu 2011 na jeho domě v Praze 4 Nuslích, kde od raného dětství bydlel (Čestmírova 18, Nusle čp. 266), odhalena busta s pamětní deskou. Přes svůj krátký život se stal Jiří Schelinger legendou českého bigbítu. Jeho zpěv je dodnes jedním z nejcharakterističtějších v české rockové historii a je považován za jednoho z největších českých rockových zpěváků, jeho hity jsou dodnes populární.

Cucina_Rc

Herecká filmografie

Filmy

1980 Trhák
1977 Kufr plný nadějí (TV film)
1975 Romance za korunu

Dokumentární

2016 PopStory (TV seriál) - a.z.
2007 Jiří Schelinger - Holubí dům
2000 Příběhy slavných (TV seriál)
Holubí andante (S01E07)
1998 Bigbít (TV seriál)
1995 Kdo je kdo - Jiří Schelinger (TV film) - a.z.

TV pořady

1980 Jak se vám líbí? (TV pořad)
Pojďte s námi na tah (TV pořad)
1977 Silvestr na přání aneb Čí jsou hory Kavčí (TV pořad)
1970 Televarieté (TV pořad)

Hudební videoklipy

1975 Jahody mražený (hudební videoklip)

Skladatelská filmografie

Hudební videoklipy

1975 Jahody mražený (hudební videoklip)

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace