foto

H.R. Giger

  • nar. 5.2.1940
    Chur, Švýcarsko
  • zem. 13.5.2014 (74 let)
    Švýcarsko

Biografie

Švýcarský malíř, sochař, návrhář a umělec Hans Rudolf Giger se narodil 5. února 1940 v Churu. Již od střední školy se věnoval technice, ale maturitu složil ve finále z kreslení. Po studiích u známých švýcarských umělců jako hospitant. Zároveň navštěvoval uměleckou školu v Curychu.

V roce 1967 je spoluautorem krátkého snímku HIGH. Později natáčí již delší sci-fi dokument nazvaný SWISS MADE. Jeho velký životní okamžik nastal až o deset let později, když v roce 1977 podniká svou první cestu do Ameriky, kde se účastní výstavy obrazů hororu a fantasy. Později toho roku se mu ozval scénárista Dan O'Bannon s tím, že by chtěl, aby mu Giger udělal vesmírné monstrum pro připravovaný projekt Alien. Ve spolupráci s Ridley Scottem se začíná vytvářet kultovní ikona sci-fi filmů - Vetřelec.

Giger pro film vytváří postavu Vetřelce ve všech jeho stádiích, ale také kosmickou loď, její vnitřek i vnějšek. Díky svým povedeným návrhům si okamžitě získal světový věhlas. Později se podílí několika projektů, například na filmu POLTERGEIST II. Mimo filmování se věnuje práci, jíž se vyučil, navrhuje nábytek ve svém surrealistickém stylu a také vydává knihy. Dokonce 13. dubna 2005 sám otevírá expozici v Národním technickém muzeu v Praze. Kromě filmového průmyslu a malování se věnuje i hudbě a pomáhá s klipy skupiny Blondie. Před pár lety mimo jiné navrhl futuristický držák na mikrofon pro zpěváka skupiny Korn Jonathana Davise. Měl svůj osobitý styl, který má i svůj vlastní název – biomechanika, postavy jím nakreslené mají z části organické tělo a jsou z části stroj. V roce 1998 ve Švýcarsku otevřel své vlastní muzeum.

Giger byl dvakrát ženatý, první žena herečka a umělkyně Li Tober spáchala sebevraždu a s druhou ženou Miou Bonzanigo byl pouze rok a půl. Giger zemřel 13. května 2014 v nemocnici na zranění způsobená pádem.

Jiří "BloodMax" Neubauer

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2015 The 87th Annual Academy Awards (TV pořad) - a.z.
2006 Mulatschag (TV pořad)
1997 Tracks (TV pořad)
1980 The 52nd Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce