foto

Joseph Pilato

  • nar. 16.3.1949
    Boston, Massachusetts, USA
  • zem. 24.3.2019 (70 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

Josef  Francis Anthony Pilato Jr. aka "Joseph Pilato" aka "Joe" je americký divadelní, filmový a hlasový herec. Divákům je nejvíc znám pro ztvárnění psychopatického kapitána Rhodese z filmu DAY OF THE DEAD /1985/.

Pilato se narodil v Bostonu v roce 1949 do rodiny italských přistěhovalců. Jeho otec byl profesionálním trombonistou v Les Brown Orchestra. Rodiče zapsali mladého Josepha do katolické školy, kde byl ministrantem a kde taky objevili jeho talent pro herectví. V raných 80.letech studoval na University of Pittsburgh na katedře dramatu. Hodiny herectví následně bral na Emerson College a Suffolk University v Bostonu. Hned po studiu se připojil k divadelním skupinám Boston Repertory Theatre, Stage One Theatre Company a Reality Theatre. Po čase odchází do New Yorku k Working Theatre, kde spolupracuje s hereckými esy Joem Chalkinem, Kristin Linklatter nebo Peterem Kassem. V NY začal také spolupracovat s new-jerseyským Growtowski's Polish Laboratory Theatre. V pozdních 70.letech se stěhuje do Pittsburghu, kde se stává rezidentním hercem Pittsburgh Public Theatre a příležitostně dává lekce herectví na místních školách.

Jeho kariéra nabírá švunk, když se stává členem Pittsburgh Film Family a potkává se s kmotrem undergroundové kinematografie Georgem A.Romerem. Ten mu nabídl první filmovou roli postavy policisty resp. cameo roli v hororu DAWN OF THE DEAD /1978/. Šest let poté získal roli kapitána Rhodese v moderním zombie hororu DAY OF THE DEAD, opět v režii George A.Romera, který se stal klasikou tohoto žánru. Jeho popularita dál stoupá, získává ale spíše vedlejší role např. v komedii GUNG HO /1986/ s Michaelem Keatonem v hlavní roli, roli Carla v romantické komedii s Judem Lawem MUSIC FROM ANOTHER ROOM /1998/, a v roli Deana Martina účinkoval v kultovním snímku Quentina Tarantina, PULP FICTION /1994/.

Další vedlejší role hrál v akčním thrilleru THE DEMOLITIONIST /1995/, v hororu WISHMASTER /1997/, v hororu THE GHOULS /2003/, v krimi thrilleru THE LAST SEDUCTION /1994/ s Billem Pullmanem v hlavní roli nebo v krátkometrážním sci-ci WARDOG /2007/. V nadcházejícím hororu režiséra Zebediaha De Sota, NIGHT OF THE LIVING DEAD: ORIGINS 3D /2014/, ztvární Pilato vedlejší roli Harryho Coopera.

Jako dabér animovaných postav propůjčil svůj hlas postavičce Metal Greymon v americké verzi japonských Digimon filmů, DIGIMON: THE MOVIE /2000/. Je častým účastníkem různých hororových comic conů a přehlídek, kde se setkává se svými fanoušky a rozdává podpisy. Jeho nejoblíbenější „rolí" byla postava koledníka v obchodě Gimbel's Store v Pittsburghu, kde pak založil skupinu Dickensových koledníků. A taky jako dablér Roberta De Nira ve válečném dramatu THE DEER HUNTER /1978/.

V roce 1983 se přihlásil do konkurzu na maskota Pittsburgh Steelers ale nakonec jej nedělal. Po hororu Day of the Dead jej všichni nazývali „Joem". Původně se plánoval Pilato stát právníkem ale jakmile přičichnul k herectví oddal se plně tomuto umění. Nevlastní žádný počítač a je blízkým přítelem kolegů z Dawn of the Dead, Davida Emgeho a Kena Foreeho.
Hraje levoručně golf, na kytaru, akordeón a učí se jako jeho otce na trombón.

Lukáš "gatuso" Častulík