foto

Robert Kurtzman

  • nar. 25.11.1964 (56 let)
    Crestline, Ohio, USA

Biografie

O Robertu Kurtzmanovi a jeho životě, jsem toho moc nezjistil, takže se zmíním jen to co jsem o něm vypátral a spíše se rozepíšu o jeho profesionální tvorbě. Narodil se v Crestline, Ohiu 25. listopadu 1964. Občas vystupuje pod pseudonymem Bob Kurtzman. Byl několikrát nominován na sci-fi & horrorových festivalech, převážně v kategoriích make-up. V roce 2002 na takovémhle festivalu, vyhrál první místo za nejlepší make-up k Rothovýmu Cabin Fever. Kurtzman se ve filmové branži uplatňuje mnoha profesemi. Tyto jeho profese zahrnují maskéra, specialistu na efekty, režiséra, producenta a v neposlední řadě i herce.

Jako maskér pracoval na řadě známých i méně známých snímků. Připomeňme si jen pár filmů, kde jsme mohli vidět jeho maskérskou práci. Určitě stojí za zmínku kultovní Raimiho Evil Dead 2, Coscarelliho surrealistické béčko Phantasm 2, Noční můra v Elm Street 5, které neslo podtitul Dítě snů, Carpenterovi Upíři nebo sérii v produkci Tarantino & Rodgriguez Od soumraku do úsvitu, kde pouze dohlížel na maskéry. Jeho práci s speciálními a vizuálními efekty jsme mohli zahlédnout v Chvění o velkých lidožravých červech, Domu 3 s Lancem Henriksenem a Brion Jamesem nebo béčkový Děs v hlavě s Brucem „Ash“ Campbellem.

V roce 1995 konečně usedá na režisérskou židli a natáčí svůj první film THE DEMOLITIONST, který ale pro české diváky není moc známý. Nebyl totiž vůbec uveden na našem trhu. V hlavních rolích se objevilo mnoho známých jmen. Jmenujme alespoň Reggie Bannistera, Toma Saviniho či Heather Langenkamp. Dva roky na to, natočil béčkový horror VLÁDCE PROKLETÝCH PŘÁNÍ, kterého si fandové žánru oblíbili a proto se dočkal dalších tří pokračování. Nedávno na sebe zas upozornil hororem THE RAGE s Andrew Diwoffem, se kterým už v minulosti spolupracoval na Vládci prokletých přání. Rok 2007 přináší Kurtzmanovi spolupráci s Tobinem „Jigsawem“ Bellem na horroru Buried Alive. Z nových projektů teď připravuje akční thriller TO LIVE AND DIE.

Napsal námět ke třem filmů a to The Demolitions a The Rage, které jak už jsem v předchozích řádcích zmiňoval režíroval a ten třetí byl Rodriguezovo Od soumraku do úsvitu.

Jarda "Fox Mulder" Fox

Producentská filmografie

Filmy

2007 The Rage
1996 Od soumraku do úsvitu

Dokumentární

2018 Nightmares in the Makeup Chair

Maskérská filmografie

Filmy

2017 Skryté zlo

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Kameramanská filmografie

Filmy

2007 The Rage