foto

Peter Hambleton

Biografie

Peter Hambleton se narodil roku 1960 na Novém Zélandu. Je to hollywoodský filmový a seriálový herec, popřípadě příležitostný režisér a divadelník.

Hrát začal již ve dvaceti letech, avšak spíše v amatérské studentské tvorbě, a proto se příliš neví, v jakých těchto – především kraťasech – účinkoval, protože mnohé se ani nezachovaly, a proto se ztratily v prachu dějin. První dochovaný a potvrzený záznam o jeho herectví se zachoval z roku 1984, kdy si zahrál v televizním filmu Iris, kde ztvárnil postavu Petera. Po této zkušenosti se pak objevil v několika seriálech téže televizní stanice, jako tomu bylo například v Adventurer, kde vdechl život muži Cassidymu.

Rok, který pro něj znamenal změnu k lepšímu, byl 1993, kdy si zahrál hned v několika celovečerních filmech. Kupříkladu v The Rainbow Warrior jako Maury Whitman nebo Typhon's People, jako Heinrich Vogel. Po této zkušenosti na něj začali nahlížet režiséři méně skepticky a již ne skrze prsty, a proto se ho nebály více obsazovat do všemožných snímku a to především z oblasti hollywoodské filmografie, co se k němu otáčela doposud zády.

Za ta dlouhá léta vystřídal řadu seriálu, filmů, show, televizních pořadů a mnohých jiných tvoreb, které o něj projevily zájem, tudíž by se dalo prohlásit, že je to už velice zkušený herec, co se těší docela oprávněné oblibě. Dnes si jej tak můžeme pamatovat třeba z filmů z prostředí Středozemě mapující příběh jednoho z nejslavnějších hobbitů z celého Hobitína a dokonce i Kraje Bilba Pytlíka, kde si zahrál jednoho z trpaslíků Thorinovi družiny, Glóina.

Pavel "P. J. D." Dovhanič

Herecká filmografie

Filmy

2014 Hobit: Bitva pěti armád
2013 Hobit: Šmakova dračí poušť
2012 Hobit: Neočekávaná cesta
2010 Stolen (TV film)
1994 Nákaza
1993 Potopení lodi Rainbow Warrior
Typhon's People (TV film)
1992 Absent Without Leave

TV seriály

2015 Vraždy v Brokenwoodu (TV seriál)
Zemřít či nezemřít (S02E02)
2002 The Strip (TV seriál)
1999 Duggan (TV seriál)
1998 A Twist in the Tale (TV seriál)
1989 Night of the Red Hunter (TV seriál)
1987 Adventurer (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky