foto

Warren Ellis

  • nar. 1965
    Ballarat, Victoria, Austrálie

Biografie

Australský hudební skladatel a multi-instrumentalista Warren Ellis (mezi nástroje, které ovládá, patří např. housle, mandolína, kytara, piano a flétna) se narodil ve městě Ballarat, nacházející se ve státě Victoria. Toto město je především vyhledávanou turistickou atrakcí, protože se zde nachází unikátní „open-air“ muzeum Sovereign Hill, podrobná a názorná dokumentace období zlaté horečky.

Po úspěšném dokončení vysokoškolského studia hudby a angličtiny Ellise na několik let zlákal potulný muzikantský život. Hodně cestoval, věnoval se komorní hudbě, učil na střední škole, skládal hudbu pro divadelní hry, hrál jako nájemný muzikant a ve volném čase si dokonce našel prostor pro studium hry na housle.

Navzdory všem výhodám, které kariéra solitérního umělce nabízí, Ellis po určité době zakotvil v Melbourne a začal působit v několika místních skupinách. První velký projekt pro něj znamenala skupina Dirty Three, kterou v roce 1992 založil společně s Mickem Turnerem a Jimem Whitem. Po hudební stránce se tito pánové již od začátku profilovali jako neskutečně zajímavé uskupení. Skladby byly výhradně instrumentální, žánrově mísící experimentální rock a folk, prosycený zádumčivou, často až do melancholie přecházející atmosférou.

I když je statut Dirty Three nesporný (skupina stále koncertuje a vydává desky), Ellisův charakteristický plnovous si většina lidí spojí spíše s Nickem Cavem a jeho doprovodnou kapelou The Bad Seeds. První album, k jehož nahrávání byl přizván, bylo Murder Ballads (1996) a po společném turné již nic nebránilo tomu, aby se stal plnohodnotným členem skupiny. Ellis mimo jiné také figuruje v projektu Grinderman, což je taková agresivnější a zemitější obdoba Nick Cave and The Bad Seeds.

V posledních letech se Ellisovo tvůrčí úsilí přesunulo do oblasti filmové hudby. Debutem se pro něj stalo australské drama PRAISE (1998), k němuž napsal hudbu ještě se svým spoluhráčem z Dirty Three Mickem Turnerem. Následovala několikaletá pauza, po které přišla trojice velmi úspěšných filmů, na nichž Ellis spojil své kompoziční schopnosti s Nickem Cavem. První bylo drama Johna Hillcoata PROPOSITION (2005), které těmto dvěma muzikantům vyneslo ocenění od AFI (Australský filmový institut) a Inside Film Awards za nejlepší hudbu. Následoval atmosférický western ZABITÍ JESSEHO JAMESE ZBABĚLCEM ROBERTEM FORDEM (2007) a potom v roce 2009 hudba k post-apokalyptickému dramatu CESTA (ocenění za nejlepší hudbu na Kermode Awards).

Kokska

Skladatelská filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(135)