foto

Nathalie Delon

  • nar. 1.8.1941 (79 let)
    Oujda, Maroko

Biografie

Francouzská herečka Nathalie Delon ve své kariéře těžila především z příjmení, které získala sňatkem s jednou z největších legend francouzského filmu Alainem Delonem (*1935), po rozchodu s ním naopak její popularita začala stagnovat. Nathalie Delon se narodila za druhé světové války ve starobylém městě Oujda v Maroku, které tehdy patřilo do francouzské koloniální sféry. Její vlastní jméno je Francine Canovas. O jejím mládí i pozdějším setkání s Alainem Delonem toho dnes není příliš známo, mimo jiné i díky důslednému mlžení obou hlavních aktérů.

Francine Canovas pracovala jako barmanka v Marseille, víme také, že se v sedmnácti letech provdala a narodila se jí dcera, o jejím prvním manželství je ale známo jen vyvdané příjmení Barthélémy. Francine pak v touze dobýt svět chtěla odejít do Paříže, zatím ale zůstávala v jižní Francii jako barmanka a údajně nejen jako barmanka. Na to také navazuje pikantní, byť neověřená informace, že Alain Delon za ni musel zaplatit vysokou sumu, aby ji dostal ze spárů mafiánských zaměstnavatelů. V době natáčení ČERNÉHO TULIPÁNA (La tulipe noire, 1964) stála již po jeho boku jako partnerka mimo kamery, což vedlo ke skandálu, protože Delon byl tehdy ještě oficiálně zasnouben s Romy Schneider. Po rozchodu s Romy se Alain Delon v srpnu 1964 na francouzském venkově zcela mimo pozornost médií oženil s Nathalií Delon, o měsíc později se jim narodil syn Anthony Delon (*1964).

Není nijak překvapivé, že jako manželka jednoho z nejslavnějších herců té doby se Nathalie Delon dostala i před filmové kamery a s Alainem Delonem vytvořila ústřední pár v kriminálce SAMURAJ (Le samourai, 1967). Při natáčení filmu JEFF (1969) se Delon sblížil s Mireille Darc, která se pak na řadu let stala jeho další životní partnerkou, s Nathalií Delon se mezitím rozvedl v roce 1968. Příjmení Delon však zajistilo Nathalii další herecké příležitosti, s bývalým manželem se setkala například v komedii HLAVNĚ V KLIDU (Doucement les basses, 1970), obdržela také nabídky k účasti na několika koprodukčních projektech (ZVONY SMRTI – When Eight Bells Toll, 1971; MODROVOUS – Bluebeard, 1972), s dalšími kráskami francouzského filmu se sešla v historické komedii SUKNIČKÁŘ COLINOT (L′histoire très bonne et très joyeuse de Colinot Trousse-Chemise, 1974).

Když koncem sedmdesátých let začala její kariéra nabírat sestupnou tendenci, obrátila svou pozornost k jiným profesím u filmu a v následující dekádě podle vlastních scénářů natočila dva filmy, které však neměly nijak velký ohlas. Druhý z nich, romantická komedie SLADKÉ LŽI (Sweet Lies, 1988) vznikl v koprodukci s USA. Od té doby se ve světě filmu vyskytuje již jen výjimečně a žije v soukromí.

Pavel "argenson" Vlach

Režijní filmografie

Host

TV pořady

2006 T'empêches tout le monde de dormir (TV pořad)
2005 Les grands du rire (TV pořad)
1998 Tout le monde en parle (TV pořad)
1976 La nuit des Césars (TV pořad)

Fanoušci tvůrce