foto

Madeleine Lebeau

  • nar. 10.6.1923
    Antony, Seine, Francie
  • zem. 1.5.2016 (92 let)
    Estepona, Španělsko

Biografie

Jméno Madeleine Lebeau českým divákům mnoho neřekne, její tvář ale známe ze slavné americké Casablancy i z romantické série o Angelice, točila také s Fellinim. Narodila se na pařížském předměstí Antony, prameny se ale liší v datu jejího narození, vzhledem k dataci prvního sňatku je ale pravděpodobně, že se tak stalo v roce 1921. Právě díky prvnímu manželovi pronikla do světa šoubyznysu, když se v roce 1938 provdala za herce Marcela Dalia (1900-1983).

Krátce po sňatku se Madeleine dostala ke své první filmové roli a debutovala bezejmennou úlohou v dramatu DĚVČATA V NESNÁZÍCH (Jeunes filles en détresse, 1939). Vzápětí ale došlo k přerušení její kariéry ve Francii, protože manžel Marcel Dalio byl židovského původu a na počátku války uprchl do zahraničí. Madeleine spolu s ním odjela napřed do Portugalska, kde získali vízum do Chile. Cestou se ale v Mexiku dozvěděli, že zakoupená víza jsou falešná a museli požádat o azyl v Kanadě. Odtud se pak dostali do Spojených států, kde díky Daliovým kontaktům mohli pokračovat v herecké práci spolu s dalšími francouzskými umělci, kteří hledali v Hollywoodu útočiště před německou expanzí v Evropě.

V Americe hrála Madeleine Lebeau poprvé ve filmu BRÁNA KU ŠTĚSTÍ (Hold Back the Dawn, 1940), zásadním způsobem se v její filmografii vyjímá již zmíněná CASABLANCA (1942), kde hrála milenku hlavního hrdiny Ricka (Humphrey Bogart). V Americe pak natočila další tři filmy, posledním z nich byl muzikál HUDBA PRO MILIÓNY (Music for Millions, 1944). Po válce se vrátila do Francie, tentokrát již ale sama, protože s Daliem se rozvedla v roce 1942. V Americe užívala Madeleine upravené příjmení ve formě Le Beau; takto rozdělené jméno totiž budilo zdání šlechtického původu a jakákoliv případná souvislost s modrou krví byla ve Státech vždy automatickou vstupenkou do lepší společnosti.

K práci před kamerou se vracela především v historických kostýmech (ŠUANI – Les chouans, 1946; KADET ROUSSELLE – Cadet Rousselle, 1954; NAPOLEON – Napoléon, 1955), objevila se také v britském filmu ZLATÁ KLEC (Cage of Gold, 1950), vidět ji bylo možno i jako lékárnici v dodnes oblíbeném vánočním filmu ZEMĚ, ODKUD PŘICHÁZÍM (Le pays d′ou je viens, 1956), po boku začínající Brigitte Bardot hrála v PAŘÍŽANCE (Une parisienne, 1957). Příležitostně nacházela uplatnění i v divadle a například v polovině 50. let hrála na scéně Théâtre des Ambassadors.

Počátkem šedesátých let začal věhlas Madeleine Lebeau postupně slábnout, zmínku si ale zaslouží Felliniho film 8 ½ (1963), i když tady se jen mihla. Ve filmu ANGELIKA, MARKÝZA ANDĚLŮ (Angélique, marquise des anges, 1964) se objevila v menší roli vévodkyně de Montpensier, u níž titulní hrdinka hledala podporu v žádosti o milost pro svého vězněného manžela Peyraca. Své poslední dva filmy bez většího významu natočila Madeleine Lebeau ve Španělsku, pak se ještě objevila ve francouzské televizi.

V roce 1988 se podruhé provdala za italského scénáristu Tullia Pinelliho (1908-2009), jehož proslavila spolupráce s Fellinim.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace