foto

Anna Sten

  • nar. 3.12.1908
    Kyjev, Ukrajina, Ruské impérium
  • zem. 12.11.1993 (84 let)
    New York City, New York, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Nejkrásnější ruská herečka. Narozena do rodiny baletního mistra a švédské herečky. Šla v otcových stopách, poté se rozhodla pro herectví. Studovala jej v Moskvě na Stanislavského institutu. Roku 1926 debutovala v Ozepově filmu MISS MEND. Roku 1927 následoval POLIBEK MARY PICKFORDOVÉ, vtipně označovaný za první sovětsko - americkou koprodukci, o které Američané nic nevěděli.

V roce 1930 odešla do Německa, kde hrála dva roky a v dramatu VRAH DIMITRIJ KARAMAZOV hrála hlavní ženskou roli. Film podle Dostojevského námětu ji zajistil mezinárodní pozornost. Byla velmi fotogenická, její tvář zdobila jak filmové plakáty, tak obálky časopisů. Další nabídka přišla z Hollywoodu od producenta Samuela Goldwyna, který za ní poslal agenta a Anna Sten se roku 1932 stěhuje do Států. Počítá se s ní, jako z konkurentkou Grety Garbo, Marlene Dietrich a dalších hvězd. Její filmy byly produkovány s velkými náklady a nejlepším hereckým obsazením.

Anna Sten přišla do Států údajně s mizernou angličtinou a rok se intenzivně učila. V roce 1934 hrála hlavní roli v NOVÝ ŽIVOT podle Tolstého románu VZKŘÍŠENÍ. Film byl umělecky a finančně propadák a Goldwyn se ze smlouvy vyvázal a Anna Sten skončila jako herečka B-filmů. Roku 1936 přesídlila do Británie, kde působila do roku 1962 v divadle i televizi. Jejím nejvýraznějším filmem byl SOLDIER OF FORTUNE z roku 1955, kde hrála madam Dupree. Poté se vrátila do Států, byla provdána za Eugena Frenkeho, s kterým žila v New Yorku.

skipi

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace