foto

Jean Ozenne

  • nar. 13.2.1898
    Paříž, Francie
  • zem. 27.1.1969 (70 let)
    Paříž, Francie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

I když byl Jean Ozenne představitelem jen vedlejších rolí a začal hrát až po čtyřicítce, během dvaceti let natočil desítky zajímavých filmů, v nichž sekundoval největším hvězdám své doby, v závěru kariéry to byl několikrát například Louis de Funes. Jean Ozenne pocházel z Paříže a vystudoval práva, tomuto oboru se ale nikdy nevěnoval a své výtvarné sklony uplatnil v profesi módního návrháře. Celá dvacátá a třicátá léta pracoval pro slavného Christiana Diora. Dior začal být populární v polovině třicátých let a jeho modely byly oblíbené mimo jiné u slavných hereček. Právě Jean Ozenne začal navrhovat klobouky, což byl v té době v Diorově produkci nový prvek.

Díky Diorovým vazbám na svět divadla a filmu se i Ozenne začal stýkat s herci a režiséry, během druhé světové války pak začal sám hrát na jevišti i před kamerou. Některé prameny jako jeho debut označují kriminální příběh HLAVIČKA (Coup de tte, 1943), prokazatelně se ale objevil až jako Napoleonův komorník Bourguignon v historickém filmu PAMELA (Paméla, 1944). Souběžně se začal uplatňovat i na divadelním jevišti a hrál například v Théâtre de l'Atelier, převážně v moderním repertoáru pak v padesátých letech vystupoval na scéně Théâtre la Bruyere nebo Théâtre des Célestins.

Ve druhé polovině čtyřicátých let odehrál Ozenne několik podružných rolí v historických filmech, častěji začal točit až v následující dekádě, první větší příležitost dostal od Yvese Allégreta ve filmu MANÉŽE (Les manèges, 1950). Hereckými úkoly v menším formátu jej pověřovali i další významní režiséři té doby jako Christian-Jaque, Julien Duvivier nebo Jacques Becker, přišly i první nabídky ze zahraničí (MOULIN ROUGE, 1952), znovu se vracel i k historickým titulům (KDYBY MI VERSAILLES VYPRÁVĚLY - Si Versailles m'était conté, 1954; ELENA A MUŽI - Elena et les hommes, 1955; BÍDNÍCI - Les Misérables, 1958).

S Jeanem Gabinem se Ozenne poprvé setkal v kriminálce JEJICH POSLEDNÍ NOC (Leur dernière nuit, 1953), kde hrál kněze cestujícího ve vlaku, větší role po Gabinově boku pak hrál ve filmech BURZIÁNI (Les grandes familles, 1959) a PREZIDENT (Le président, 1960). V prvním jmenovaném filmu ztvárnil postavu profesora, ve druhém hrál ministra. Role vysoce postavených mužů, případně aristokratů (HLAVOU PROTI ZDEM - La tete contre des murs, 1958) hrál častěji, několikrát byl před kamerou i ředitelem hotelu. Naopak ve slavném zpracování TŘÍ MUŠKETÝRŮ (Les trois mousquetaires, 1961) hrál komorníka vévody z Buckinghamu.

Během šedesátých let účinkoval v několika populárních televizních seriálech (POSLEDNÍCH PĚT MINUT - Les dernières cinq minutes, 1960-1963; VIDOCQ, 1967), svou filmografii obohatil také o Buñuelův film DENÍK KOMORNÉ (Un journal d'une femme de chambre, 1963), kde hrál jednoho ze ctitelů hlavní hrdinky (Jeanne Moreau). Naši diváci si na Jeana Ozenna mohou vzpomenout také v menší úloze starého markýze du Plessis-Bellière ve filmu ANGELIKA, MARKÝZA ANDĚLŮ (Angélique, marquise des anges, 1964). Kromě účasti na několika zapomenutých snímcích kriminálního nebo špionážního žánru hrál později také postavy vysokých důstojníků v koprodukčních válečných filmech TROJITÝ KŘÍŽ (Triple Cross, 1966) a NOC GENERÁLŮ (The Night of Generals, 1967).

Bohatou filmografii Jeana Ozenna uzavírá několik filmů s Louisem de Funesem v hlavní roli. Poprvé se spolu setkali již koncem čtyřicátých let (ŽÁDNÝ VÍKEND PRO NAŠI LÁSKU - Pas de week-end pour notre amour, 1949), později spolu hráli ve dvou povídkových filmech. V GRAND RESTAURANTU PANA SEPTIMA (Grand restaurant, 1966) hrál Ozenne ředitele hotelu, ve filmu FANTOMAS KONTRA SCOTLAND YARD (Fantômas contre Scotland Yard, 1967) jsme jej mohli vidět jako anglického komorníka Alberta a nakonec se objevil jako zkušební komisař v komedii ČETNÍK SE ŽENÍ (Le gendarme se marie, 1968).

Ještě v šedesátých letech hrál Jean Ozenne i divadlo, v Théâtre du Palais Royal to byla například populární Dáma od Maxima, naposledy stál na jevišti v roce 1968 pod režijním vedením Jeana Maraise v Shawově hře Ďáblův žák v Théâtre de Paris. Jean Ozenne zemřel v Paříži 27. ledna 1969 ve věku nedožitých 71 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1968 Koenigsmark (TV film)
La Prisonnière
Četník se žení
1967 Blázen z laboratoře 4
Fantomas kontra Scotland Yard
Ne jouez pas avec Les Martiens
Noc generálů
1966 Grand restaurant pana Septima
La sentinelle endormie
Monsieur le président-directeur général
Palpitations (TV film)
Sympatický dareba
Trojitý kříž
1965 Bonne occase, La
Guêpe, La (TV film)
Nick Carter et le trèfle rouge
Spie uccidono a Beirut, Le
Tomáš lhář
1964 Angelika, markýza andělů
Deník komorné
1963 Ctihodný Stanislav
Germinal
Karamboly
Les veinards
Meč a váhy
Una ragazza nuda
1962 Nůž v ráně
1961 Amours célèbres
Fanny
Les Lions sont lâchés
Máte ráda Brahmse?
Nouveaux aristocrates, Les
Président, Le
The Greengage Summer
Tři mušketýři: Královniny přívěsky
1960 Les Héritiers
1959 Les Affreux
Nathalie, agent secret
Tête contre les murs, La
1958 Burziáni
Bídníci
Chéri, fais-moi peur
Gigi
Souffle du désir, Le
Un drôle de dimanche
1957 Escapade
L'irrésistible Catherine
Triporteur, Le
1956 Elena a muži
Lorsque l'enfant paraît
Paříž, hotel Palace
1955 Amants du Tage, Les
Bedevilled
Casse-cou Mademoiselle
Pas de souris dans le business
Špatné známosti
1954 Corsaires du Bois de Boulogne, Les
Si Versailles m'était conté
1953 Leur dernière nuit
Rue de l'estrapade
1952 C'est arrivé à Paris
Ils étaient cinq
Krásky noci
Le Costaud des Batignolles
Moulin Rouge
Seuls au monde
Trois femmes
1951 Paris chante toujours!
Sous le ciel de Paris
1950 Belle que voilà, La
Le Grand cirque
Manéže
Mon ami le cambrioleur
Pas de week-end pour notre amour
Rej
Ztracené vzpomínky
1948 Scandale
Secret de Mayerling, Le
1947 Chouans, Les
1946 Capitan, Le
1945 Paméla

TV seriály

1967 Jean de la Tour miracle (TV seriál)
Malican père et fils (TV seriál)
Vidocq (TV seriál)
1965 Dossiers de Jerôme Randax, Les (TV seriál)
Svatouškové (TV seriál)
1962 Inspektor Leclerc (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace