foto

Kazuo Ishiguro

  • nar. 8.11.1954 (65 let)
    Nagasaki, Japonsko

Biografie

Kazuo Ishiguro se narodil v Japonsku, kde se svou rodinou žil do roku 1960. Poté se jeho rodina přestěhovala do Velké Británie. Jeho otec nejprve dostal nabídku od britské vlády pracovat jeden až dva roky ve Spojeném království jako oceánograf, později se zde rodina usídlila natrvalo. Kazuo Ishiguro vyrůstal v Guildfordu v Surrey a je považován za britského spisovatele japonského původu.

Ishiguro nejdříve studoval angličtinu a filozofii na Univerzitě v Kentu v Canterbury, kde získal v roce 1978 titul B.A. a později navštěvoval kurs tvůrčího psaní  Malcolma Bradburyho na University of East Anglia v Norwich, který zakončil titulem M. A. za literaturu. V průběhu studia vytvořil již první krátké povídky, které potom hromadně vydal, což mu přineslo smlouvu na vydání svého prvního románu, a to dříve, než ho měl dokončený.

V 80. letech se angažoval v mnoha sociálních projektech, při kterých poznal i svou ženu a v roce 1986 se s ní oženil. Dnes žije se svou ženou a dcerou v Londýně. Ve svých prvních románech A Pale View of Hills (1982, v češtině doposud nevyšel) a An Artist of the Floating World (1986, Malíř pomíjivého světa) se zabývá japonskými válečnými zkušenostmi s druhou světovou válkou. V obou románech je tematizováno odcizení mezi členy rodiny a hledání identity. Třetí a pravděpodobně nejznámější román je The Remains of the Day (1989, Soumrak dne), za který obdržel ocenění Booker Prize. Tato kniha byla převedena na stříbrné plátno v roce 1993 s Antohonym Hopkinsem a Emmou Thompson.  Román vypráví o stárnoucím majordomovi a jeho cestě po Anglii, která je zároveň cestou do jeho minulosti. Objevuje se zde také téma anglické postkoloniální doby.  Dalším dílo The Unconsoled (1995, česky doposud nevyšlo) pojednává o emocionální cestě známého pianisty a v roce 2000 byl vydán detektivní román, který se  odehrává v Anglii i v Číně, When We Were Orphans (Když jsme byli sirotci).

Další Ishigurův zfilmovaný román je Never Let Me Go (2005, Neopouštěj mě, zfilmován 2010) o lidských klonech, sloužících jako dárci orgánů. Tento román byl kritiky označován za nejlepší toho roku. Zatím posledním dílem je soubor povídek Nocturnes: Five Stories of Music and Nigtfall (2009, Nokturna: Pět příběhu o hudbě a soumraku).

Kazuo Ishiguro je autorem také televizních inscenací a scénářů. Jeho dílo bylo doposud přeloženo do 28 jazyků.

nezavisla

Spisovatelská filmografie

Filmy

2019 Ukiyo no Gakka (TV film) - kniha
2010 Neopouštěj mě - kniha
1993 Soumrak dne - kniha

TV seriály

2016 Wataši o hanasaneide (TV seriál) - kniha

Scenáristická filmografie

Filmy

2005 Bílá hraběnka
2003 Nejsmutnější hudba světa - původní scénář

Host

TV pořady

2004 The Culture Show (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

  • Mell (scenárista)
  • BB_ (scenárista)