foto

Thomas Bo Larsen

  • nar. 27.11.1963 (53 let)
    Gladsaxe, Dánsko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Thomas Bo Larsen patří mezi nejznámější a zároveň nejobsazovanější dánské herce. Vyrůstal na sociální periferii a jeho mládí nebylo zrovna vzorovým příkladem dospívání. Nepokrytě o sobě říká: "Narodil jsem se v betonovém ghettu." Byl odjakživa krajně nepřizpůsobivý a odevšad ho vyhazovali. Nedostudoval ani střední truhlářskou školu a na nějaký čas se z něho stal vyvrženec hojně střídající zaměstnání. Chvíli byl dokonce i v armádě.

Situace v jeho životě se zlepšila, když se na podnět své přítelkyně přihlásil na Dánskou národní školu divadla, a v roce 1991 se stal jejím absolventem. Sám na studium vzpomíná jako na "kulturní šok", neboť jak říká: "Žil jsem v mužském světě a najednou po mě chtějí, abych baletil a hrál na piáno." Ovšem touha dělat drama u něj zvítězila.

Asi nejdůležitější okamžik v jeho životě přichází, když se seznamuje s Thomasem Vinterbergem (tehdy studentem Dánské národní filmové školy). Přihodilo se to na docela provokativním představení jedné malé divadelní hry, kterou Bo Larsen sám napsal a se svou přítelkyní zinscenoval. Bylo v ní hodně násilí a dokonce, podle slov Bo Larsena, i živý sex. Vinterberg se zrovna připravoval na natáčení svého absolventského snímku a rozhodl se Thomase do něj obsadit. Pod názvem Poslední kolo (Sidste omgang,1993) tento jejich raný počin, krom jiných ocenění, získal nominaci na Oscara a od té chvíle se z nich stali nerozluční přátelé. O tři roky později Vinterberg uvedl svůj již celovečerní debut Největší hrdinové (De Største helte, 1996) - komediálně laděné Road movie s prvky sociálního dramatu, a za jednu z hlavních rolí si Thomas Bo Larsen zajistil pozornost kritiky a byl oceněn dánskou národní filmovou cenou Robert. 

V následujících letech si Thomase Bo Larsena brali pod křídla velikáni dánského filmu, jakými jsou třeba Nicolas Winding Refn (Dealer, 1996) nebo Lars von Trier (Království II, 1997), ale pro něj další stěžejní snímek vznikl z opětovné spolupráce s Thomasem Vinterbergem . Rodinná oslava (Festen, 1998)  - Tohle bohatě oceňované psychologické drama, které odstartovalo manifest Dogma 95, se stalo doslova milníkem autorské tvorby a vydobylo dánské kinematografii neobyčejný věhlas. Thomas Bo Larsen tady uplatnil svůj houževnatý temperament a velmi zajímavým, neurvalým způsobem ztvárnil jednu z hlavních postav, díky niž ho dánská filmová akademie po druhé obdarovala cenou Robert. Bohužel příležitost zopakovat tak výraznou filmovou roli později již nedostal. Objevil se v řadě seriálů a televizních filmů, ale vždy vystupoval spíše v pozadí.

Až v roce 2012 přichází tuto situaci napravit opět Thomas Vinterberg, a obsazuje Bo Larsena do svého dalšího, diváky i kritikou vřele přijatého snímku Hon (Jagten). Tady na Thomase čekala sice jen vedlejší role, ale dokázal v ní potvrdit své herecké nadání a že umí vytvořit neobyčejně zajímavý charakter, i přes malý prostor. Tento film se po Rodině oslavě stal druhým filmem této dvojice, jenž vzbudil veliký ohlas na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes.

V osobním životě si Thomas Bo Larsen žije celkem bohémským životem. Netají se tím, že se občas rád poddává drogám a jeho velikou zálibou je cestování. Dle jeho vlastních slov: "Hodně cestuji, nenávidím dánskou zimu. A odevšad si vozím suvenýry a nové tetování." Robiiik

Herecká filmografie

Filmy

2017 Čtyři děti a jeden otec
Veni Vidi Vici
2016 Park
2015 Albert
Idealista
Vlna
2014 Druhá šance
2012 Hon
2009 Originál
Winnie og Karina - The Movie
2008 Poslední kšeft
Selma (TV film)
2007 Když se muž vrací domů
Pistolníci z Kodaně
2006 Lotto
2005 Ambulance (TV film)
Král slunce
Store planer!
2004 Den gode strømer
2003 Se dagens lys (TV film)
Torremolinos 73
Za všechno může láska
2002 Den Gamle møller
Drengen der ville være bjørn
Humørkort-stativ-sælgerens søn
2001 Den D - střihačův sestřih (TV film)
Fukssvansen
Hrabě Axel
Monin svět
2000 Blikající světla
D-dag (TV film)
D-dag - Niels-Henning (TV film)
Flænset
Her i nærheden
Mirakel
The Wake
1999 Bornholms stemme
En verdensomsejling under bordet (TV film)
Kærlighed ved første hik
1998 Albert
I wonder who's kissing you now
Nattens engel
Rodinná oslava
1997 Chock 4 - Liftarflickan (TV film)
Royal Blues
1996 Dealer
Největší hrdinové
Zlá krev
1995 Poslední hodina
1993 Sidste omgang
Skrigende halse, De (TV film)

TV seriály

2016 Bedrag (TV seriál)
Epizoda 10 (S02E10)
Epizoda 9 (S02E09)
Epizoda 8 (S02E08)
další epizody (20)
2004 Krøniken (TV seriál)
2002 Hjerteafdelingen (TV seriál)
2000 Pavouk (TV seriál)
1997 Království II (TV seriál)
Taxa (TV seriál)
1994 Frihetens skugga (TV seriál)
Království (TV seriál)

Dokumentární

2011 Pokerfjæs (TV seriál)
2001 Eventyrerne (TV seriál)
1999 Bag om Svendsen (TV film)

TV pořady

1996 Festivalové vteřiny (TV pořad)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace