foto

Wen Jiang

  • nar. 5.1.1963 (57 let)
    Tangshan, Che-pej, Čína

Biografie

Jiang Wen (5. 1. 1963, Tangshan, Hebei) je filmový herec a režisér „šesté generace“. Mezinárodně je znám jako herec v debutu Zhanga Yimou RED SORGHUM (1986), za nějž byl nominován na Golden Rooster Award pro nejlepšího herce. Jeho mladší bratr Jiang Wei se také věnuje herecké profesi.

Syn vojáka z povolání se v 10 letech přestěhoval do Pekingu. Po ukončení Central Academy of Drama r. 1984 začal účinkovat na jevišti China Youth Theatre a ve filmech. Proslul rolí v TV seriálu A NATIVE OF BEIJING IN NEW YORK (1992), který ho učinil jedním z nejpopulárnějších herců své generace. Víc možností mu poskytl film – HIBISCUSS TOWN (1986, režie Xie Jin), THE EMPEROR´S SHADOW (1996, r. Zhou Xiaowen), THE FOUNDING OF A REPUBLIC (2009, r. Huang Jianxin, Han Sanping) atd.

Svůj režijní debut IN THE HEAT OF THE SUN (1994) adaptoval podle novely Wang Shua, na Golden Horse Awards vyhrál mj. režii a scénář. Režie DEVIL ON THE DOORSTEP (2000) mu vynesla Grand Prix v Cannes.

Z manželství s francouzskou herečkou Sandrine Chenivisse má dceru; se současnou manželkou, čínskou herečkou Zhou Yun, dva syny.

spitr

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Střihačská filmografie

Producentská filmografie