foto

Tomáš Holý

  • nar. 17.3.1968
    Praha, Československo
  • zem. 8.3.1990 (21 let)
    Kytlice, Československo

Biografie

Tomáš Holý se narodil 17. března 1968 v Praze. Začal chodit na pražskou základní školu a stal by se normálním klukem a žákem, kdyby však jeho strýček nebyl rekvizitářem Filmového studia Barrandov. Díky němu získal teprve osmiletý Holý malou roličku žáka Matuly v oblíbené komedii Oldřicha Lipského „MAREČKU, PODEJTE MI PERO!“ (1976). I na malém prostoru ukázal svou bystrost, bezprostřednost a zaujal diváky. Nikdo tehdy netušil, že se jedná o budoucí největší, nejoblíbenější a nejznámější českou dětskou hvězdu české kinematografie a Československé televize, do jejichž historických análů se už navždy zapsal deseti filmovými a několika televizními postavami.

Díky konkurzu se setkal opět s režisérem Lipským. Tentokrát ho obsadil už do větší roličky člena dětské party Vendelína Nademlejnského v dětském snímku AŤ ŽIJÍ DUCHOVÉ! (1977) s Jiřím Sovákem, Danou Vávrovou, Vlastimilem Brodským, Lubomírem Lipským, Věrou Tichánkovou, Jiřím Bruderem a Josefem Bekem v titulních úlohách. Tento filmový úspěch znamenal pro Tomáše Holého další účasti na hereckých konkurzech. Ze 140 dětí byl vybrán režisérkou Marií Poledňákovou pro hlavní úlohu Vaška v televizní komedii JAK VYTRHNOUT VELRYBĚ STOLIČKU (1977).

Diváky si mladý Tomáš získal svým temperamentem, roztomilostí, přirozenou inteligencí, zvídavýma očima i též lišáckým pohledem a udělaly z něho skutečnou dětskou populární hvězdu dětí i dospělých. Úspěch dovedl autory o rok později k natočení pokračování „VELRYBY“ pod názvem JAK DOSTAT TATÍNKA DO POLEPŠOVNY (1978). Jeho rodiče mu vytvořili Jana Preissová a František Němec a ve druhém díle dědečka Josef Karlík. Za svého čiperného Vaška z prvního dílu získal brněnského Zlatého krokodýla (1978) jako speciální cenu pro dětského představitele.

V letech 1976 – 1980 každoročně hrál stěžejní i menší dětské postavy v českých filmech. V roce 1978 přetvořil tyto chlapce: syna učitelky angličtiny Kláry Fišerové (Daniela Kolářová) Davida v komedii Karla Kachyni SETKÁNÍ V ČERVENCI (1978), syna Marcela Zodiaka (Jaromír Hanzlík) a Alice Sarrasinové (Taťjana Medvecká) Tomáše Zodiaka ve Sci – Fi příběhu TAJEMSTVÍ OCELOVÉHO MĚSTA (1978) režiséra Ludvíka Ráži na motivy stejnojmenného románu Julese Verna a zvídavého Pražáka Vaška Straku v dětském Gajerově snímku POD JEZEVČÍ SKÁLOU (1978), který u svého dědy hajného (Gustáv Valach) poznává krásy přírody. Kladný ohlas diváků si vynutil i dvě volná pokračování, NA PYTLÁCKÉ STEZCE (1979) a ZA TRNKOVÝM KEŘEM (1980), a celý projekt se rozrostl na celou trilogii.

Následující 2 roky byl (když pomineme kluka Vaška z PYTLÁCKÉ STEZKY a ZA TRNKOVÝM KEŘEM) nevlastním malým bratrem hokejisty Jindřicha Vaculy (Juraj Kukura) Františkem Vaculou v Novákově psychologickém příběhu POSTAVENÍ MIMO HRU (1979) a roku 1980 (pro něj netypickým) adoptovaným synem Honzíkem Tůmou v Jirešových ÚTĚCÍCH DOMŮ (1980) a rozverným Petrem Mrázem, jenž tráví své prázdniny na venkově u svých prarodičů (Bohumil Vávra a Věra Tichánková) v PRÁZDNINÁCH PRO PSA (1980) režisérky Jaroslavy Vošmikové. A to byla úplně poslední práce už dvanáctiletého Tomáše Holého pro český film (jedním z hlavních důvodů byla nechuť pokračovat v hraní a už nepříjemná sláva).

Ve dvou českých snímcích přemluvil i své dětské kolegy: namluvil party malého Míry v příběhu režiséra Ivo Nováka MUŽ S ORLEM A SLEPICÍ (1978) a Míši Jaroše (Petr Procházka), jenž v Polákově dramatu SMRT STOPAŘEK (1979) se stane rukojmím sexuálního devianta a řidiče náklaďáku Charváta (Marek Perepeczko). Během své filmové kariéry dále spolupracoval s televizními studii. Kromě zábavných pořadů (SILVESTR) se např. objevil v inscenacích Miroslava Soboty BABIČKA JE RÁDA (1978) jako chlapec, UPÍR VE VĚŽÁKU (1979) Ludvíka Ráži ztělesnil mladého Ladislava Bendu a ve Dvořákově dramatické ANNĚ PROLETÁŘCE (1980) se stal Pepíčkem.

Na X. Přehlídce filmů pro děti Ostrov nad Ohří díky výkonu ve filmu POD JEZEVČÍ SKÁLOU (1978) dostal Zlatého dudka za nejlepší chlapecký herecký výkon (1978) a na XVII. Mezinárodním filmovém festivalu v Panamě Cenu za nejlepší herecký výkon (1979) za film SETKÁNÍ V ČERVENCI (1978). Hereckou kariéru definitivně ukončil západoněmeckým televizním seriálem UNTERWEGS NACH ATLANTIS / PŘIPOUTEJME SE, LETÍME NAD ATLANTIDOU (1982) jako Mark. Poté dobrovolně ukončil svoji hereckou dráhu a místo na DAMU odešel na práva. Život Tomáše Holého brzy tragicky ukončila autonehoda 8. března 1990 v Kytlici, devět dní před dvaadvacátými narozeninami.

Jaroslav "krib" Lopour

Host

TV pořady

1997 Úsměvy (TV pořad)
1979 Silvestr 1979 - Hrajeme si jako děti (TV pořad)
1972 Denkste!? (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(325)